Strasbourg – a Rajna parti város

<p>A mintegy 270 ezer lelket számláló város nagyon sok meglepetést rejteget magában. Gazdag történelmet, csodálatos régi negyedeket, bődületes új monstrumokat. No meg Napóleon, Goethe és Gutenberg lábnyomait is… Egy hely, ahova nemrégiben képviselőket választottak az Európai Unió lakosai. Strasbourgban jártunk.</p>

SUSLA BÉLA

A városba látogatók bizony sok esetben legfőképpen egy valamire összpontosítanak: hol is az Európai Parlament székhelye, a hatalmas épületkolosszus, a vén kontinens törvényhozó testülete. S ahogy éppen városnézésre szánják el magukat, csodálkozva látják-tapasztalják, hogy mennyi mindent rejt magában a város, amelyért oly sok harcot vívott egymással a két európai nagyhatalom – Németország és Franciaország. Mert valóban a szó szoros értelmében ádáz küzdelem folyt a határvárosért, például 1871-ben Németország birodalmához tartozott, 1918-ban visszakerült Franciaországhoz, majd a második világégés idején ismét Németország része, hogy aztán később visszacsatolják Franciaországhoz.

„És lőn világosság…”

Johann Gensfleich Gutenberg szobrát a városban David d' Angers készítette 1840-ben. A könyvnyomtatás atyjának tiszteletére, pontosabban azért, mert Strasbourgban is járt és fontolgatott a nagy tudós, miképpen lehetne megalkotni a betűnek nyomtatott formában történő terjesztését, népszerűsítését. A szobor a könyvnyomtatás feltalálóját egy papírral a kezében ábrázolja, melyen a következő felirat áll: „És lőn világosság”. Gutenberg János tehát ebben a városban is kísérletezett, aminek aztán felettébb komoly eredménye lett: 1455-ben feltalálta a betűjeleket és kiadta az első nyomtatott Bibliát. Azért is csodálatos ez a hely, mivel a könyvkereskedők itt adnak egymásnak randevút, s használt könyveiket hetente akár két, három alkalommal is kínálják sátraikban.

Lovagi tornák a középkorban

A La place Broglie a város gyakori megállója a külföldi turisták számára. 1730-ban Strasbourg katonai kormányzója, Francois Marie, XV. Lajos egyik legkiválóbb generálisa úgy döntött, hogy itt hozza létre a Hanau-Lichtenbergek székhelyét. Jelenleg a polgármesteri hivatal működik itt. Nagyon sok látogató éppen a Városházán szemlélődik, főképpen a helyi esküvői szertartások alkalmával. S odapillantanak, meg-megállnak természetesen a Nemzeti Bank épületénél is, felfigyelve a Marseillaise szerzőjének, Rouget de Lisle-nek a képmására. Claude Joseph Rouget de Lisle eredetlieg egy katonadalt komponált, amely később kapta a Marseillaise nevet, s ez a dal ma a francia nemzeti himnusz. S itt gyarapította tudását a német irodalom nagy alakja és egyénisége, Johann Wolfgang Goethe is.

Európa egyik legcsodálatosabb katedrálisa

Strasbourg történelmi remekei közül a legkiemelkedőbb mindenképpen a Katedrális. Már az 5. században megvoltak az alapjai ennek a remekműnek, közülük az egyik legjelentősebb az a bazilika, amelyet a Habsburg családból származó Werhner püspök kezdett építtetni. Igaz, lángok martalékaivá vált az építmény, de a helybeliek büszkén térnek vissza egészen az említett évszázadhoz, amikor a Katedrális megalkotása kerül szóba. Annak építése aztán egészen a XV. századig húzódott. A városra gyönyörű kilátás nyílik a kilátóból, ahova 300 lépcsőfok vezet fel. Sajnos, jelenleg a nagyközönség ezt nem élvezheti, de a város illetékesei nyomatékosítják, hogy a javítást mindenképpen megvalósítják, hogy az oda látogatóknak még jobban kedveskedjenek értékükkel.

A Louise Weiss

Ez az épület az Európai Parlament fő része Strasbourgban, amely a plenáris ülésteremnek ad otthont 18 másik tárgyalóterem és 1133 iroda mellett, összesen 220 000 négyzetméternyi területen. Az épület átadására 1999. december 14-én került sor Jacques Chirac, Franciaország köztársasági elnöke és Nicole Fontaine, az EP akkori elnöke jelenlétében. Az épület a maga 60 méteres tornyával Strasbourg egyik legmagasabb épülete.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?