A putyinista érvek hanyatlása

fico putyin

Orbán és Fico oroszbarát érvei, miszerint Putyinnal jó kapcsolatra kell törekednünk és nem szabad negatívan hozzáállni az orosz elnök erőszakos politikájához, még annak ellenére sem, hogy ellenséges országoknak titulálta Magyarországot és Szlovákiát, mert rá vagyunk szorulva az orosz nyersanyagokra, hamarosan meggyengülhetnek.

Méghozzá Trump felvetése, „fenyegetése” miatt, miszerint az EU-nak csökkentenie kell az USA-val szembeni adósságát, és ennek részeként növelnie kell az amerikai nyersanyagok, például a cseppfolyós földgáz és olaj importját. Ez egy merőben új helyzetet teremt, és az EU, Oroszországgal szembeni energiafüggetlenségét eredményezheti. Ezért a putyinista érvek meggyengülni látszanak.

Mert gondoljunk csak bele, melyikünk használ orosz autót, telefont, számítógépet, internetet vagy háztartási gépet? Ki járatja gyerekét orosz iskolába, hogy oroszul tanuljon, vagy ki nyaral Oroszországban? Ha a nyersanyagfüggőség megszűnik, teljesen elveszítheti Putyin az Európa feletti ráhatását és ezt bizarr módon pont Trumpnak köszönheti majd.

Az EU-n kívüli életben nincs garancia arra, hogy a jogaink ugyanúgy védelem alatt maradnának. Ez a tény különösen érzékenyen érinthet minket, szlovákiai magyar kisebbséget, mert sokszor már most is kihívásaink vannak ezen a téren. Az EU demokráciájában nem kell rettegni, ha valaki bírálja a rendszert. Oroszországban ugyanezért akár börtönbüntetés vagy munkatábor is járhat. Ezért is furcsa számomra, hogy miközben a 90-es és 2000-es években még egyértelműen EU- és nyugatpárti volt a Szlovákiában élő magyarok túlnyomó része, ez a hozzáállás mára megváltozni látszik, és ebben nagy szerepet játszhat a Magyarországról átszivárgó oroszbarát propaganda. Ennek narratívája azt sugallja számunkra, hogy az EU a hibás minden problémánkért, és a putyini rendszer egy sokkal jobb alternatíva, hogy Putyin kizárólag a nyugat felelőssége miatt kényszerül bombázásokra és háborús bűnök elkövetésére egy másik ország területén. Csupán a jó szándéktól vezérelve bombáz gyerekkórházakat, ölet halomra ártatlan civileket, szakít el családjától és deportál sok ezer kiskorút Oroszország területére.

Tényleg ezt kellene támogatnia bárkinek? És ha ezek a történések Szlovákia vagy Magyarország területén történnének, a mi családjainkkal, hozzátartozóinkkal, akkor is helyeselve elfogadnánk? Tényleg jó alternatíva egy olyan rendszer, amely az elnyomásra, az állami kontrollra és a múlt eszméire épít? A szlovákiai magyar közösség jövőjét nem az EU-val, a demokráciával és a modernizációval kellene inkább összekötni? Természetesen az Európai Uniónak is rengeteg hibája van, nem tökéletes, de a társadalmi és egyéni szabadságjogokra épül, Putyin-pártinak lenni pedig nem más, mint a lehetőségeink elutasítása, és a visszafejlődés választása.

Őseink a múltban már sokszor adták vérüket, áldozták életüket az orosz elnyomás ellen, azért, hogy mi szabadok lehessünk. Mi erre az örökségre mondunk most nemet, és az ő áldozatukat vesszük semmibe?

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?