A jó, a rossz és a csúf

<p>Augusztusban, mikor a Sieť önmegsemmisítő üzemmódba kapcsolt és felszecskázta saját magát, még nem teljesen látszott, miként kommunikálja le a három megmaradt párt saját koalíciójuk indokoltságát.&nbsp;</p>

Úgy tűnik, azóta sikerült élesen elkülöníteni a kormánypártok profiljait: a Híd belepozicionálta magát a legilledelmesebb tag szerepébe, amely hallani sem akar a botrányokról. Az SNS egyenesen keresi a konfliktust mindenkivel és erőből politizál, míg a Smer csendben, a háttérben folytatja azt a politikai-üzleti tevékenységet, amely a pártnak valódi befolyást biztosít rövid- és hosszú távon egyaránt. Kérdéses, hogy a koalíciós tagok felvállalt szerepe hosszú távon mennyire marad kényelmes és fenntartható.

A Híd a hétvégén tartott országos kongresszust, kétéves szünet után. Feltöltötte az elnökségét és programdokumentumot fogadott el, amely évekre szétbontva részletezi a megvalósítani kívánt intézkedéseket – többek között a jogérvényesítés és a kisebbségi jogok terén is. Mindebből valószínűsíthető, hogy a Híd a későbbiekben, ha felmerül egy-egy nemzetiségi vonzatú probléma és védekezésbe kényszerül, már nemcsak a koalíciós szerződésre, hanem egy hosszú távú tervre is hivatkozhat. A párt továbbra is törekedne arra, hogy a kormánykoalíció legilledelmesebb tagjának látsszon, miközben a kényelmetlen ügyeket a koalíciós partnereire és külső szereplőkre tolja. Példa erre a Bašter-nák-botrány, ami a Híd értelmezésében nem számít a koalíció problémájának, Lucia Žitňanská pedig igazságügyi miniszteri minőségében sem kommentálja a fejleményeket.

Az SNS szintén sűrű hétvégén van túl, Andrej Danko pártelnök az ellenzék mellett ezúttal Andrej Kiska államfőt találta meg a kijelentéseivel, mikor elmondta, hogy az államfő politikai motivációtól vezérelve blokkolja az alkotmánybírák kinevezését, de az új házszabályt is. Danko az öltözködési és viselkedési kódex segítségével szabályozná a tényleg markáns, de a szélsőségességhez amúgy egyáltalán nem kapcsolható ellenzéki megnyilvánulásokat. Ő a koalíció azon tagja, aki az ellenzéki viaskodások középpontjába kerül az ellentmondásos viselkedésével.

A Smer ugyanakkor elég csendes – igaz, sok oka nincs is reklámozni magát, a kormány legerősebb pártjának helyzete nem túl jó, de stabil. A Smer emellett újabb túlárazott közbeszerzést írhat be az eredmények rubrikába, hiszen egy Ján Počiatek által kiírt közbeszerzés Érsek Árpád idején tetőzik: a Szlovákia második legdrágább autópálya-szakaszának számító csacai elkerülő út, melynek kilométeréért 42 millió eurót számláznak majd ki az államnak.

Jól látni, milyen különböző utakon mozog a három koalíciós párt. Probléma akkor keletkezik, ha a felvállalt szerepek ellentmondanak egymásnak: a Híd korrupcióellenes programja ugyanúgy ellentmond a Smer botrányainak, mint az SNS törekvései a kisebbségi programoknak és Danko növekvő népszerűsége Fico dominanciájának. A konfliktust csak halasztani lehet – már ha valósak a hirdetett programok.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?