TV, kütyü és gyerekek: lássuk, mi az igazság!

tanacsadas

Manapság gyakori súrlódási felület a szülők között az, hogy mennyit tévézhet vagy számítógépezhet a gyerek. De vajon mi az igazság, mennyit időt szabad képernyő előtt tölteni a gyermekeinknek, illetve milyen szempontok mérvadóak e tekintetben leginkább?

 

Léteznek megbízható műsorok vagy programok?

Talán ez az egyik legnagyobb olyan felület vagy kérdéskör, amelyben sokféle ellentmondó információt találnak a szülők. Míg az egyik oldal váltig bizonygatja a TV ártalmatlan voltát, addig a másik biztos abban, hogy önmagában a TV nem felelős semmiért. Ebből is látható, hogy nem egyszerű rátalálni az igazságra, ha valaki a mai világban neveli fel a gyermekét. Ha bizonytalanság van bennünk, az Online pszichológiai tanácsadás hatékony segítséget nyújthat.

Mit mond a neurobiológia?

Elengedhetetlen az a tapasztalat, amely bizonyítja, hogy azoknak a kapcsolódásoknak és működésmódoknak van létjogosultsága, amelyek felől ingerek is érkeznek. Azok az összefüggések fognak tartósan megmaradni, amelyek a fejlődést szolgálják. Mivel a genetikai programok lényege az, hogy biztosítsák a legmegfelelőbb alkalmazkodást, ezért ennek megfelelően fognak lezajlani, lefutni.

Ez egyben azt is jelenti, hogy azok a kapcsolódások lesznek/maradnak aktívak, amelyek nap mint nap jelentőségteljes szerepet töltenek be az életünkben. És ezt most bátran vonatkoztassuk gyermekeinkre, valamint az általuk képernyő előtt töltött időre is. Ne feledjük, hogy azok az “áramkörök”, amik nem kapnak megfelelő stimulációt, egyszerűen el fognak sorvadni!

Amire a legnagyobb szükség lenne, az a saját testtel való tapasztalatokat megszerezni. De pontosan ez az, ami nem tud megvalósulni a képernyők előtt ülve, s mindez még teljesen független attól a tartalomtól, ami a TV-ből vagy játékból a gyermekre zúdul.

A saját testtel szerzett tapasztalatok jelentősége

Talán első olvasásra meglepőnek tűnik, de a vizsgálatok azt mutatják, hogy a matematikai képességek, amelyeket a gyermek az iskolában bontakoztat ki, szoros összefüggést mutatnak azzal, hogy a gyermeknek milyen tapasztalatai vannak a saját egyensúlyozási képességeivel kapcsolatban, amely egy kifejezetten testi élmény azzal szemben, hogy a matematikát elvont tudománynak tartjuk. Az egyensúly megéléséhez nyilvánvalóan nem alkalmas az az állapot, ahogy a gyerekek a képernyőt bámulva töltenek.

A mozgás szerepe a fejlődésben

A kognitív gondolkodásnak alapvető meghatározója, hogy olyan testérzet, testélmény alakuljon ki, amelyhez képest lehet viszonyítani. Nagyon fontos, hogy ezeknek a kialakulása elképzelhetetlen anélkül, hogy a test valóban mozgásban lenne. Természetesen nemcsak a nagymozgások szerepe fontos ebből a szempontból, hanem például egy énekléssel összefüggő gyakorlat is rengeteg mindent megmozgat.

(PR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?