A mellékes megyei választások

<p>Lesz MKP&ndash;Híd-együttműködés és magyar kiegyezés?&nbsp;<span style="font-size: 12px;">Képes közös nevezőre jutni a Népi Platform régiós szinten? Megmarad, vagy elesik Pozsony, a jobboldal utolsó bástyája?&nbsp;</span></p>

 

Ilyen és hasonló kérdések foglalkoztatják a közvéleményt a megyei választások előtt pár hónappal. Később mindezt felváltja a jobbára személyeskedő kampány, hogy aztán a pártok és megfigyelők november második felében aprópénzre váltsák és elemezni kezdjék a választások végeredményét és a megváltozott erőviszonyokat. Háttérbe szorul viszont egy nagyon fontos kérdés: mit lehet valójában nyerni és veszíteni a megyei választásokkal?  A tapasztalatok azt mutatják, hogy a szavazók nem nagyon tudják, kire és milyen okból szavaznak a megyei választásokon. A részvétel négy éve alig érte el a 22,9 százalékot (és ez még mindig javulás volt a 2005-ös 18,02 százalékhoz képest), azaz csak minden ötödik választópolgár érezte fontosnak, hogy elmenjen voksolni. Nem utolsósorban annak köszönhető ez a gyászos adat, hogy megyei szinten alig bukkannak fel valódi, fontos témák, nem került be a köztudatba, hogy miről döntenek és miért felelnek a megyei képviselő-testületek.  Ami a magyar vonalat illeti, a múltban néhány régióban akadt ok a mozgósításra, azonban főleg személyi, esetleg elvi alapon. Az első két választási küzdelem Nyitra megyében kimondottan etnikai színezetet kapott a szlovák nagykoalíció és a magyar párt között. Négy éve pedig az MKP–Híd-versengés első próbája volt a megyei választás, de a valóságban inkább az akkoriban alakuló Híd imázsépítésének első állomását jelentette. Konkrétumok a jelöltekről, programokról, tervekről azonban nem maradtak meg a fejekben, ahogy – egyelőre – most sem látni erre sok esélyt. A novemberi választásokra való készülődés első körben a személyi és szövetségi kérdések rendezésében merül ki, a közvélemény így azzal a kérdéssel foglalkozhatott, hogy az MKP és a Híd közösen, vagy az utóbbi más pártokhoz csatlakozva vág neki a választásoknak. A következő hónapokban nagyobb kihívás elé néznek a politikusok: minél szélesebb rétegeket kell meggyőzniük arról, hogy menjenek el szavazni. Tehetik ezt a könnyebb úton: a megbízható helyi arcokra építve és a magasabb pártérdekekre hivatkozva. A nehezebb út több eredménnyel biztat, de több energiát is követel: konkrét programmal, célkitűzésekkel, könnyen lefordítható, megjegyezhető ígéretekkel kell megtölteni a megyei választásokat. Arról például, hogy mennyire fontos a következetes munka és a megfelelő súlyú érdekképviselet a gazdasági téren is, a Nyitra megyei Ipoly-hidak kezdeményezői tudnának többet beszélni. A következő hónapokban kiderül, hogy mennyire lesz a kampány program-, illetve mennyire érzelmi alapú. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?