Emlékeznek még a SkyEurope fapados légitársaságra? Ha nem, akkor hadd emlékeztessem önöket, hogy Szlovákiában csaknem húsz évvel ezelőtt kezdte meg működését. Vonzó ajánlattal, pontosabban nagyon alacsony árral (egy jegyet egy koronáért kínáltak!) és persze ennek megfelelően erős internetes reklámmal hívta fel magára a figyelmet.
A politikai reklám buktatói
Akkoriban az online hirdetések még messze nem voltak olyan meghatározó jelenségek, nem volt akkora hatósugaruk, mint manapság, a közösségi hálózatok pedig még gyerekcipőben jártak.
Miért jutott eszembe a mára már megszűnt légitársaság? Nem fogják elhinni, de a most zajló választási kampány kapcsán, ami jelenleg jelentős mértékben az interneten zajlik. Emlékszem egy nagyon konkrét esetre, amikor akkoriban a légitársaság tömegesen reklámozott, és a reklámfelülete szinte minden internetes cikkben megjelent. Még olyanban is, amelyik akkoriban egy repülőgép-szerencsétlenségről szólt. Egykoronás jegyajánlatot és a repülőgép roncsairól készült fotókat látni egyszerre, egymás mellett őszintén szólva problémát jelentett, sőt nagyon nagy probléma volt ez a hirdető cégnek, a SkyEurope-nak (persze nem állítom, hogy emiatt ment csődbe).
Az idő előre haladt. Ma már az interneten hirdető cégek tudják, hogy nemcsak az a fontos, hogy jól válasszák ki a hirdetés célcsoportját, azaz pontosan annak mutassák meg, akinek meg akarják mutatni (a legvalószínűbb potenciális vásárlóknak), hanem az is, hogy megértsék a reklámüzenet kontextusát és azt a tartalmat, amelyben a hirdetés megjelenik. A nagyvállalatok, azaz a legnagyobb hirdetők rendkívül nagy figyelmet fordítanak erre a kérdésre, hiszen tudják (jó esetben más vállalatok tapasztalataiból, nem pedig a sajátjukból), hogy az így okozott kár óriási lehet, és ennek megfelelően a következmények orvoslásának költségei is óriásiak, nem csak pénzben kifejezve. Ezt a területet a szakmai terminológiában „márkabiztonságnak” nevezik. De térjünk vissza a választási kampányra! Mostanában gyakran találkozom a politikai pártok választási preferenciáiról szóló felmérésekkel az interneten. A cikk alján „találtam” egy választási reklámot, ahol a Matovič-kormány két volt tagjának és egy új vezetőnek a fotója volt a következő felirattal: „Jelentkezünk szolgálatra!”. Tisztában vagyok vele, hogy a politikusoknak nehéz az ambícióikat kezelni, és szinte képtelenek önreflexióra, de jó lenne, ha megőriznék józan ítélőképességüket. Különösen akkor, ha a közelmúltig az állam legmagasabb pozícióiban „szolgáltak”. Az eléjük állított tükör – ebben az esetben a nem megfelelő kontextusú reklám formájában – azt is megmutatta, amit a politikusok nem akartak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.