A közvélemény-kutatások szerint csak a szlovákiai lakosok harmada készül nyári szabadságra, ezeknek csak mintegy 10 százaléka veszi igénybe az utazási irodák szolgáltatásait.
Vár- és kastélynézőben tájainkon
Számos hazai és külföldi honlap népszerűsíti Szlovákiát, melyet idegenforgalmi látnivalókban rendkívül gazdag országnak tartanak. Kontinentális fekvését és a turistaattrakciókat tekintve leginkább Svájchoz vagy Ausztriához szokták hasonlítani. Az ország a látnivalók és programok széles skáláját kínálja. A régmúlt idők néma tanúi a várak és kastélyok, melyek közül a leglátogatottabb Dévény és Szepes vára, a pozsonyi, a trencséni és a zólyomi vár. Magyarországi utazási irodák 3-4 napos körutakat szerveznek, s általában nem hagyják ki a lévai és az árvai vár, a reneszánsz Dobó-kastély és a 18. századi klasszicista Szentantal-kastély megtekintését, melyben vadászmúzeum van. Gyakran felhívják a figyelmet a betléri Andrássy-kastélyra, az ólublói vagy a késmárki Thököly-várra.
Az interneten megvételre is kínálnak több szlovákiai várat: az önkormányzatok jelképes összegekért szívesen eladnák az általában a tulajdonukban lévő, mintegy száz várat, illetve kastélyt. A legjobb állapotban lévő, legszebb épületek már elkeltek, ám sok a mai napig nem talált gazdára, noha nagyon olcsón hozzájuk lehet jutni. A csekély érdeklődés oka, hogy a vételi szerződésben az önkormányzatok kikötik: az új tulajdonosnak kötelező felújítania az épületeket. Ha nem is áll szándékunkban várat venni, akkor is érdemes odautazni, és szemügyre venni őket. „Kulturális örökségünk szempontjából rengeteg szép és érdekes vár található az országban, bármelyiket választják, mindegyikben lehet gyönyörködni. Felhívnám azonban a figyelmet a kékkői várra, a Balassiak családi fészkére. Ott a múlt héten Balassi Bálint-emlékszobát nyitottak meg, szlovák–magyar feliratokat tettek ki. Ha sikerül, a jövőben fogjuk támogatni a vár környékén a régészeti ásatásokat éppen a Balassi családdal összefüggő dolgok miatt. De a többi vár is lenyűgöző. Rendkívül gazdag és gyönyörű ez az örökség, és ha nemcsak a turisták, hanem mi magunk is megnézzük, időről időre odalátogatunk, azzal közvetve segítjük ápolásukat is. A belépti díj befizetésével hozzájárulunk, támogatjuk az épületek rendbehozatalát, felújítását is” – mondta lapunknak Biró Ágnes, a kulturális minisztérium államtitkára. (sza, i-t)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.