Szinte biztos, hogy a nyári idényben még számos korlátozás lesz érvényben, de az utóbbi napok hírei már arra engednek következtetni, hogy éledezik a turizmus, egyre több országból jönnek biztató hírek, és a légitársaságok gépei is hamarosan újra a levegőbe emelkednek.
Éledezik, de nagyon más lesz az idei utazási szezon
Nagyon sok biztató hír érkezett az elmúlt napokban, de hogy ne legyen felhőtlen az optimizmusunk, rossz hírekből is akad bőven, elsősorban a légitársaságok háza tájáról. A British Airways a hírek szerint 12 ezer dolgozójától szeretne megvállni, a skandináv SAS 5 ezer dolgozót tervez elküldeni, és elbocsájtásokba kezdett a szintén északi, Icelandair is, az izlandi légitársaság 2 ezer alkalmazottat küldene el a tervek szerint. Közben az Európai Bizottság engedélyezte, hogy a Németország 550 millió eurós államilag garantált hitelt nyújtson a Condor légitársaságnak, így úgy tűnik, a charterjáratokat üzemeltető légitársaság egyelőre megmenekül.
A légiiparban azonban már látható némi remény is, a magyar hátterű fapados légitársaság, a Wizz Air bejelentette, hogy májustól 16 célállomásra – köztük van London, Athén, Barcelona és Berlin is – megindítja a forgalmat a budapesti repülőtérről, az ázsiai Air Asia pedig már szerdán újraindította a működést. Mindkét fuvarozó utasai azonban komoly korlátozások és egészségügyi intézkedések mellett repülhetnek, a gépeken kötelező lesz az arcmaszk használata, most nem kettő, hanem három órával az indulás előtt kell kiérkezni a repülőtérre, ahol megmérik az utasok testhőmérsékletét is. Természetesen a légiutas-kísérők is védőfelszerelésben fognak dolgozni, a fedélzeten kínált ételeket pedig higiénikus környezetben készítik és csomagolják. Mindkét légitársaság azonban arra kéri az utasokat, hogy indulás előtt ellenőrizzék a célállomáson érvényben lévő egészségügyi és biztonsági előírásokat. Az egyik legjobb hír, hogy – szintén fontos szabályok betartása mellett – május 15-én kinyithatnak az éttermek, május 29-én pedig a szállodák, az uszodák és a szabadidős létesítmények (állatkertek, turisztikai látnivalók) Ausztriában. Ugyanígy a héten – két hónapnyi zárvatartás után – már kinyitottak nápolyi pizzériák, ami „fontos lélektani tényező” a pizza szülőhelyének tartott város lakói számára. A Magyar Turisztikai Ügynökség pedig arról számolt be, hogy egy hónappal korábbihoz képest áprilisban már 30 százalékkal nőtt a szállásfoglalások száma. Az Európai Bizottság pedig külön mentességi és válságkezelő csomagot készít a turisztikai és közlekedési ágazatra.
A koronavírus-járvány minden bizonnyal az árazási és marketingpolitikát is felforgatja, így idén – ha június végén, júliusban feléled a piac – várhatóan a legtöbb szereplő sokkal rugalmasabb ajánlatokkal, akciókkal fogja utazásra csábítani a karanténidőszakból kiszabadulókat. A Ryanair vezére már jelezte, hogy első körben minden bizonnyal egyeurós repülőjegyekkel árasztják el a piacot, a nagyobb légitársaságoknál sem kizárt az eddiginél olcsóbb jegyár, de az eddigi szigorú lemondási feltételek is enyhülhetnek. Hasonlóan a szállodaiparban is megjelenhetnek a rendkívüli kedvezmények, akár az olyanok is, amelyek ingyenes éjszakákat kínálnak néhány napnyi ott-tartózkodás után.
Szicília egy 50 millió eurós programmal szeretné felpörgetni a turizmust a koronavírus-járvány után. A repülőjegy felére és minden harmadik szállodai éjszakára a szicíliai regionális kormány vendégei lesznek azok a külföldi turisták, akik a koronavírus-járvány utáni időkben felkeresik az olaszországi régiót – írja a Turizmus.com portál. A múzeumokba és a régészeti parkokba szóló belépőjegyek ugyancsak ingyenesek lesznek a forgalom beindulásakor, ezeket a régió hivatalos turisztikai honlapján keresztül lehet majd beszerezni – írja a The Times. Szicília ezzel az 50 millió euró értékű programmal szeretné majd felpörgetni turizmusát, amelyet már eddig is súlyosan megtépázott a járvány, márciusban és áprilisban mintegy egymilliárd euró volt a vesztesége az iparágnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.