A nagy török fordulat

<p>A török miniszterelnök hátraarcot csinált az egyik legfontosabb politikáját illetően. Az elmúlt hetekben a törökországi kurdokkal való kiegyezés eddig évek óta folytatott kísérletét végleg eldobta. A héten az Észak-atlanti Tanács ülésén az Iszlám Államot (IÁ) és a kurd szeparatista PKK-t egy kalapba tette, amelyek ellen egységes harcot hirdetett.</p>

Ez a közel-keleti hadszíntéren jelentős változásokat hozhat. Egyfelől Erdogan török miniszterelnök hosszú várakozás után engedélyezte az USA-nak, hogy egyik légi bázisukról harci gépen menjenek bevetésre. Megegyezés alakul abban is Washingtonnal, hogy a szír–török határ szír oldalán egy közel 100 kilométeres biztonsági sávot alakítanak, amelyből kiszorítják az IÁ harcosait – és alighanem a kurdokat is. Ezek a fejlemények egy része még jót is hozhat a szenvedő szír lakosság számára. Ugyanakkor a választásokat megnyerő, de a mai napig kormányt alakítani képtelen török miniszterelnök számára ezek a döntések az utolsó esélyt jelentik, hogy esetleg újra megszilárdíthassa hatalmát. A török területeken kurdok – hivatalosan szélsőbaloldali terrorszervezetek – által elkövetett merényletek ürügyet adtak arra, hogy a békefolyamatot felfüggesszék. A kormánypárt eddig is sok kritikát kapott a radikális oldalról azért, hogy tárgyak a szeparatista kurdokkal. Másik oldalról a szíriai és észak-iraki kurdok egyre határozottabban jelentek meg az IÁ elleni harcban, támogatást kaptak a nyugati szövetségesektől. Ankara azt kockáztatta, hogy a döntő ütközetet esetleg épp a kurdokkal nyeri meg a győztes koalíció. Ezt mindenképpen elkerülné a török kormány, hiszen ezzel Kurdisztán gyakorlati életre hívásának esélyei erősödhetnének. A kurdok helyét akarja átvenni az IÁ elleni harcban, előlük elszívni a levegőt. Közben milliós nagyságrendű menekült él már a dél-török területeken, illetve nagyvárosokban, jelentős részük az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának táboraiban. A szíriai biztonsági zóna ugyanakkor erre is megoldás Erdogan szemében, hiszen nem kellene Törökországba engednie a menekülteket, hanem a védett szír területeken tarthatnák a táborokat. Erdogan lépése megint bizonyította, hogy a közvetlen belpolitikai igények messze felülírják a külpolitikai tervezést. A több országba szétsodort kurd kisebbség sorsát Erdogan székének stabilitása határozhatja meg. Ahogy ez Közép-Európában is lenni szokott, a rövid távú népszerűség, a választások megnyerése és a hatalom megtartása minden külpolitikai prioritás előtt áll.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?