Škoda Octavia Scout: szedd össze a bátorságod, és irány a terep

Nagy tévedésben él az, aki azt gondolja, hogy az Octavia Scout terepen nem boldogul.

Nagy tévedésben él az, aki azt gondolja, hogy az Octavia Scout terepen nem boldogul. Bevallom, én sem hittem el, hogy túlzott terepképes- ségekkel rendelkezne, ám kipróbáltam, és leesett az állam.

A Škoda idén fokozatosan dobja piacra legnépszerűbb modellje, a felújított Octavia különböző változatait. A klasszikus négyszemű változat bemutatása után eljött az idő az Octavia RS és az Octavia Scout bemutatójára; mindkét modell gyártása két héttel ezelőtt indult be, az első tulajdonosok körülbelül négy hét múlva fogják megkapni új járgányukat.

Az autókat Bécs környékén, a Pachfurth tesztpályán próbáltuk ki, egyebek mellett olyan terepen, ahol rendszerint csak SUV modelleket tesztelnek. Bebizonyosodott, hogy a Scout valóban lélegzetelállító dolgokra képes, helyenként nehéz volt elhinni, hogy egy családi kombiban ülök.

Nem csak a dizájnról szól

A Scout kivitelezések általában a dizájnelemekről szólnak, ezért ezek a modellek rendszerint csak elméleti szinten illenek terepre. Az új Octavia Scout viszont sokkal többet tud ennél, az autónak ugyanis új, offroad beállítása is van. A karosszéria alsó része extra műanyag bevonatot kapott, amely az első lökhárítókat, ám a küszöbök és a kerekek burkolatát is védi.

Az Octavia Scout hasmagassága 30 mm-rel emelkedett a jelenlegi 171 mm-re. Ez már megközelíti egyes SUV modellek magasságát, de bizonyos helyzetekben azért ez is kevésnek bizonyult. Ráadásul ha mindezt kombináljuk a négykerék-meghajtással, akkor sokkal magabiztosabban térhetünk le az aszfaltútról terepre. A kijelölt tesztpályán minden lehetséges helyzetben lehetőség volt kipróbálni a járgányt, amely extrém körülmények között is boldogult. Egy kerék a levegőben, túlzott dőlésszög, meredek lejtő vagy emelkedő? Nem gond. Azt, hogy milyen oldalsó dőlésszögben lehet még biztonságosan vezetni, a gyártó nem árulta el, amit viszont kipróbáltunk, az jóval több, mint amit egy átlagos tulajdonos hajlandó lenne vállalni.

A menettulajdonságokhoz terepen sokat segít az offroad üzemmód, azaz a speciális vezetési profil, amely mostantól az alapfelszerelés része. Eddig extra felszereltség volt. Bekapcsolása után az autó azonnal a nehéz terephez igazodik. Nem reagál olyan érzékenyen a gázpedál taposására, tehát nem gyorsul fel hirtelen. Az adaptív fényszórók is átállnak ebben az üzemmódban, mégpedig úgy, hogy az autó közvetlen környékét világítják meg a legjobban.

Az offroad üzemmód része a down hill rendszer is, amely gondoskodik arról, hogy az autó meredek lejtőkön a gáz- vagy fékpedál használata nélkül is biztonságosan leguruljon. A rendszer nem engedi, hogy az autó 30 km/óránál nagyobb sebességre felgyorsuljon – addig a sebességig tudjuk csak a gáz- vagy fékpedállal korrigálni a tempót. Nekem személy szerint ez volt a legnagyobb élmény és ez okozta a legnagyobb meglepetést, ugyanis az Octavia Scouttal egy igazán félelmet keltő, poros, kavicsos lejtőn kellett learaszolni úgy, hogy csak a volánt tartottam.

Úton is megállja a helyét

A Scout – amely globális szinten az Octavia eladásának hat százalékát teszi ki – viszont nemcsak terepre való. A magasabb hasmagasság miatt valamivel jobban dülöngél, mint az RS, de még így is nagyon stabil és jól fekszik az úton, kanyarokban nagyobb sebességeknél is magabiztos, amihez főleg a négykerék-meghajtás járul hozzá.

Tény, hogy a ráncfelvarrás legjelentősebb része a külsőt és a dizájnelemeket érintette. A fényszórók, az RS modellhez hasonlóan már alapban full-LED technológiával rendelkeznek. Az üléseket Thermoflux anyaggal kárpitozták, ez a gyártó szerint sokkal jobban szellőzik – más anyagokhoz képest állítólag kétszer jobb a levegő- és páraáteresztő képessége.

Természetesen ebben a modellben is megjelent a vadonatúj érintőképernyő, melynek átmérője akár 9,2 col is lehet. A képernyő igazán jó, gyorsan reagál az érintésekre, viszont kár, hogy nagyon sok funkciót már csak és kizárólag érintéssel lehet kezelni. A klasszikus vezérlési gombok eltűntek. Ettől eltekintve rendkívül éles a kijelzőn megjelenített grafika, a Columbus rendszer pedig már online szolgáltatásokat is tartalmaz, s ennek köszönhetően reális időben figyelhetjük az aktuális közlekedési információkat vagy az egyes benzinkutakon az üzemanyag árát.

Végezetül

Az Octavia Scout terepen okozta a legnagyobb meglepetést. Tény, hogy terepképességeinek 80 százalékát nem fogják kihasználni a leendő tulajdonosok, viszont jó hír, hogy ha szükség lesz rá, az autó határozottan nem hagy cserben. Helyenként olyan dolgokra képes, hogy felmerül a kérdés, mire kell valakinek SUV, ha itt van ez a praktikus, hatalmas csomagtérrel rendelkező Scout? Az egyetlen dolog, ami szerintem az SUV mellett szól, az a magasabb hasmagasság. A 171 milliméter ugyanis bizonyos helyzetekben gondot okozhat. Még szerencse, hogy a karosszéria és az alváz jobb védelmet kapott.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?