<p>Az utóbbi napokban az interneten számos olyan utazói „élmény” jelent meg, amikor a nyaralni induló utas nem tudott elindulni a célállomásra, mert a járatot törölték, de olyan is akadt, hogy „megtelt a gép”, ezért már nem fértek fel rá. Így az egyhetes nyaralásból négynapos lett, és még extra kiadások is keletkeztek. Ez rávilágít arra, miért és mire kell fokozottan figyelni azoknak, akik fapadossal indulnak nyaralni.</p><div> </div>
Nyaralás fapadossal? Kockázatos is lehet
Az utóbbi napokban az interneten számos olyan utazói „élmény” jelent meg, amikor a nyaralni induló utas nem tudott elindulni a célállomásra, mert a járatot törölték, de olyan is akadt, hogy „megtelt a gép”, ezért már nem fértek fel rá. Így az egyhetes nyaralásból négynapos lett, és még extra kiadások is keletkeztek. Ez rávilágít arra, miért és mire kell fokozottan figyelni azoknak, akik fapadossal indulnak nyaralni.
A fapados légitársaságok már számos népszerű nyári célállomásra, tengerpartra üzemeltetnek járatokat, sok esetben a jegyek is nagyon kedvező áron foglalhatók. Ám a jegyvásárlás előtt érdemes alaposan átgondolni a részleteket, az esetleges kockázatokat, mivel egy túlkönyvelés, járattörlés, sztrájk stb. esetén az utasok nemcsak nem tudnak utazni, de a nyaralásuk is oda, és még akár extra kiadásaik is lehetnek.
„Megtelt a gép”
Egy konkrét példán illusztrálva: egy pár Máltán szeretett volna nyaralni, ám a kapunál a Wizz Air személyzete nem engedte fel őket a gépre, mivel túlkönyvelték a járatot (több jegyet adtak el, mint amennyi hely van a gépen), azaz megtelt a gép, nincs szabad ülőhely. Hiába a jegy, akár az elsőbbségi beszállítási extra szolgáltatás, nem utazhattak. A légitársaság egy három nappal későbbi járatára foglalta át az utast, így az eredetileg tervezett egyhetes nyaralásból négynapos lett. De ez még mind semmi, mivel a szállást előre kifizették, az nem módosítható, nem volt lemondható, így ennek árát is meg kellett fizetniük, annak ellenére, hogy nem az ő hibájukból nem tudtak megjelenni az első nap a szállodában. Nekik még „szerencséjük” is van, hiszen ilyen esetben a légitársaság 250 eurós kártérítést köteles fizetni az utasoknak, így ebből fedezni tudják az extra kiadásokat.
Ám ugyanilyen helyzet akkor is előfordulhat, ha előre nem látható okok miatt törölni kell egy járatot, ez esetben nem, vagy nem biztos, hogy jár kompenzáció, és az előre lefoglalt szolgáltatásokat (hotel, transzfer, vonatjegy stb.) sem fogja megtéríteni a légitársaság.
Fapados gyakorlat
A nemzeti légitársaságokkal utazók ennél egy kicsit nagyobb biztonságban vannak, mivel ezek a fuvarozók általában gyakrabban repülnek az adott útvonalra, vagy ha mégsem, akkor egy másik partnerlégitársaság járatára foglalják át az utast, így az az esetek nagy részében még aznap, de legkésőbb másnap a célállomásra érkezik. Ezzel szemben a fapadosok a gyakorlatban csak a saját, következő járatára foglalják át az utast, ha azon van hely.
Mire figyeljünk?
A fentiekből okulva tehát az alábbi fontos szabályokat kell betartani, hogy akkor se érjen kár bennünket, ha valamiért nem tudunk elutazni. A foglalás előtt az ár mellett nézzük meg azt is, hogy hetente hány járatot üzemeltet a légitársaság az adott vonalon. Minél többet, annál nagyobb biztonságban vagyunk, a legjobb, ha naponta van ilyen járat. De sok olyan is van, ahova csak heti egy vagy kettő járat jár, így ezek sokkal kockázatosabbak (mint a fenti esetben Máltára). Ha megvesszük a jegyet, akkor szállást csak olyan opcióval foglaljunk, hogy érkezés napján is le tudjuk mondani, vagy legrosszabb esetben olyat, amelynél a meg nem jelenés esetén csak az első éjszakát számolják fel. Ugyanez igaz a többi szolgáltatásra, mivel baj esetén (járattörlés, vis major helyzet, sztrájk, túlkönyvelés) a légitársaságok nem térítik meg az ilyen, következményi károkat.
Kártérítés
Kártérítés csak akkor jár, ha az utas a légitársaság hibájából nem tudott elindulni, de ha előre nem látható okok, vagy rendkívüli körülmények miatt törlik a járatot, akkor csak segítségnyújtás jár (étel, ital, távközlési szolgáltatások, ha kell szállás és transzfer), és átfoglalás a legközelebbi elérhető járatra, anyagi kártérítés nem. A kártérítés mértéke az útvonal hosszától függően 250–600 euró.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.