<p><span style="font-size: 12px;">Amikor e kommentár íródott, az ellenzéki képviselők még javában gyűrték Robert Kaliňák belügyminisztert a parlamentben. </span></p>
A kiszivárgott Kaliňák
Persze aligha gondolhatja bárki, hogy Szlovákiában csak úgy leváltanak egy belügyminisztert, de egy biztos: Kaliňák már soha nem lesz az, ami volt. Mint ahogy Pavol Paškából sem lesz soha külügyminiszter, bárhogy is szeretné, könyörögjön bár érte ötpercenként hason csúszva, úgy Kaliňák sem lesz már soha a Smer koronahercege. A legjobb esetben is hosszú és kimerítő harc vár rá, hogy ne végezze úgy, mint Paška. Ennyi. Ami figyelemre méltó, hogy karrierjében a törés éppen akkor következett be, amikor a csúcson volt. Amikor Robert Fico úgy gondolta, hogy ezentúl mégis inkább államfő lenne, a Smer pedig új kormányfő keresésébe kezdett. Egyértelműen Kaliňák volt a legesélyesebb, de ez olyannyira nem tetszett valakinek, hogy nagy élvezettel titkos információkat kezdett a nyilvánosság elé teregetni.
A nyilvánosság így szerzett tudomást egy gyanús ügynökségről, amely 130 millió eurós pályázatot nyert a belügyminisztériumtól, vagy arról a kedélyes beszélgetésről, amelyet Stanislav Jankovič és egy alvilági főnök folytatott. Nyilvánosságra került az is, hogy csúcsrendőrök komoly csúszópénzeket kapnak, ezt Jozef Drag „beépített rendőrségi ügynök” árulta el, akit Kaliňák személyesen vett fel a rendőri testületbe, holott a lakásmaffia főnöke volt. Vélhetően a katonai elhárítás korrupciós ügyei is azért kerültek nyilvánosságra, mert a szolgálat több vezetője nagyon közel áll Kaliňákhoz.Dag Daniš kommentátor mindebből arra jutott 2014-ben, hogy „a Pavol Paška körüli csoport, amely mögött Juraj Široký nagyvállalkozó áll, akarja ellehetetleníteni Kaliňákot”. Bár a Smer koronahercegének akkor sikerült megőriznie pozícióit, valami elkezdődött, a hullámok elkezdtek átcsapni a feje fölött, és már nem tudja lerázni magáról az ügyeket azzal a kaliňákos hanyag nemtörődömséggel, amely annyira a sajátja. Szóval már nem tudja azzal a határozott magabiztossággal védeni a védhetetlent. Ez a magabiztosság a múlté. Pavol Milan volt rendőrségi nyomozó részletekbe menően ismertette, hogyan működtetett Milan Chovanec számlagyárat a hamis áfa-visszaigénylések lebonyolítására, miközben a Smer három főembere biztosított neki védelmet és politikai hátteret.
Kettő Kaliňák közvetlen környezetéből. Politikai védelem nélkül nem ügyeskedhetett volna Ladislav Bašternák vállalkozó sem a milliós lakásvásárlásokkal.
Az „adok-veszek, áfát visszaigénylek”-nek ezt a szembeötlő módját nem tudták volna nem észrevenni az adóellenőrök és a nyomozók csak ostoba alkalmatlanságuk miatt. Kaliňák kijelentése, hogy ebben az ügyben a hatóságok „standard” módon, az előírásoknak megfelelően jártak el, legalább olyan szédületes volt, mint arról szóló kinyilatkoztatása, hogy Bašternák állítólag készpénzben fizetett ki 12 millió eurót a luxuslakásokért – merthogy semmilyen átutalásnak nyoma nincs. Azzal a hajmeresztő kijelentéssel, hogy „négy éve ilyen világ volt, a készpénzé, ha ki kellett fizetni valamit”, a védhetetlent védte, de oly módon, hogy többet ártott saját magának, mint amennyit a politikai ellenfelei ártani tudtak volna neki. És amikor egy politikus eljut ebbe a stádiumba, már komoly terhet, sőt veszélyt jelent a főnöke számára is.
A szerző a Trend hetilap kommentátora
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.