A legsokoldalúabban felhasználható gyomirtószerek közé világszerte a glyfozát hatóanyagú készítmények tartoznak. E hatóanyagcsoport jelentős képviselője a KAPAZIN néven bejegyzett készítmény, amely Szlovákiában 2001-től engedélyezett.
A KAPAZIN alkalmazásának egyik fontos előnye, hogy szisztémikus hatásának köszönhetően megszabadulhatunk az ellenálló, nehezen irtható gyomnövényektől, akár több évre is. Azonban tudni kell, hogy a készítmény nem fejti ki hatását a talajon keresztül, a kultúr- és gyomnövények egyaránt nem veszik fel a gyökereikkel, és nincs semmilyen hatása a talajban levő gyommagvakra sem. A talajban gyorsan lebomlik, nem veszélyezteti a talajvizet és a vetésforgót sem, tehát nincs semmilyen talajreziduális hatása. A KAPAZIN az év folyamán bármikor alkalmazható, bármikor, amikor arra szükség van a szántóföldön, szőlőben, gyümölcsösben, erdőgazdaságban és a nem mezőgazdasági célra szánt területek gyomtalanításakor is. Szántóföldi kultúrák esetében az alábbiakban foglaljuk össze felhasználásának módjait:
A tavaszi hónapokban
Vetés előtt - tavasszal a kultúrnövény vetése, esetleg kiültetése előtt - mivel felszívódó készítményről van szó - a gyomok fejlettségi állapotától és az időjárási viszonyoktól függően alkalmazhatjuk. A Kapazinnal történő permetezés ideális időpontja az egynyári gyomnövények kelése után van, amikor azok teljes növekedésnek indultak, az évelő gyomok esetében 15 - 20 cm-es magasságnál. Fontos, hogy a kezelések 10 °C hőmérséklet felett, és a levegő magasabb páratartalma mellett történjenek. A megfelelő dózis, illetve koncentráció ebben az időszakban 1,5 - 4 lit/ha (1,5 - 2 %) 100 - 200 lit/ha permetlében (az évelő gyomnövények irtására magasabb koncentrációt használjunk). Ez a kezelés elsősorban a későbben vetett kapás növényeknél esedékes (kukorica, napraforgó, burgonya, szója), melyeknél az utolsó talaj-előkészítő munka és a vetés időpontja között elegendő idő van a készítmény hatásának érvényesülésére.
Vetés után, kelés előtt - néhány kultúrnövénynél, (pl. kukorica, vagy burgonya), ahol a kelési időszak hosszabb ideig tart, és főleg évelő gyomok vannak jelen a táblán, a kezelés lehetséges ebben az időszakban is. A kezelést azonban mindenképpen a kultúrnövény kelése előtt kell végrehajtani (amíg a csíra 1-2 cm mélyen a talaj felszíne alatt van). Erre különösképpen oda kell figyelni.
Ebben az időszakban 1,0 - 3,0 lit/ha (1,0 - 1,5 %) max. 200 lit/ha permetlében dózist, illetve koncentrációt szükséges alkalmazni.
A nyári hónapokban
A KAPAZIN használata a nyári időszakban a leghatékonyabb, főleg ott ahol meg akarunk szabadulni az évelő gyomnövényektől. Ebben az időszakban a tápanyagszállítás fokozottabb mértékben történik a gyökerek felé, így a szer felszívódik a mélyebben elhelyezkedő részekbe is (rizómákba és tarackokba), ezáltal biztosítja a tökéletesebb gyomirtó (herbicid) hatást. Ez a kezelés általában a termés-betakarítás előtti időszakban, vagy tarlókezelésként történik. Ilyen esetben 2- 4 lit/ha dózist alkalmazunk (1,5 - 2 %) 150 - 200 lit/ha permetlében. Ebben az esetben figyelembe kell venni, hogy az évelő gyomokat állományban csak nagyon nehezen lehet irtani, és ahol mód is van rá, a szelektív gyomirtószerek általában jóval drágábbak, mint a megfelelő időben alkalmazott totális gyomirtó szer.
A szőlő- és gyümölcskultúráknál
Szőlőben és gyümölcsösben a legcélszerűbb a KAPAZIN április végi - május eleji alkalmazása, mivel ekkor érhetünk el legjobb hatást az egyszikű évelő gyomnövények (tarackbúza, csillagpázsit) valamint a kétszikű évelő gyomok ellen, pl. mezei acat, aprószulák. Ezeknél a kezeléseknél nagyon kell ügyelni arra, hogy a permetlé ne jusson rá a kultúrnövényre, mert azt is károsíthatja.
A kiskerti felhasználás
Egynyári (1 éves) gyomok esetében 1,5 dl-t, évelő gyomok esetében 2 - 2,5 dl-t, fás szárú növényeknél 3 dl-t kell a 10 literes háti permetezőbe bekeverni. A kezeléseket a már említett megfelelő hőmérséklet és a levegő relatív páratartalma mellett kell elvégezni.
A szerző növényvédelmi szakember
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.