<p>Repülés előtt sokunk számára a legizgalmasabb kérdés, milyen géppel repülünk, és mit kapunk a fedélzeten, milyen lesz az ellátás. Ez utóbbiról elmondható, ahány légitársaság, annyi szabály, de azért az ellátásban felfedezhetők átfedések, az alapvető elvárások kielégítése. Lássuk, hol milyen ellátásra számíthatunk.<br /> </p>
Milyen a fedélzeti ellátás?
Alapvetően háromfajta légitársaságot, járatot különböztetünk meg, de ezekben a főbb kategóriákban is vannak különbségek. Van a fapados légitársaság, a charter légitársaság (vagy járat) és a hagyományos, nemzeti légitársaság.
Fapados járatok
A legtöbb fapados járaton nincs ingyenes fedélzeti ellátás, de ezeken a járatokon sem maradunk étel és ital nélkül, igaz, mindenért külön kell fizetnünk. Ha ilyen járattal utazunk, azzal is számolnunuk kell, hogy a szendvics és a kávé is pénzbe kerül. Ez a legtöbb fapadosra érvényes – easyJet, Ryanair, Wizzair, Jet2, Vueling stb. –, de vannak olyan, magukat fapadosként meghatározó légitársaságok is, amelyek fedélzetén ingyen kapunk szendvicset vagy akár meleg ételt is – ilyen pl. az AirBerlin. A német légitársaság gépein a kávé és az üdítő is ingyen van. A fapados járatokon csak turistaosztály van.
Charter járatok
A charter járatokkal a nyaralókat szállítják a célállomásra. Ezek utazási irodák által bérelt gépek, melyeken általában van némi fedélzeti ellátás és meleg italok (kávé, tea). A fedélzeti ellátás ezeken a járatokon ingyenes, az étel általában csak egy szendvics, de sok járaton meleg ételt szolgálnak fel a légiutas-kísérők. Itt is igaz, hogy minél hosszabb az út, annál biztosabb, hogy meleg ételt szolgálnak fel. Az ételek mindig a repülési időhöz igazodnak, azaz ha a gép reggel indul, akkor reggelit szolgálnak fel, délben ebédet, este vacsorát.
Nemzeti légitársaságok
A nemzeti légitársaságok gépein, a turistaosztályon mindig van ingyen kávé, tea, üdítő. A két óránál rövidebb úton valamilyen snacket szolgálnak fel – sós mogyoró, ropi, szendvics stb. –, az ennél hosszabb ideig tartó úton általában már meleg ételt. Az étel mindig annak függvénye, mikor indul a járat. Ezek a szabályok az Európán belüli járatokra érvényesek, a tengerentúli és az interkontinentális járatokon sokkal gazdagabb a fedélzeti ellátás. Ha például San Franciscóba utazunk, Amszterdami átszállással, akkor a 11 órás, Amszterdam–San Francisco szakaszon kétszer is meleg étellel jön a KLM utaskísérője, egyszer a felszállás után meleg vacsorát kínál, a leszállás előtt meleg reggelit. Közben pedig folyamatosan finomabbnál finomabb falatokkal kényeztetnek, a kínálatból a belga csokis jégkrém, az üdítők, a kávé, a tea és az alkoholos italok sem maradnak ki.
Néhány nemzeti légitársaság különösen figyel az utasokra, ezek a prémium kategóriás légitársaságok – pl. Qatar Airways, Singapore Airlines stb. –, ezek fedélzetén igazi kulináris élményben lehet része az utasnak. Finomabbnál finomabb ételek, kiváló minőségű italok várják az utasokat ezeken a járatokon, ahol a széktámlába beépített, egyéni fedélzeti szórakoztató rendszer is természetes, a hosszabb utakon sem unatkozunk, több száz film, zene, játék közül lehet választani, így gyorsan eltelik az idő.
A nemzeti légitársaságoknál természetes az üzletembereknek szánt business class és a még ennél is nagyobb luxust kínáló first class, ahol még ennél is többet, finomabbat kap az utas. De ez már egy másik cikk témája…
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.