<p>Másodpercre pontosan záródik az ajtó, és már indul is a szupergyors japán vonat Tokióból Oszakába. Már a gyorsulás is felejthetetlen élmény, de amikor a vonatból felbukkan a Fudzsi-hegy jellegzetes csúcsa, akkor tudom – már csak ezért is megérte elutazni ide. Japán körutazáson jártunk.</p>
Pillanatképek a felkelő nap országából
Másodpercre pontosan záródik az ajtó, és már indul is a szupergyors japán vonat Tokióból Oszakába. Már a gyorsulás is felejthetetlen élmény, de amikor a vonatból felbukkan a Fudzsi-hegy jellegzetes csúcsa, akkor tudom – már csak ezért is megérte elutazni ide. Japán körutazáson jártunk.
Tokió
A japán körutazás első állomása a főváros, Tokió, amelyre érdemes legalább 2-3 napot szánni. Már az első pillanatban látható, hogy a világ egyik legsűrűbben lakott városában járunk, mindenhol tömeg, de ez könnyen megszokható. A közlekedés is jó (a metróhálózat mindenhova eljut), ám a japán fővárosban járva felejtsük el, hogy egy térkép is elég. Itt ugyanis a város alatt egy másik, aluljárórendszer-város is van, megannyi kijárattal, ahol még a tapasztalt turistának is gondot okoz, hogy megtalálja azt a kiutat, ami a célhoz vezet. Van olyan aluljáró, amelynek több, mint 200 kijárata van! És nem vicc, a fehér kesztyűs, metróba tuszkoló emberekkel is biztosan találkozik a turista, főleg csúcsidőben, a legforgalmasabb állomásokon elkerülhetetlen, hogy heringként préseljék be az utasokat a metrószerelvénybe.
A város felfedezését érdemes a híres Cukidzsi halpiacon kezdeni, lehetőleg reggel, ilyenkor fantasztikus a hangulat a világ legnagyobb, halakat árusító piacán. A forgatag után pedig egy laza programmal folytatjuk az utazást, egy kis sétahajózással a Szumida folyón – így a vízről is megnézhetjük a városképet. A hajózás az Aszakusza megállóban ér véget, itt pedig máris a következő kötelező látnivalónál vagyunk, ami a fantasztikus Szenszódzsi buddhista templom, a híres ötszintes pagodával. A bejáratnál, a templomhoz vezető úton egy kisebb piacon kóstolhatjuk meg a helyi ízeket, a bablekvárral töltött piskótát nem szabad kihagyni. A piacon sétálva pedig még inkább szembeötlik, hogy valóban Japánban járunk, a sok helyi ide kimonókban érkezik. Már a templomtól is látható a Skytree-torony, ahova szintén érdemes felmenni. Ezt azért építették, mert a korábbi (ami szintén turistalátványosság, úgy néz ki, mint az Eiffel-torony), a sok-sok felhőkarcoló miatt már nem tudta zavarmentesen közvetíteni a jeleket, kellett egy magasabb, 634 m-es új torony. S ha már a kilátókról esik szó, érdemes felmenni a városi önkormányzat épületébe (ingyenes a belépő), amelynek felső emeletéről fantasztikus kilátás nyílik, s ha szerencsénk van, akkor még a Fudzsi-hegyet is láthatjuk (nekünk nem volt szerencsénk).
A városban barangolva még számos látnivaló várja a turistákat, amelyeknek csak az ott töltött idő szab határt. Kihagyhatatlan még a Császári Palota, annak kertje, egy séta az Uneo-parkban, kis vásárlás a Ginza-negyedben, majd az esti szórakozás a Sindzsuku-negyedben. A programot számos kis parkkal, pagodával, szentéllyel, japán kerttel színesíthetjük, a gyerekek pedig biztosan élvezni fogják a szórakozást a helyi Disneylandben.
Kamakura, Hakone Fudzsi
A fővárost magunk mögött hagyva még érdemes elmenni a közeli Kamakura városába. A fantasztikus természeti környezetben fekvő egykori fővárost a templomok tartományának is nevezik. 65 buddhista és 19 sintóista templom található itt, ezért is népszerű turistahely, főleg hétvégén és ünnepnapokon telnek meg a helyi utcák. Innen Hakone a következő célállomás, itt belekóstolhatunk a japán fürdők világába. A szállodák többségének már a bejáratánál érezni lehet a fürdők illatát, a recepciósok pedig készségesen elmondják a szabályokat, rituálékat. Mert ezekből nem is egy van – amire készülni kell, hogy ha netán tetoválásunk van, akkor ezt a programot felejtsük el (ezt a helyiek a maffiával azonosítják, félnek tőle). A rendkívül forró vizű, természetes anyagokból készült medencékbe pedig csak ruha nélkül merülhetünk. Külön a nők, és külön a férfiak.
Bár a hegymászás nem szerepel a programban, érdemes elmenni a közeli Fudzsi-hegy ún. ötödik állomásához (ez autóval is megközelíthető), ha szép időnk van, fantasztikus látvány fogadja a turistát. Egy kis libegőzés a vulkánok felett, a föld mindenhol gőzölög, félelmetes, de egyben lenyűgöző is a látvány útban az Ovakudani vulkanikus tóhoz. Mi ez a fekete tojás? Meg merjük kóstolni? Az igenlő válasz után kiderül, a vulkánban főtt tojás nagyon finom, bár bizarr.
Sinkanzen, Hirosima, Miadzsima
A következő állomás Hirosima, amely nagyon távol van, vagy 800 kilométer, de sinkanzennel gyorsan elérhető. Csak úgy suhan a vonat, alagutak, hegyek, völgyhidak követik egymást. Késés? Ugyan, abból itt átlagosan 36 másodpercnyi jut csak évente, a teljes hálózaton. Ez a világ legbiztonságosabb vasútvonala, a több mint 50 éves hálózaton még nem volt sérüléssel járó baleset.
Hirosimába érve már tudjuk, hátborzongató élmények várnak ránk – a turisták főleg az emlékparkot, az ott található szobrokat, alkotásokat, az Atomdómot nézik meg. A néhány órás séta, majd a múzeumban látható vizuális ábrázolás semmihez sem fogható élménnyel gazdagítja a turistát. Felejthetetlen.
Innen egy kis vonatút és hajózás után jutunk el a Miadzsima-szigetre, itt található a híres vízen úszó torii (díszkapu) és a hozzá tartozó sintóista szentély.
Kiotó, Nara
Akár hetekig is barangolhatnánk Kiotóban és környékén, annyi a látnivaló, csak templomból és szentélyből kétezer található a városban. Ha nagyon szelektálni szeretnénk, akkor csak felsorolás szintjén írjuk le a kötelező látnivalókat: Kinkakudzsi templom (Aranypagoda), Ginkakudzsi – Ezüstpavilon, gésanegyed, Fusimi Inari nagyszentély, amelyhez tízezer torii vezet fel, Nindzsó kastély, a filozófusok sétánya (itt megkóstolható a zöldteás fánk – isteni az íze). Kiotóból érdemes vonattal elutazni Narába is, ahol a Tódaidzsi templom található, a 16,2 méteres Buddha-szoborral. A városban egyébként több mint ezer szarvas és őz kószál szabadon, itt ezek szent állatnak minősülnek.
Japán az a hely, amely a legtöbb ember bakancslistáján megtalálható – és ez nem véletlen: fantasztikus ország, gazdag történelmi és kulturális örökséggel, természeti adottságokkal, különös ételekkel (sok-sok nyers hallal). S hogy mennyi időt szánjunk rá? Legalább 7–14 napra érdemes tervezni, és még így is azt fogja érezni a látogató, hogy még nem látott mindent, és ide vissza kell jönnie…
Repülés: Japánba már nagyon kedvező áron lehet foglalni repülőjegyet, általában 400–500 euróért. Érdemes a nevesebb légitársaságokat választani. A legtöbb gép Tokióba repül (mindkét repülőtérre, azaz van Tokió Narita és Tokió Haneda járat is). A városba egyszerű a bejutás, az ún. JR Passzal lehet használni a Narita expresszvonatot, de buszok is közlekednek (a jegyet a repülőtéren is meg lehet vásárolni), Hanedáról pedig a legegyszerűbb a metró vagy a vonat.
Metró: Tokióban érdemes kiváltani a városi metrókártyát, ezzel mindkét cég vonalait tudjuk használni. A városban ugyanis két cégnek is van metróhálózata, így ez a legjobb megoldás. A jegy ára 72 órára 11,50 euró. A kártyát a repülőtéren lehet beszerezni. A metrótérkép mindenhol beszerezhető, az állomások neve pedig betűvel és (sor)számmal is jelezve van, így nagyon egyszerű a tájékozódás.
Helyi kártya: Ezen felül pedig ajánlott vásárolni (automatákból is beszerezhető) egy Passmo kártyát, ezt szinte az egész országban tudjuk használni (fel kell tölteni, így a rajta lévő keretből merítünk), nemcsak tömegközlekedésre használható, hanem például italautomatáknál, sok kisebb élelmiszerboltban, kávézóban is működik.
Sinkanzen: A szupervasútra még itthon érdemes beszerezni a jegyet. A Japan Rail társaság a vásárlást követően futárral küldi ki a kupont, amelyet a repülőtéren tudunk beváltani. Az egyhetes vonatjegy ára 225 euró, ez pedig korlátlan utazást biztosít a teljes hálózaton. Az utasnak csak annyi a dolga, hogy előzőleg helyet foglal a vonatra, amellyel utazni szeretne, a helyfoglalás ingyenes (lehet helyfoglalás nélkül is utazni, de csúcsidőben nem biztos, hogy van szabad hely a helyfoglalás nélküli vagonokban). A vonatok gyakran járnak, a legtöbb 30 percenként. Az első napot érdemes arra a napra kérni, amikor már elutazunk a fővárosból (addig ott a Passmo-kártya és a metrókártya az utazásra).
Szállás: Japánban a szállások elég drágák, és számolni kell azzal is, hogy a szobák általában nagyon kicsik. Viszont a legtöbb hotel nagyon jó minőségű, tiszta és kényelmes. Így ha spórolni szeretne, akkor akár kétcsillagos hotelben is megszállhat, a minőségben nem fog csalódni, legfeljebb azzal kell számolni, hogy a reggeli nem lesz nagyon gazdag. A fővárosban már 30–50 euróért foglalhatunk szállást személyenként, vidéken viszont már lényegesen olcsóbban is, akár 20–25 euróért is, és ott ezért már háromcsillagos jó minőségű hotelszoba jár, finom reggelivel.
Internet: Japánban a külföldieknek elég drága az internetes csomag (20–35 euró/3 GB), de érdemes vásárolni, mivel a netkapcsolat gyakran nagy segítség. Ezért ha ide utazik, vigyen magával egy kártyafüggetlen telefont.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.