<p>Szinte nem telik el hónap anélkül, hogy ne derülne fény valamilyen botrányos szerződésre, amelyet az állami Általános Egészségbiztosító kötött egy-egy szolgáltatóval. Elég, ha Anna Sučková, Marcel Forai korábbi VšZP-főnök 77 éves nénikéjére, az ügyes vállalkozóra gondolunk, akinek cégei álomszerződéseket kaptak az unokaöccs által vezetett állami intézménytől. Ott nem is nagyon kellett a szálakat bogozni, könnyű volt megtalálni a „kassai vonalat”.</p>
A nagy masszírozás
A biztosító korábbi igazgatója, Marcel Forai emiatt ősszel lemondott. Ő korábban az intézmény kassai kirendeltségének az igazgatója volt, bevallása szerint tegező viszonyban van Pavol Paškával, a parlament volt elnökével, aki szintén egy egészségügyi botrány miatt mondott le.
Anna Sučková cégeinek éves árbevételei 2011és 2014 között 420%-kal nőttek, 1,6 millióról 6,8 millió euróra. Ugyanilyen ügyről számolt be a napokban Miroslav Beblavý. Az újabb ügyes vállalkozó, Pavol Kostka doktor, aki szintén álomszerződést kapott az állami egészségbiztosítótól, egészségügyi vállalkozásai masszázst és fizioterápiás kezelést nyújtanak. Ám ő nem a Smer kassai „egészségügyi teamjéhez” kötődik, hanem, mint az véletlenül kiderült, egyenesen a kormányfőhöz, pontosabban Fico asszisztenséhez, Mária Troškovához.
Ugyanis Kostka doktor megpróbált magyarázatot adni a Beblavý által felvetett dolgokra, ám IT-szakértők kiderítették, hogy válaszlevelét a kormányfő asszisztensének számítógépén szerkesztették, és ki is nyomtatták. A nyilatkozatban Kostka doktor azt próbálta elmagyarázni, hogyan sikerült két év alatt 140 ezer euróról 1,4 millió euróra növelni árbevételét úgy, hogy közben a nyeresége 8 ezer euróról 617 ezer euróra nőtt. Nem vicc, nyeresége két év alatt a 77-szeresére emelkedett, és az állami biztosítóval kötött keretszerződése alapján 2015-ben az árbevétele akár a 3,29 millió eurót is elérhette. A 2014-es bevétel/nyereség arányt alkalmazva ez 1,45 milliós hasznot jelenthetett tavaly.
Forai lemondása kapcsán mondta Andrej Kiska államfő: „Marcel Forai, az Általános Egészségbiztosító igazgatója távozik posztjáról, az alapvető probléma azonban marad. Megmarad a szubjektív, személyes döntés lehetősége a lakosság pénzéről, amely egészségügyi ellátására van elkülönítve.” A biztosító járulékbevétele 2014-ben 2,732 milliárd euró volt. Nem tévedés, milliárd. Az állami költségvetés kiadásai 2014-ben összesen 15,5 milliárd euróra rúgtak, a legmagasabb költségvetéssel rendelkező minisztérium a belügy volt, 2,105 milliárd eurót költhetett. Ez sem éri el a járulékbevételek nagyságát. A VšZP valójában azzal, hogy a biztosítási piac mintegy kétharmadát ellenőrzi, azt tesz az egészségügyben, amit csak akar. Nem véletlen tehát, hogy a Smer egyik legfontosabb célkitűzése ebben a választási ciklusban az egybiztosítós rendszer kialakítása volt. Még szerencse, hogy nem sikerült megvalósítani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.