<p>Az európai fürdőhelyek több mint 85 százaléka kiérdemelte az Európai Unió szigorú minősítési kritériumai alapján a legmagasabb, kiváló minősítést.Luxemburgban, Máltán, Cipruson, Görögországban és Ausztriában a fürdővizek legalább 95 százaléka kiérdemelte a kiváló minősítést, ami azt jelenti, hogy ezeken a helyeken a víz csaknem teljes mértékben mentes az emberi egészségre és a környezetre ártalmas szennyezőanyagoktól.</p><div> </div>
Jó a vízminőség Európa fürdőhelyein
Az európai fürdőhelyek több mint 85 százaléka kiérdemelte az Európai Unió szigorú minősítési kritériumai alapján a legmagasabb, kiváló minősítést.Luxemburgban, Máltán, Cipruson, Görögországban és Ausztriában a fürdővizek legalább 95 százaléka kiérdemelte a kiváló minősítést, ami azt jelenti, hogy ezeken a helyeken a víz csaknem teljes mértékben mentes az emberi egészségre és a környezetre ártalmas szennyezőanyagoktól.
Magyarországon a fürdőhelyek 70,8 százaléka kapott kiváló minősítést.
A legkevesebb kiváló vízminőségű fürdőhely Bulgáriában (44,2 százalék), Albániában (54,9 százalék) és Svédországban (58,7 százalék) van.
„Nem ülhetünk ölbe tett kézzel: ahhoz, hogy fürdővizeink tiszták maradjanak, folyamatos figyelemre van szükség a politikai döntéshozók részéről. Ezért elengedhetetlen fontosságú a fürdőhelyek jövőben is folytatódó, rendszeres ellenőrzése és értékelése” – mondta Hans Bruyninckxet, az Európai Környezetvédelmi Ügynökség ügyvezető igazgatója.
Az elmúlt évben ellenőrzött 21.801 európai fürdőhely, amelyek közül 21.509 (95,9 százalék) található az EU 28 tagállamának területén, csaknem kivétel nélkül megfelelt az uniós jogszabályok vízminőségre vonatkozó minimumkövetelményeinek – olvasható az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA) és az Európai Bizottság jelentésében.
Az ellenőrzés szerint a kiváló minősítésű európai fürdőhelyek aránya a tavalyi évhez viszonyítva csekély mértékben csökkent, a 2016-os 85,5-ról 85 százalékra. A „tűrhető” minimumkövetelmények terén is csak kis mértékű visszaesés (96,3-ról 96 százalékra) tapasztalható. Az ellenőrzés eredményeiben mutatkozó enyhe visszaesés legfőképp a nyári esőzés kiváltotta hatásoknak tudható be, valamint a romániai és svédországi ellenőrzési módszertanokban történt változásoknak – olvasható az EEA honlapján.
Az európai fürdőhelyek vízminősége jelentősen javult az elmúlt 40 évben, az uniós fürdővízminőségi irányelv bevezetése óta. Az idei jelentés mellett az Európai Környezetvédelmi Ügynökség egy frissített interaktív térképet is elérhetővé tett, amelyen fel vannak tüntetve az egyes fürdőhelyek minősítései. Ugyanezen weboldalon elérhetők a frissített országjelentések is.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.