A reális választás

<p>Közvélemény-kutatási eredmények közzétételét a választás előtti két hétben tiltja a törvény. Ez ellenkezik nemcsak a modern információs társadalom elvárásaival, hanem a demokrácia szellemével és a szabad választás elvével is.</p>

A választónak joga van az információhoz, különösen amikor a legnagyobb szüksége lenne rá: a választás előtti napokban. Olyan ez, mintha egy zajló lóverseny befutóira kellene bekötött szemmel fogadni. Ez az állapot a nagyobb pár-toknak kedvez, a kisebb pártok potenciális választóit meg elbizonytalanítja. Pedig fontos lenne, ha minden demokratikus párt, amely a parlamentbe jutás küszöbén táncol, végül átlépné azt. Mert nem kizárt, hogy Marián Kotleba rossz múltat idéző szervezete célba ér, ami lényegesen megváltoztatná a politikai erő-viszonyokat. Egy nemrég közzétett felmérés szerint Kotlebáék a szlovák középiskolások körében magasan vezetnek. A választójoggal rendelkezők közül is sokan elhiszik, hogy a bonyolult társadalmi folyamatok kezelésének módja az egyszerű jelszavak és a kemény kéz politikája.

Két demokratikus szubjektum befutása kétséges, az egyik az SaS, a másik az MKP. Nyilván mindkettővel szemben akadnak fenntartások. Kifejezetten szerencsétlen, ahogyan e két párt egyes képviselői az Európai Unióval kapcsolatban bizonyos témákról nyilatkoznak (Brüsszellel és Amerikával való riogatás, menekültügy). Mind a programjuk, mind a politikai múltjuk alapján azonban megkérdőjelezhetetlen, hogy demokratikus, az európai értékek mellett elkötelezett pártokról van szó, amelyek a választásnál a mérleg nyelvét képezhetik. Kontraproduktív tehát ellenük kampányolni. Ez főleg az MKP viszonylatában igaz. Ha a Híd és az MKP nem folytatna egymás ellen negatív kampányt, a választók természetes szimpátiái nagy valószínűséggel mindkettőt parlamenti mandátumokhoz juttatnák. A szavazatok elveszésével való érvelésnek talán lehet alapja a szlovák pártok esetében. Ott húsz párt közül valóban csak nyolcnak–kilencnek van reális esélye, és a többi kis pártra adott szavazat ténylegesen elveszik.

Nem vonható azonban egyenes párhuzam e szituáció és a két magyar párt helyzete között. Ha az identitáspolitika képviseletét is fontosnak tartja, a szlovákiai magyar választónak e két párton kívül valóban nincs más reális választási lehetősége. Ellentétben a szlovák nemzetiségű állampolgártól, akinek bár fogcsikorgatva, de azért lényegesen nagyobb a mozgástere. Ideje lenne tehát, ha a pártok túllépnének egy korszakon, realitásnak vennék a másik létezését, és nem egymás elgáncsolását tűznék ki egyik fő célként, hanem újból készek lennének nagyobb közös távlatok felé nézni. Mindketten képesek helyi és megyei szinten együttműködni a Smerrel is. Ám legyen: helyi és megyei szinten a Híd és az MKP politikusai versenyezzenek egymással, de a nagypolitika színterén működjenek együtt a közösség, az ország, és Európa érdekében, nem csak saját szempontjaik és szponzoraik belátása szerint.

A szerző a Szlovák Helsinki Bizottság elnöke

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?