Pánik helyett kellő tájékozottság

Leggyakrabban az elveszett vagy eltulajdonított útlevél, személyi igazolvány jelent gondot a külföldön tartózkodó szlovák állampolgároknak. Mit kell tenni, kihez kell fordulni, ha hazatérés előtt észrevesszük: útlevelünk, sőt ráadásul személyi igazolványunk érvényessége is lejárt?

Pánikra semmi ok, a nagykövetségek minden külföldön tartózkodó bajba jutott állampolgáron segítenek. Ha ellopják iratainkat, haladéktalanul a rendőrséghez kell fordulni, s ragaszkodni kell ahhoz, hogy a helyi hatóságok adjanak igazolást a bejelentésről. Ezzel az igazolással kell aztán felkeresni a legközelebbi szlovák nagykövetséget. A konzulátus ilyenkor hazatérési igazolványt állít ki, mellyel minden állampolgár hazautazhat. Ha olyan országban lopják el iratainkat, ahol Szlovákiának nincs külügyi képviselete, az Európai Unió bármelyik tagállamának nagykövetségén kiállítják az ideiglenes hazautazási iratot.

A napokban telefonált szerkesztőségünkbe egy huzamosabb ideje Magyarországon tartózkodó olvasónk. Nem vette észre, hogy útlevele és személyi igazolványa egyaránt lejárt. Szlovák állampolgárként ugyan felkereste Szlovákia magyarországi nagykövetségét, ahol kérvényezte az új irat kiállítását, azóta három hónap telt el, de útlevele még mindig érkezett meg. A belügyminisztérium szerint ugyan külföldről is el lehet intézni az új útlevél kiállítását, de a kérvényezőnek nem egy esetben hónapokon át kell várnia – ezért tanácsosabb, ha hazautazik, és maga jár utána mindennek.

„Az ilyen kérvényt a nagykövetségről először a külügyminisztériumba küldik, majd onnan a pozsonyi járási rendőr-főkapitányságra, ahol a kérvényt bejegyzik. Ettől a perctől kezd telni a harminc napos határidő” – mondta érdeklődésünkre Zuzana Kmeťová, a belügyminisztérium sajtóosztályának vezetője. A rendőrségnek tehát harminc napja van az útlevél elkészítésére, addig kell visszaküldeniük a külügyminisztériumnak. Az új igazolvány végül ugyanezt az utat megteszi visszafelé is, mivel az összes érintett hivatalnak le kell ellenőriznie annak hitelességét. A lejárt személyi igazolvánnyal már nehezebb dolga lenne az állampolgároknak, azt ugyanis csak az illető állandó lakhelyén lehet személyesen elintézni. Ezért ha valakinek külföldön a személyi igazolványa és az útlevele egyaránt lejár, először a külügyi képviseleten kell kérnie hazatérési igazolványt, és az iratokat Szlovákiában kell elintéznie. Ha az illető olyan városban tartózkodik, ahol Szlovákiának nincs külügyi képviselete, fel kell keresni a legközelebbi külügyminisztériumot. Az alkotmány szerint egy szlovák állampolgárnak sem akadályozhatják meg a hazatérését, tehát elvileg a határon még iratok nélkül is be kellene engedni, természetesen csak szélsőséges esetben – állítja a belügyminisztérium.

Mielőtt nyaralni indulunk, a kellemetlenségek elkerülése végett ne felejtsük ellenőrizni: érvényes-e az útlevelünk, és azt is, van-e elég pénz nálunk. Rendkívül hasznos lehet még otthon felvilágosítást kérni a külügyminisztériumtól vagy a kiválasztott utazási irodától, hogy az adott országban hol található nagykövetség, annak mi a pontos címe és telefonszáma. (dem)

Miben segítenek a nagykövetségek:

segítenek a hozzátartozók értesítésében, tájékoztatást adnak a baleset során vagy más rendkívüli esetben követendő eljárásról,

tanácsot adnak, milyen módon lehet a hazatéréshez szükséges pénzt átutalni, sőt ennek érdekében a hozzátartozókkal is felveszik a kapcsolatot,

eligazítást adnak, hol találunk helyi ügyvédet, tolmácsot vagy orvost,

kapcsolatot tartanak a letartóztatott magyar állampolgárokkal, a helyi jogszabályokkal összhangban segítséget nyújtanak a hozzátartozóknak

gondoskodnak az elveszett úti okmányokat helyettesítő pótiratok kiállításáról.

Hogyan intézzünk új útlevelet?

Személyesen el kell menni a megfelelő járási rendőrkapitányságra vagy annak illetékes, útlevelekkel foglalkozó, kihelyezett irodájába

A kérvényt személyesen kell kitölteni és leadni, nyomtatványt helyben adnak

A kérelmező személyazonossági igazolványával igazolja magát

Az igénylő aláírását a kitöltött kérvényről helyben a számítógépbe szkennelik

Számítógép segítségével helyben elektronikus arcképet készítenek a kérvényezőről

A kérvényezőre vonatkozó kezelési költségnek megfelelő értékű okmánybélyeget kell a kérvényhez csatolni

30 nap múlva az útlevélért kell menni, gyorsított eljárás esetén az ügyintézés két nap, ám négyszer annyiba kerül (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?