<p>A 2008-as nyári olimpia miatti drágaság után ismét elérhetővé vált Peking. A kínai fővárosba idén már 430 euróért is kaphatunk jegyet, egy négycsillagos szállodába már 10–15 eurós áron tudunk szállást foglalni. Így aki kíváncsi Peking látnivalóira, az már most tervezheti, foglalhatja az utazást.</p>
Elérhető közelségben a kínai nagy fal
ÖSSZEFOGLALÓ
Az interneten böngészve egy alig több, mint 400 eurós jegyárat találtunk Pekingbe. Kíváncsiságból megnéztük, mennyibe kerül egy négy- vagy ötcsillagos szálloda a tiltott városnegyed közelében, és a megdöbbenés még nagyobb volt, 15 eurót sem kell fizetni egy négycsillagos szállásért (személy/nap). Megnéztük, az év többi részében mennyiért utazhatunk Pekingbe, és az árak hasonlóak voltak, azaz egy egyhetes kínai út már 520 euróért is megvásárolható, ehhez már csak a zsebpénzt kell félretenni. Egy évvel ezelőtt még 800–900 euróban került egy repülőjegy, a szállások pedig 70–100 eurónál kezdődtek egy négycsillagos hotelben. A repülőjegyek árai az őszi indulások esetében még picit drágábbak, ennek oka, hogy egyelőre a tavaszi jegyeket kínálják kedvező áron a légitársaságok, a nyári és az őszi jegyeket még normál tarifával árusítják. Érdemes figyelni az ajánlatokat, hiszen várhatóan egy Budapest/Bécs-Peking jegy akciósan már 400 euró körül beszerezhető. De aki már most akar indulni, annak nem érdemes várni, a márciusi és a februári jegyek már nem lesznek olcsóbbak, így azokra azonnal le kell csapni.
Éghajlat
Kína a Föld harmadik legnagyobb és egyben a legnépesebb országa. Északról Mongólia, nyugatról Tibet és a Himalája, keletről a Keleti- és a Kínai-tenger határolja. 23 tartományra, 5 autonóm területre és 4 speciális adminisztrációs területre van felosztva. Felszíne rendkívül változatos, óriási, termékeny síkságok találhatók a nagy folyók völgyeiben. A Taklamakán sivatag uralja a belső országrészt, a Belső-Mongóliai felföld, a Yunnan-Guihbou felföld és a Himalája zárja le északról, illetve délnyugatról az országot. Az éghajlat is nagyon változatos. Az északi országrészben telente nem ritka a 40 fokos hideg sem, nyáron ugyanakkor jóval 30 fok fölé is kúszhat a hőmérő higanyszála. A délkeleti partvidéken a nyár meleg és párás, ősszel gyakoriak a tájfunok. A legforróbb terület a Turpán-fennsík, itt gyakran van 40 foknál is melegebb.
Két keréken és négy keréken
Pekingben a metrót és a taxit érdemes választani. Előbbi megfelelően kiépített, tiszta, az állomások nevei kínai írásjelekből átírva is szerepelnek. A taxi olcsó, bár a taxisok rendszerint nem tudnak angolul. Tanácsos ezért olyan térképpel felszerelkezve útnak indulni, amelyen a keresett célállomás neve kínai jelekkel is szerepel. Buszra szállni kicsit kockázatosabb vállalkozás: a rozzant állapotban lévő, túlzsúfolt, lassú járatok viszonylag olcsók, a minőségibb változatra azonban többe kerül a jegy. A városlakók kedvelt járműve a bicikli. Kerékpárutakat ezért szinte mindenhol találunk, és az autósok is vigyáznak a két keréken közlekedőkre. Gyakrabban fordul elő, hogy a kerékpárosokat kell megregulázni, amiért áthajtanak a piros jelzésen.
Látnivalók Pekingben
Kína fővárosa Peking (Beijing), oktatási, közlekedési, ipari központ. A hatalmas városban az eligazodást négyzetes úthálózat segíti. A város központjában elhelyezkedő kínai stílusú palota (Ku Kung) 24 kínai császárnak adott otthont. Ez a Tiltott Város, Peking szívében, melyet bíborvörös falak és árkok védelmeztek a külvilágtól. A 720 000 m területen elhelyezkedő pompás épületegyüttes északi részén lakóépületek, délen az egykori hivatali csarnokok állnak. 9000 helyiségének felépítéséhez több százezer dolgozó megfeszített munkájára volt szükség. A palota keleti részében található múzeumban értékes műkincsgyűjteményben gyönyörködhetünk. Sétánk során beszippanthatjuk a Szun Jat-szen Park tiszta levegőjét, hallgathatjuk a madarak csicsergését és a 35, 6 m magas Vu Men-kapun átfolyó „Arany Víz” csobogását. A Tianan téren Mao Ce-tung Mauzóleuma és a város jelképe, a Csienmen-kapu áll.
A város észak-nyugati részében található a Pekingi Egyetem, Kína legnagyobb általános egyeteme. A számos meglepetéssel szolgáló, 1153-ból származó Nyári Palota, kertjében a Hatalmas Fényesség tavával, számos meglepetéssel szolgál. A Vu Ta–sze (Öttornyú templom) faragásokkal csipkézett fehér márványból készült, tetejét pagodák koronázzák. A Pekingi Állatkert 1908 óta várja a látogatókat olyan különleges állatokkal, mint például a mandzsúriai tigris, a tibeti jak és a szecsuani panda. Látogasson el a Lila bambusz Parkba, lenyűgözőek a bambusz- és cseresznyeligetei. A Tianmen sugárút mentén fekvő terület legkiemelkedőbb látnivalója a 33 m magas Harang-torony, melynek legelső harangja öntőedényébe a legendák szerint a készítő lánya belevetette magát, azért, hogy az, ha elkészült, szebb hangot adjon. A Dob-torony az idő jelzésére szolgált. Az időt vízi órával mérték, telését a lakossággal meghatározott időközönkénti harangjelzéssel tudatták. A központi palota keleti karéjában a gyerekeket nagy szigorúsággal vezetőnek nevelő Császári Főiskola, a Konfuciusz templom amelyben a bölcs néhány írásművét olvashatjuk kőbe vésve, az öt csodálatos udvarral rendelkező Lámatemplom, a pekingi főpályaudvar és az Égi imádság temploma feltétlen megérdemel egy kitérőt. A város nyugati részén a Hadsereg Múzeum és a Nemzetiségi Palota domináns tömbjei a szocialista építészet „remekei”. Az egész városrész e „modern” korban épült.
Peking környéke
Aki Pekingben jár, mindenképpen látogasson el a várostól északra fekvő (50 km) Ming (-dinasztia)-sírokhoz, amelyek 13 császár végső nyugalmát biztosítják. A halottak fölé épített kőemlékeken az uralkodók eredeti- és uralkodói neve olvasható. A kriptákhoz kőszobrokkal szegélyezett utak vezetnek. Az 1950-ben folytatott ásatások emlékei a kiállított tárlókban tekinthetők meg.
A fővárostól 70 km-re fekvő kínai nagy fal a világ legnagyobb, ember alkotta létesítménye, minden idők legelképesztőbb vállalkozása. Olyan nagy, hogy még egyes űrből készített felvételeken is jól látható. A fal az i. e. 220 körül készült el az akkori birodalom határán. Az építési munkálatokban közel 300 000 ember vett részt. A főként elítéltekből álló munkássereg meg is tizedelődött a nagy fizikai megterhelés következtében. A legendák szerint az építés előtt egy jós azt jövendölte, hogy nem készülhet el anélkül, hogy egy Van nevű embert be ne falaznának a kövek közé. Kerestek egy ilyen nevű férfit, és testét bele is keverték a falazó anyagba. A valóság azonban az, hogy az összes embert befalazták, aki a munkálatok során életét vesztette, így a nagy fal a világ legnagyobb temetője, mely 9000 ember csontjait rejti magában. A Po-haj-öböl közelében húzódó hatalmas védőfal kb. 6700 km hosszú, szélessége 5, 5 m, magassága mintegy 9 m. Csin császár gyakran ellenőrizte, hogyan halad a nagy fal építése. Ha egy munkás akkora rést hagyott a kövek között, hogy egy vékony fapálca belefért, azonnal kivégezték.
Kína legészakibb tartományának ( Hejlungcsiang ) székhelye Harbin, ahova Pekingből közel egynapos vonatúttal vagy repülőgéppel juthatunk el. Ipari város, Kína leghidegebb városa. A fagyos esték hangulatát a híres harbini körte olvasztja fel. A munkások életének színfoltja az a fesztivál, amelynek során jégből készített lámpással ajándékozzák meg gyermekeiket, és mutatós jégszobrokat készítenek. Nyáron zenei fesztivált és színházi napokat tartanak.
Már most megéri tervezni
Aki tehát kíváncsi ezekre a látványosságokra, szeretné megkóstolni a kínai konyha remekeit, vagy csak egyszerűen Pekingbe vágyik, jó, ha már most elkezdi szervezni az utat. Hiszen egy hét Pekingben most már 500–550 euróból (15000–16500 korona) megszervezhető. (szl, peg)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.