Túlélték a tűzvészt a notre-dame-i méhkolóniák

Notre Dame

A Notre-Dame székesegyházat tavaly áprilisban sújtó tűzvészt épségben túlélték a sekrestye tetején álló méhkaptárok, és a méhkolóniák egészségesebbek, mint bármikor – közölték méhészek.

A Notre-Dame méheinek megmenekülését a tűzvésztől csodával határosnak tartották a szakemberek.

A három kaptárt 2013-ban helyezték ki a sekrestye tetejére a biodiverzitás elősegítésére, és a méhek azóta minden évben mézzel ajándékozták meg a méhészeket.

Tíz hónappal a székesegyházat sújtó tűzvész után a három kolónia egészségesebb, mint valaha – mondta a The Guardian című brit napilapnak Sibyle Moulin méhész, aki hat hónap után a minap először szemlélhette meg a kaptárokat. A katedrális déli oldalán lévő sekrestye tetejére tilos felmenni, hiszen az épület súlyos károkat szenvedett, a kiégett boltozatból még mindig kövek hullhatnak alá, és ólomszennyezés is sújtja a térséget.

Sibyle Moulin méhész, aki hat hónap után a minap először szemlélhette meg a kaptárokat

A méhésznek részt kellett vennie egy egészségi és biztonsági képzésen ahhoz, hogy ismét látogathassa a kaptárokat.

„Minden rendben van velük, a kolóniák viselkedése teljesen normális, az év ezen időszakában ugyan nem nagyon aktívak, de ennek így kell lennie” – hangsúlyozta. A tűzvész után szinte mindenki attól tartott, hogy a kolóniánként mintegy 50 ezer méh elpusztult. A hatalmas hő ellenére azonban a méhek nem hagyták magukra királynőiket, hanem teletömték magukat mézzel és összekuporodtak, hogy védjék a kolóniát.

Érdekes
A Palais Garnier méze. 15 euróért kínálják.

Méhész a háztetőn

Jean Paucton magabiztosan mozog a régi párizsi operaház tetőin, minden zegzugát ismeri. Nem is csoda, hiszen már 35 éve méhészkedik az egyik legszebb párizsi épület tetején. Korábban színházi kellékes volt, de hobbiméhészként nagyobb hírnevet szerzett. Nem tervezte, hogy ilyen híres helyen fog méhekkel foglalkozni, tulajdonképpen csak egy kaptárt akart ideiglenesen elhelyezni a tetőn, amíg nem talál jobb megoldást. Az említett kaptárt ugyanis korábban városi lakásának erkélyén tartotta, ami nem mindenkinek tetszett, különösen nem a szomszédoknak. Állandóan panaszkodtak az összevissza repkedő méhek miatt, így Paucton kénytelen volt eltávolítani a kaptárt.

Az Operaházban tűzoltóként dolgozó barátja javasolta, hogy ideiglenesen – nem egészen legálisan – a Garnier tetején rakja le a kaptárt. Amikor Jean Paucton két héttel később a kaptárért ment, hogy vidéki háza kertjébe szállítsa, nem győzött csodálkozni: sokkal több mézet termeltek a Garnier méhei, mint vidéki társaik.

Az operaház vezetőségének beleegyezése után Paucton több kaptárt helyezett ki a tetőre, bár nem tudta elképzelni, hogy a méhek jól éreznék magukat a nagyvárosi környezetben. Pedig épp a városokban – kertekben, parkokban (mintegy 400 van Párizsban), erkélyeken, temetőkben, – találhatók a legváltozatosabb virágfajták, ráadásul pár fokkal melegebb is van, mint vidéken, így minden tovább virágzik. A nagyváros valóságos paradicsom a méhek számára – győződött meg Paucton, és nem csak ő. Jelenleg mintegy 500 városi méhészt tartanak nyilván Párizsban. Meggyőződésük, hogy „betonmézük” – ahogy ők nevezik – jó, és gond nélkül fogyasztható. Párizsban nem használnak gyomirtókat, viszont a mézet rendszeresen tesztelik, nem tartalmaz-e nehézfém-­maradványokat. Paucton méze híres lett, a turisták szívesen megadják érte a 15 eurót a Palais Garnier butikjában.

 

(ug)

A tűzvész után „műholdfelvételeket vizsgáltunk meg, és láttuk, hogy a kaptárok érintetlenek, fel sem fordultak, és még viasztócsa sem volt alattuk. Mivel a viasz mintegy 70 Celsius-fokon olvad, tudtuk, hogy a hő nem károsította a kaptárokat. A füst miatt nem aggódtunk, mivel azt mi is használjuk, így tudtuk, hogy alszanak a királynő körül” – magyarázta a méhész.

„Később a székesegyház szerkezetének biztosításán dolgozóktól kaptunk filmet, amely jól mutatta, hogy a méhek ki-be repülnek a kaptárokból. Tanulmányoztuk magatartásukat és láttuk, hogy pollengömböket visznek lábukon, ami azt jelentette, hogy fehérjekészletet halmoznak fel az ifjak táplálására” – tette hozzá.

Olykor méhek lepik el a régi kőszobrokat

Moulin először júliusban kapott engedélyt a kaptárok meglátogatására. „Egyáltalán nem tűnt úgy, hogy a tűzvész hatással volt rájuk” – mondta a méhész, aki júliusban 66 kilogramm mézet hozott le a kaptárakból. A mézmintákat Kanadába küldték, hogy az esetleges ólomszennyezést megvizsgálják.

A Beeopic cégnek a notre-dame-i kaptárokon kívül még 350 kaptára van Párizsban, és mintegy 700 a francia főváros környékén. Ezeket a szelíd, városi mézelő méheket még az 1920-as években egy bencés rendi szerzetes tenyésztette ki. Párizsban ilyen méhkaptárok találhatók egyebek mellett a Comédie Française, a Coca-Cola és a Louis Vuitton cég székháza, valamint az Opera Garnier tetején is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?