Mintha a világ tükre lenne

Menjek a büfébe? Vagy a Britannia étteremben válogassak finomságokat? De akár ágyba is kérhetném a reggelit. A sétát a hetedik fedélzeti szinten jobbra vagy balra kezdjem? Vagy ne is sétáljak? Inkább süppedjek karosszékbe, s a lakosztályomból nyíló erkélyről bámuljam a tengert?

Hasonló dilemmái lehetnek egy pénzes, kényelmet, luxust szerető asszonyságnak a világ legnagyobb óceánjáró hajóján. Egy másik utas pedig azon töprenghet, hogy délelőtt kocogjon-e, vagy liftezzen a 12. emeletre, ahol kosárlabdapálya van, hátha akad játszó kedvű utas. Bár... golfpálya is található a luxus óceánjárón. Klinkenbuss úrnak viszont egyik alternatíva sem tetszik, ő a könyvtárba tart. Nyolcezer kötet közül válogathat.

– Nem uram, német nyelvű keresztrejtvényünk sajnos nincs, próbálkozzon valamelyik trafikban – válaszolja az úr kérdésére a könyvtáros kisasszony.

De ki is ez a Klinkenbuss? A ZDF televízió Hamburgban kezdődő és New Yorkban végződő hajós történetének egyik főhőse, egy megrögzött rejtvényfejtő, akit egy lekvárgyártó cég sortolt ki és juttatott a Queen Mary 2 fedélzetére. A német tévé riportere a híres óceánjárón forgatott, s jó pár kilométert tett meg, míg végigjárta a hajót a legalsó emelettől – ahol a plebsz lakik – a legfelső 13.-ig, meglesve, mivel tölti idejét, mit iszik és eszik Herr Klinkenbuss a hatodik emeletről és a Hamburgból New Yorkba hajózó többi utas. Például a Queen Mary lakosztályba költözött házaspár. A férjnek persze nem kellett rejtvényt fejtenie, hogy hajóra szállhasson, mindig is jó üzleteket kötött, az 55 ezer eurót a hatnapos útért zsebből kifizette. Elégedett. – Hely van elég – bólogat elismerően. Nem csoda, hisz a lakosztály 150 négyzetméteres.

A Queen Mary 2 olyan, mintha a világ tükre lenne: britek parancsolnak, Fülöp-szigetekiek sikálják a fedélzeti padlót, új EU-tagországokból érkezett fiatalok élnek új lehetőségekkel: magyarok, csehek, lengyelek szorgoskodnak a bárokban és éttermekben, utasokat kísérgetnek, könyvtárban adnak tanácsokat, üzletekben kínálják a luxusárut. A fedélzeti színház két szólótáncosa egy orosz páros, korábban a „bolsoj” tagjai voltak. Keményen dolgoznak, nap mint nap edzés, előadás és megint előadás. Nem panaszkodnak, sőt... Úgy tűnik, fáradhatatlanok, és sugárzik arcukról a boldogság. Örülnek, hogy itt lehetnek. Hálásak, hogy ilyen nagyszerű lehetőséget kaptak. Mosolyog a fiatal lett lány is, aki épp az egyik szuperelegáns, többszobás lakosztályban takarít. Arról álmodozik, hogy egyszer, majd ha sok pénze lesz, otthon saját üzletet nyit.

– Igen, egy szépségszalont szeretnék – mondja, ám mindjárt hozzá is teszi: azért még nagyon sokáig kell hajóznom, nagyon sok lakosztályt kell kitakarítanom.

A legénység szinte megállás nélkül dolgozik, pihenőnap nincs. Hogy is lehetne?! Pincérnek, szakácsnak, szolgálólánynak, hostessnek, gogoboynak gondoskodnia kell arról, hogy az utas jól érezze magát, jókat egyen-igyon, és ne unatkozzon. Persze a vízen úszó luxusvárosban nem is lehet unatkozni. Mindig történik valami: az üzletek naponta különböző akciókkal csalogatják a vendégeket, az árveréseken Picassóra lehet licitálni, a fitneszközpontban a legmodernebb erősítő és futógépek várják a kevésbé lustább utazókat. A sport után jöhet a pezsgőfürdő, medence, este mozi, színház, egy kis bridzs, rulett, black jack a kaszinóban, finom bor a bárban, üvegenként potom 2400 dollárért.

A „dilemmázó asszonyság” eldöntötte: táncolni szeretne. Partnere ugyan nincs, de itt ez sem jelenthet gondot. Elegáns öltönyökbe bújtatott bértáncosok vezetik parkettre a magányos hölgyeket – természetesen minden tiszteletet megadva. Bizalmaskodás, szemezgetés nincs. Tilos a kivételezés is. De mi van, ha nem túl szimpatikus a hölgy?

– Bizonyára ön sem jár minden nap nagy lelkesedéssel munkába – vigyorog a riporter képébe Jerry Ohióból.

– Nincs gond, táncolok vele, aztán felkérek egy másikat – vágja rá Szása, aki Szentpétervárról érkezett.

Úgy hatvanévesek lehetnek, gogotáncosnak kissé időseknek tűnnek. Társaik sem fiatalabbak, valószínű, hogy ennek egy luxus óceánjárón így kell lennie. Korosodó hölgyek korosodó urak vigyenek táncba!

A megrögzött kocogónak efféle gondjai nincsenek, nem kötődik partnerhez, nincs megszabva milyen ruhát viseljen, milyen lépéseket tegyen. – Minimum öt kilométert futok naponta – lihegi a hetedik emeleti fedélzeten Mr. Smith, s már szökken is tovább. Számára nem lehet elég nagy, elég hosszú a hajó. (ug)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?