Egyre valószínűbb, hogy az oltási útlevél lesz a nemzetközi utazások feltétele
A „zöld útlevél” birtokosai számára újra megnyílhat a világ
Egyre több hír jelenik meg arról, hogy az újranyitást követően mind több ország, cég, légitársaság tervezi azt, hogy a turistákat csak akkor engedik az országba, szállodába, fedélzetre, ha azok rendelkeznek vakcinaútlevéllel (Covid-Pass), amely igazolja azt, hogy az érintett megkapta a koronavírus elleni oltást.
Bár nagyon sok szakmai szervezet tiltakozik a tervezet ellen, magas rangú uniós képviselők is támadják a javaslatot, mivel szerintük ez diszkriminálja az embereket, ám egyelőre úgy tűnik, hogy nem lesz más választása azoknak, akik nyárra szeretnék újraindítani a gazdaságukat, ezzel együtt az idegenforgalmat. Az első között Dánia jelezte, hogy bevezetné az oltási útlevelet, mivel úgy gondolják, hogy ez az egyetlen mód, hogy a korlátozásokat magunk mögött hagyjuk. A javaslat hírére Ciprus is hasonlóban gondolkozik, és Görögországban is ilyen megoldáson gondolkoznak. De uniós szinten is elhangzott már olyan javaslat, amely szintén az ilyen útlevelek kiadását javasolja, egységesen, európai szinten. Az európai országokon kívül számos más országból érkeznek hasonló hírek, pl. Szingapúr is ebben látja az újranyitás esélyét. Nemcsak az országok, de több légitársaság is felvetette, hogy a jövőben csak azok az utasok szállhatnak fel a fedélzetre, akik rendelkeznek ilyen igazolással, pontosabban útlevéllel. Köztük az ausztrál Qantas, de számos európai légitársaság sem zárkózott el ennek lehetőségétől. Ebből is látszik, hogy idén a Covid-Pass lehet az utazók vízumja, vagyis a zöld útlevél birtokosai számára újra megnyílhat a világ.
Közben magáncégek is elkezdtek dolgozni a megoldáson, egy svájci vállalat olyan alkalmazást feljelszett ki (CommonPass), amely segítségével az utasok egészségügyi adatai – köztük az információ az oltásról – egy QR-kódban jelennek meg, ezt pedig a repülőtéren beolvasva egy zöld jelzést adhat az utazásra. A megoldás annyira sikeres, hogy azt már több, légi közlekedésben működő szervezet is teszteli.
Ugyanakkor az Utazási és Turisztikai Világtanács erősen bírálta az elképzelést, hogy kötelezővé tegyék a koronavírus elleni vakcinát az utazásokhoz. Gloria Guevara, az Utazási és Turisztikai Világtanács vezetője szerint ez a lépés ugyanolyan lenne, mint a munkahelyi diszkrimináció. Mint mondta: „Soha nem szabadna oltáshoz kötni az utazást vagy a munkába állást.”
A bírálók között van Tony Fernandes, az Air Asia vezetője is, ő úgy véli, a globális, egységes tesztelési eljárás jelenti a légiközlekedés újraindításának kulcsát. Az egészségügyi és turisztikai szakemberek körében végzett felmérés szerint azonban a többség egyetért azzal, hogy oltáshoz kellene kötni a nemzetközi utazást.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.