A kassai szent tehén

<p>„Szárnyakat Tháliának. Libaszárnyakat.“ Ezzel és még számos mókás, agresszív, együttérző és elgondolkodtató véleménnyel találkozhat, aki megpróbál Thália-ügyben tájékozódni. Mindenkinek van véleménye. Egyesek kritikusak, azt sem bánnák, ha az intézmény megszűnne, mások teljes mellszélességgel kiállnak mellette. Minek köszönhetőek az ennyire különböző nézetek és miért van az, hogy a társadalom egy része szidja, más része dicsőíti a teátrumot, amely idén ünnepli fennállása 40. évfordulóját?</p><!-- AddThis Button BEGIN -->
<a class="addthis_button" href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&amp;pub=xa-4ae87eb4619b4553">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif&quot; alt="Bookmark and Share" style="border: 0pt none " height="16" width="125" /></a>
<script src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4ae87eb4619b4553&…; type="text/javascript">
</script>
<!-- AddThis Button END -->

És miért van az, hogy a média egy, maximum két oldalról közelíti meg a kérdést? Pár hete mindenki arról beszélt, ami a Duna Televízióban zajlott a kassai színház ügyében, de a valós problémák a háttérbe szorultak. Senki sem beszél arról, miért maradt el a törzsközönség, mely csillogó szemmel várta a csodát. Kétségtelen, a Tháliának vannak nézői, akiknek torkán bármi lemegy.

Neki az, hogy magyar nyelvű színjátszás folyik, mindennél fontosabb. A sportban, ha nem megy a csapatnak, leváltják az edzőt. Úgy tűnik, itt még a szurkolókat is hamarabb váltják le, mint a trénereket. Pedig ment már jobban is ez a szekér. Arról sem esik szó, miért variálják egy ember nevét a plakátokon. Egyszer rendező, néha látvány- és díszlettervező, olykor színész.

Sőt az a legjobb, ha egy produkcióban mindhárom feladatot ellátja, ami akár háromszoros gázsit is jelenthet. S valószínűleg csak délibáb, ha a néző némely produkció során felismer egyegy régebbi darabból való díszletet. Ezzel sem lenne baj, ha a kritika nem kezdené ki csaknem az összes előadást, amit csak egy ideig lehet rosszindulattal magyarázni.

Vannak és voltak is tehetséges színészek a Tháliában. Többségük elment - elsősorban Komáromba -, aki maradt, az is a távozás gondolatával kacérkodik. Persze, nem gond bárkit szerződtetni, jelentkező akad bőven, az mindegy, hogy egy évben csak egy darabban játszik.

Mi a titka a komáromi társulatnak? Ugyanis a legtöbben és a jobbak - ezt pályafutásuk és szakmai megbecsülésük támasztja alá - oda távoztak.

Megkérdezhetnénk, büféje van-e a színháznak vagy a büfének van-e színháza? Vagy azt, a tájolásra oly büszke teátrum kiutazásai miért kötődnek alig ismert nevű településekhez és miért nem találhatóak meg olyan városok a listán, melyek a színjátszás fellegvárának számítanak. Évek óta rengeteg legenda övezi az intézményt: ki és hogyan él meg abból, amit ott tesz, milyen összefonódások és mutyik folynak a háttérben. Itt az ideje megvitatni az intézmény összes anyagi, személyi, minőségi és még ki tudja, milyen problémáját. Mondja el véleményét fenntartó, színész, igazgató, alkalmazott, néző, bárki, akit érdekel a teátrum jövője, de ne feledkezzünk meg a tényekről és az elmúlt évekről. Persze, nincs pénz. Azt már csak halkan tegyük hozzá, hogy a megye másik három színházat is fenntart, melyek kisebb költségvetésből gazdálkodnak, van köztük kisebbségi is, mégsem panaszkodnak annyit, mint a Thália.

A vitatott kérdéseket tisztázni kell, de erre csak akkor van lehetőség, ha a színház is akarja. Van törekvés arra, hogy tisztán lássunk az ügyben, de ebben a teátrumnak partnernek kell lennie. Közpénzekből, jegybevételekből és pályázati pénzekből áll össze a költségvetés, ezért jogos a társadalmi igény a pontos adatok megismerésére. Talán az sem ördögtől való igény, hogy megismerjük az alkalmazottak rátermettségét, szakmai képesítését, mert például egy olyan sofőrnek, akinek ittas vezetés miatt elveszik a jogosítványát, többé nem kellene buszt vezetnie vagy díszletet szállítania. Végezetül: miért csak egymás közt beszélünk a Thália gondjairól? Senki nem akar vagy nem mer elmélyülni a témában, mert ez a színház a miénk. Ezért szent tehén. A magyar média feladata nemcsak az anyanyelvünket használó intézmények dicsőítése, hanem az azokkal való törődés, mely során a hibákra is rá kell mutatni, és ha ennek következtében változik valami, büszkén rámutathatunk arra, mi az, ami megkülönböztet bennünket kormányunktól.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?