A hatalom ópiuma

Donald Trump

„Csak az első nap leszek diktátor” – mondta Donald Trump, mikor egy jobboldali talkshow-ban a riporter szembesítette azzal, hogy a sajtóban egyre több hír jelenik meg arról, hogyan használná fel az elnöki hatalmat újraválasztása esetén. A hírek ugyanis tele vannak azzal, hogy első ciklusából hűtlenné vált munkatársaival szemben milyen üldözést tervez, hogy hogyan használná fel az igazságügyi minisztériumot, vetné be a hadsereget tüntetéseken, és hasonló hajmeresztő javaslatokból látunk minden nap egy újabbat.

Nem nagyon kell részletezni azt, hogy ha valaki egy napra diktátorosat akar játszani, az ritkán jelent jót. A diktátorkodás természete az, hogy erősen addiktív, valószínűleg az üzletember Trump karrierjében sem véletlen, hogy mégis a politikába akar 80 éves korára visszakanyarodni ahelyett, hogy ingatlanbizniszeit vagy családja társaságát élvezné.

A hatalomról régóta tudjuk, hogy ópiumként viselkedik, nem ez a meglepetés. A baj akkor van, ha valakiről látszik, hogy nem tud meglenni nélküle. Erre találták ki a rómaiak is azt kétezer éve, hogy diktátort csak hat hónapra lehet beiktatni, amíg a vész elmúlik. A még nagyobb probléma az, ha ezeket a személyeket a villogó piros felkiáltójelek ellenére újra és újra hatalomra segítik. Lehetnek okosak, szépek, vagy éppen mindenben egyetérthetünk velük, ez onnantól kezdve már nem ideológiai kérdés, hanem egyszerű pszichológia: egy hatalomaddikt személyt akarunk-e magunk fölött.

A függő ember mást fog megtenni a hatalomért, mint a független. A függő minden erejével azon fog dolgozni, hogy a hatalmat megtartsa. Trükkel, ármánnyal, pénzzel és bizony erőszakkal, ha kell. A hatalom ópiumától való függetlenség legjobb megvalósulása a mai napig a demokrácia. Éppen azért, mert tudja az illető, hogy négy vagy nyolc éve van, és utána váltógazdaság következik, vagy mandátumlimit van. A belső hatalommegosztás lassítja az addikciót. Az intézményi fékek és ellensúlyok épp ezt szolgálják.

Csakhogy, ha valaki e demokratikus gátak lebontásával kampányol vagy arra utalgat, hogy a hadsereget is kész bevetni, és hogy a demokratikus intézmények lényegében az ellenség ármányai, az ügye kicsit gyanús, madártávlatból még átlátszó is.

A meglepő fordulata a történelemnek, hogy nem tanultak belőle azok, akik a legnagyobb kárvallottjai. A szavazók, vagyis mi, az emberek. Akiket háborúba küldtek a wannabe diktátorok, vagy akiket elszegényítettek, a társadalom szélére szorítottak, vagy más módon tettek tönkre. Egész félelmetes látni, ahogy az alvajáró szépen emeli kezeit, és elkezdi lassú mozgását. A lépcső megint ott lesz. Megint lecsúszunk. Megint nehéz lesz visszajönni belőle, megint fájdalmas lesz az ébredés.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?