El Jem amfiteátrum
Ízek, színek és hamisítatlan hangulat – Tunézia visszavár
Mennyibe kerül ez a kis kerámiatál? – kérdezem a szúszai (Sousse) bazárban az eladót, aki menten rávágja, hogy 30 dínár (kb. 9 euró). Adok érte ötöt – vágom rá, majd el is kezdődik a műsor, a szinte kötelező családi fotó mutogatása, hogy mennyi embert kell eltartson, és nem vagyok fair, ám végül megállapodunk 7 dínárban. Így hármat is veszek. Tunéziában jártunk.
Tekintse meg helyszínen készült képeinket is.
Tunézia számomra mindig is az egyik kedvenc célállomás volt. Talán azért, mert itt jártam életemben először repülős tengerparti nyaraláson, talán a színes ország és a helyi szállodák hangulata, a tenger hullámai, vagy éppen a finomabbnál finomabb ételek vonzanak időről időre e kedves országba, de az is lehet, hogy ezek mindegyike. Így nem is volt kérdés, hogy az újranyitás után ismét ellátogatok Tunéziába, hogy megnézzem, mi változott a járvány alatt, mi várja a turistákat, akik szintén itt nyaralnak.
Tunéziában öt nagyobb üdülőövezet várja a turistákat, a szlovákiai és magyarországi utazási irodák is ide szervezik a nyaralócsomagok zömét. Ez pedig Hamammet, Sousse, Mahdia, Monastir (ide érkeznek a charterjáratok) és végül a Djerba-sziget. Bármelyiket is választjuk, biztosan nem fogunk csalódni.
Szállások, esték
Az utazási irodák kínálatában találhatunk négy- és ötcsillagos szállodákat, a legtöbb tengerparti fekvésű, és all inclusive ellátással várja a nyaralókat. Rendkívül kedves, barátságos a személyzet – ezt a legutóbbi utazásunk során is tapasztaltuk –, így szinte családias hangulatot biztosítanak. Napközben animációs programokkal szórakoztatnak, esténként pedig zenés műsorok színesítik a kínálatot. Szinte ki sem kell menni a hotelből – de ezt mégsem javasoljuk. Minden nyaralóövezet közelében számos kávézó, étterem várja a turistákat, így esténként érdemes kicsit belekóstolni a helyiek életébe, vagy csak sétálni a tengerparton, esetleg kipróbálni a helyiek egyik kedvenc időtöltését, a vízipipát. Egy pipa, kávé (török kávé dukál hozzá), üdítő ára csak 3–5 euró.
Ételek
A legtöbb szállodában az all inclusive ellátás van, a reggeli, ebéd és vacsora svédasztalos. Ezeken nemcsak az otthonról is ismert ízeket, ételeket találjuk, de a tunéziai konyha remekeit is (vagy ha beülünk egy helyi étterembe, akkor ott mindenképpen az ottani konyha kedvenceit válasszuk). Az egyik kihagyhatatlan fogás a brik, ami egy olajban sült, nagyobb tésztabatyu (rétestészta vastagságú), benne töltelékkel, ami általában folyós tojás, tonhal, zöldségek. A helyi konyha étlapján nagyon sok halétel található, de rendkívül népszerű és finom a bárányhús is – az országban járva szinte minden sarkon kisebb-nagyobb báránycsapatba botlunk. Az édesszájúaknak pedig ez egy igazi paradicsom: a finom baklava, a mézédes sütemények és a semmihez sem hasonlítható datolya szinte kötelező fogás.
Alkudozás
Minden üdülővárosnak van egy kis Medinája, benne a bazárral, ezt sem szabad kihagyni – annál is inkább, mert Tunézia valóban rendkívül olcsó, a bazárban pedig még ennél is kedvezőbb áron szerezhetjük be azt, ami épp elnyeri tetszésünket – ruhák, (bőr)táskák, kerámiaedények, ékszerek stb. Ám fontos tudni, hogy itt érdemes alkudozni – és ennek megvannak az írott és íratlan szabályai. A legfontosabb, hogy sose úgy kezdje az alkudozást, hogy megfelezi a kereskedő által kínált első árat, hanem mindig az legyen a szempont, mennyit adna érte. Ha például egy kereskedő 50-ért adná, de ön csak 10-et adna érte, akkor mondjon 7-et. Nem kell aggódni, ha nem éri meg neki, nem fogja eladni. Érdemes még az alkudozás előtt bemenni egy fix áras boltba, ott lehet látni az árakat, ami jó kiindulási alap – ha sikerül annál olcsóbban megszerezni, akkor nyert ügyünk van. Ha pedig valami tetszik, és az első árut pl. legfeljebb 15-ért adta volna el, akkor tudjuk, hogy 12-15 a reális ár, amiért le tudjuk alkudni. Hiába kér 70-et elsőre, tízzel indíthatunk.
Kirándulások
Ha Tunéziában járunk, akkor érdemes foglalni egy-egy fakultatív kirándulást, annál is inkább, mivel az országban számos felejthetetlen látnivaló várja a turistákat. Az egyik legnépszerűbb, egy egynapos túra a fővárosba, Tuniszba. Ebben szerepel a történelmi Karthágó romjainak megtekintése, egy hangulatos séta a mesés Sidi Bou Side negyedben, ahol a csodálatos, mór stílusú kék-fehér épületek között sétálva fantasztikus kilátásban is gyönyörködhetünk, és nem maradhat el a fővárosi medina bazárjának bebarangolása sem – szinte biztos, hogy nem távozik üres kézzel, hiszen a megannyi boltban mindenki talál olyat, amit nem tud otthagyni, meg kell vegyen – magának, vagy ajándékba.
A kirándulások között találunk egy másik, rendkívül vonzó utazást, ez pedig az El Jem, Kairuán és Monastir városával kombinálva. A világ hatodik legnagyobb római amfiteátruma fantasztikus látvány, ha a bejárat előtt egy fotót készítünk, és azt elküldjük, csak kevesen tudják megmondani, hol járunk, hacsak nem egy teve mögül készítjük a képet… Kairuán, a muzulmán vallás egyik fellegvára, a Világörökség része, megannyi mecsettel – köztük a nagy mecset hatalmas, tekintély parancsoló látványa –, hangulatos utcákkal, bazárral felejthetetlen élmény. Egy igazi ízelítő a vidéki Tunéziából, amit mindenkinek látni kell.
S aki pedig egy hosszabb, kétnapos utazásra is vevő, annak pedig a Szahara-túra lehet jó választás – a a homokdűnék, a felkelő nap, a Chott El Jerid sós tó látványa kárpótol a hosszú utazásért.
Pénz, internet
Az ország pénzneme a tunéziai dínár (TND), a jelenlegi árfolyam 3,27, azaz egy euróért ennyi helyi pénzt kapunk. A pénzváltást már a repülőtéren is meg lehet ejteni, mivel – sok más országgal ellentétben – itt is nagyon jó árfolyamon tudjuk beszerezni a helyi fizetőeszközt, a középárfolyamhoz közeli árért (kb. 3,24-3,25). Ugyanitt érdemes helyi SIM-kártyát is vásárolni, mivel a szlovákiai mobilszolgáltatók nagyon drágán kínálják a tunéziai távközlési szolgáltatásokat. Egy 25 GB-ot tartalmazó adatkártya csupán 9 euróba kerül, ez bőven elegendő az egyhetes nyaralásra. Fontos azonban, hogy vigyünk magunkkal egy kártyafüggetlen okostelefont, ebbe helyezzük a SIM-kártyát, és erről tudjuk megosztani az internetet.
Árak
Bár a nyári drágaság Tunéziát sem kerülte el, még így is az egyik legjobb ár/érték arányú nyaralásokat kínálja. Érdemes all inclusive ellátású szállást foglalni, annál is inkább, mert szinte mindenhol nagyon gazdag kínálat várja a vendégeket, ez a gondtalan nyaralás egyik titka. Az árak a nyári idényben 550–600 euró körül alakulnak, ez már mindent tartalmaz, így ezen felül nincs további költség. Már csak választani kell, és várni az indulás napját. Jó nyaralást Tunéziában, hamarosan mi is visszatérünk!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.