Belegondolt már abba, hogy naponta mennyi időt töltünk csak azzal, hogy mindenféle reklámokat nézegetünk? Tesszük ezt annak ellenére, hogy a hátunk közepére se kívánjuk az ilyen-olyan akciókat bemutató rövid filmeket.
Reklámterror
Még mielőtt azonban nekimennék a reklámoknak, szögezzük le: azok egy része hasznos, hiszen segíthet eligazodni a piacon, felhívni a figyelmet valamilyen promócióra, esetleg megtalálni a legjobb ajánlatot. Ez mindaddig jó, amíg arányos mértékben kapjuk, és amíg nem megy az idegeinkre. Mert biztos vagyok benne, hogy sokan vagyunk úgy, hogy időnként legszívesebben a földhöz vágnánk a telefonunkat, amikor valamelyik videómegosztó alkalmazás már a tizedik, „csak pár másodperces” reklámot erőszakolja ránk. Ez az ingyenesség ára – mondják ők, ezzel is motiválva a felhasználókat, hogy előfizessünk valamilyen prémium csomagra. Ha nem akarsz reklámot, fizess! De én ellenállok…
És jelentem: egyre többször dühít fel az agresszív nyomulás – azt már megszoktam, hogy a legnépszerűbb videómegosztón, ha egy tízperces tartalmat szeretnék megnézni, akkor már három-négy alkalommal is megszakítják azt a reklámok (a régi szép időkben a tévében csak félóránként ment a reklámblokk, addig pedig ki lehetett menni mosdóba, sörért, ropiért). De hogy a legegyszerűbb, valóban csak pár információra jó applikációk is reklámmal indítanak, majd mire előbukkan a keresett adat, már újabb reklámmal találom magam szemben, az már több a soknál! És vagy három-négy percig is kattintgattam az ikszre, mire végre kiderült, mikor lesz apály és dagály a következő napon (akkor épp erre az infóra volt szükségem)! Túl kell élni a reklámokat, s ha szerencsénk van, utána jöhet a keresett információ. Az applikációk mind a fizetős opció felé terelik a felhasználókat, ami ugyan érthető cél, ám azért van egy határ.
Semmi sincs ingyen, ezzel tisztában vagyunk. Ahogy az is elvárható, hogy ha valamilyen applikációnak van ingyenes verziója, akkor az valóban legyen díjmentes, minimális reklámmal. Nem kell sokat adni, tényleg csak az alapinfókat, és aki többet akar, az előfizethet. De egyrészt nem tudunk, és gyanítom, nem is akarunk minden egyes applikációra, szolgáltatásra előfizetni: ha mindegyik csak átlag 10 euró lenne havonta (vannak ennél is sokkal drágábbak), az átlag 100 alkalmazással számolva havi ezer euró lenne, ami nemcsak havonta, hanem évente is rendkívül sok pénz lenne, csak hogy megszabaduljunk a reklámoktól… Észrevették, hogy a videók közben előbukkanó, ránk tukmált reklámok mind kisebb részét lehet pár másodperc után kikapcsolni? Hogy egyre több az olyan hirdetés, amit – ha akarunk, ha nem – meg kell néznünk. Ugyanezt csinálják az applikációk is, egyre pofátlanabb eszközökkel. Nem lepődnék meg, ha hamarosan, ha véletlenül nem nézünk a kijelzőre, akkor addig leáll a hirdetés, és kötelező lesz megnézni, mit akarnak eladni nekünk – vagy a politikusok éppen mitől „védenek” meg bennünket. Csak idő kérdése…
Ez már zaklatás, mondhatni: reklámerőszak. Hátha eljön az idő, amikor ez is büntetendő lesz, és a cégek megértik, nem gond a reklám, de vannak határok. Addig pedig nekünk, felhasználóknak nem sok választásunk marad – keresünk egy másik alkalmazást – az sem lesz jobb –, és/vagy töröljük az okostelefonból a zaklató appot. Talán ha sokan tesznek így, és fogyni fog az alapbázis, akiknek eladhatják a hirdetéseket, visszatérnek az emberibb, felhasználóbarátabb módszerekhez, és nem akarnak mindenkit lehúzni havi akárcsak pár euróval is. Mutassunk ajtót az agresszív appoknak, hogy ezzel is jelezzük: nem kérünk a reklámterrorból!
Most, hogy jól kidühöngtem magam, megnéztem, milyen idő lesz délután. Hát persze hogy az előrejelzés helyett megint reklámok jelentek meg a kijelzőn...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.