A Természeti Katasztrófák Elleni Védekezés Világnapját az ENSZ 1987. évi határozata alapján minden október második szerdáján rendezik, hogy figyelmeztessék a társadalmakat bolygónk sérülékenységére, az érte viselt felelősségre.
719 természeti csapás történt tavaly
Nemzetközi segítség nélkül a katasztrófa sújtotta államok gyakran képtelenek úrrá lenni a nehézségeken. A világszervezet dokumentuma azt ajánlja a kormányoknak, hogy ösztönözzék az olyan intézkedéseket és szakmai segítségnyújtási programokat, amelyek a természeti katasztrófák becslésével, előrejelzésével, megakadályozásával és enyhítésével foglalkoznak.
Természeti csapások mindig is lesznek, de nem feltétlenül válnak katasztrófává, ha megtesszük a szükséges lépéseket. Az ENSZ ezért egész világot átfogó rendszert szándékozik kiépíteni a természeti katasztrófák előrejelzésére. Az elmúlt évtizedben az árvizek, viharok, földrengések, szökőárak, a szárazság 600 ezer ember halálát okozták a világon. 2004 volt a harmadik legsúlyosabb év az elmúlt évtized során a katasztrófák gyakoriságát illetően: ekkor 719 természeti katasztrófát jelentettek.
Jelentősen nőtt és mintegy 250 ezerre emelkedett 2004-ben a természeti katasztrófák halálos áldozatainak száma a világon, döntően az Indiai-óceán térségében pusztító cunami következtében. A növekedés az előző évhez képest háromszoros volt, 2002-höz képest pedig tízszeres. Tavaly a természeti katasztrófákból világszerte származott gazdasági károk elérték a 145 milliárd dollárt.
Az elmúlt egy évben különösen pusztító katasztrófák sújtották a világ különböző térségeit, elég csak a dél-ázsiai szökőárra (232 ezer ember vesztette életét, illetve tűnt el), a Katrina hurrikán egyesült államokbeli pusztítására (New Orleans négyötöde víz alá került, több mint 1100-an meghaltak, és egymillióan maradtak fedél nélkül), valamint a főként Pakisztánban romboló földrengésre (több mint 20 ezer halott) gondolni. Európa sem volt mentes a katasztrófáktól, a pusztító árvizek, erdőtüzek, aszály hatására szeptemberben az Európai Parlament felszólította az Európai Unió illetékes vezető szerveit, a huszonöt tagországot képviselő tanácsot és az Európai Bizottságot, hogy elemezzék a katasztrófák okait, és anyagi támogatásokkal is ösztönözzék a megelőzést elősegítő hosszú távú befektetéseket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.