Nyugat-Európa egyes részein már kitört az ilyenkor megszokott, évenként ismétlődő influenzajárvány. Franciaországban már javában dühöng, Belgiumban és Spanyolországban most kezdődik. Szakemberek szerint még mintegy tíz nap és begyűrűzik hozzánk is.
Tíz nap, és begyűrűzik a járvány
Fáj a szuri, de hasznosČTK-felvételTerjedését akadályozzák a körülöttünk lévő országok: Magyarország, Csehország, Lengyelország, Ausztria és Ukrajna egyenlőre influenzamentes védőgyűrűt képez Szlovákia körül. Csehországból és Ausztriából ugyan már jelentették a betegek számának növekedését, ez azonban még nem az igazi járvány, csak az előszele. Mindez azonban nem jelenti azt, hogy nem érkezik meg hozzánk, a turisták nemsokára behozzák a fertőző vírust.
Az idei járvány lefolyása csendesebb lesz a tavalyinál, jósolják a szakemberek. Ez főleg annak köszönhető, hogy a tavalyi évben a gyermekek körében nagyon magas volt a megbetegedési arány, az ő szervezetük már részben ellenállóvá vált a betegséggel szemben, ezért körükből kevesebb megbetegedésre lehet számítani. Ennek ellenére Zuzana Krištúfková, a Nemzeti Influenzaközpont vezetője mindenkinek javasolja, hogy a megelőzés érdekében oltassa be magát. „Az, aki a napokban megkapja a védőoltást, még elkerüli a fertőzést, mivel a járvány feltételezhetően csak napok múlva kezdődik. A szervezetnek ugyanis szüksége van bizonyos időre, amíg a szérum hatására ellenanyagot kezd termelni.” Szlovákiában még nem sikerült elkülöníteni az idei vírust, mondta Krištúfková, ennek ellenére – a franciaországi minták alapján – biztos benne, hogy a jelenleg nálunk kapható oltóanyagok hatásosak lesznek a vírus ellen.
Krištúfková szerint az influenzát nem szabad könnyelműen venni, mivel ez korunk egyik legsúlyosabb fertőző megbetegedése. Évente több millió ember ágynak esik miatta, több halálos áldozatot követel, mint a közlekedési balesetek.
A legsúlyosabb, több világrészre kiterjedő járvány, az úgynevezett pandémia akkor alakul ki, ha egy új, emberről emberre terjedni képes vírustörzs fejlődik ki. Az első világjárvány az 1918-19-es évek fordulóján következett be; becslések szerint több áldozatot követelt, mint az első világháború: a mintegy ötszázmillió beteg közül negyvenmilliónyian meghaltak. Azóta még háromszor támadott világméretekben a járvány: 1957-ben az úgynevezett ázsiai vírus, 1968-ban a Hong Kong-i vírus, 1977-ben pedig az orosz vírus okozott világszerte megbetegedéseket. A szakemberek jóslata szerint néhány éven belül kialakul egy új vírustörzs, és egy újabb világméretű járvány kitörésére számíthatunk.
Az influenza elleni védőoltás csak egy szezonra szolgál, minden évben meg kell ismételni, mert a vírus összetétele évről évre változik. A szérumot a Nemzetközi Egészségügyi Szervezet (WHO) előrejelzése alapján állítják össze. Krištúfková sajnálatosnak tartja, hogy Szlovákiában még mindig kevesen oltatják be magukat, habár számuk évről évre nő: a 95/96-os járvány idején a lakosságnak csak 1,8 százaléka élt ezzel a lehetőséggel, tavaly azonban már 5,9 százalék kapott védőoltást. Ez az arány az Egyesült Államokban 23 százalék, Spanyolországban 16, Franciaországban pedig 15 százalék. Az uniós országok átlaga 10 százalék körül mozog. Védekezni természetesen lehet egyszerűbb módszerekkel is: „éljünk egészségesen, sportoljunk, együnk sok – főleg C vitamint tartalmazó – gyümölcsöt, öltözködjünk az időjárásnak megfelelően”, mondja a szakember. Járvány idején pedig lehetőleg kerüljük a zsúfolt, szellőzésmentes helyiségeket.
A náthaláz szövődményei:
Légzőszervi: Nem légzőszervi:
középfülgyulladás lázas görcsök
primer tüdőgyulladás toxikus shock szindróma
másodlagos, bakteriális tüdőgyulladás Reye-szindróma
krónikus légzőszervi betegségek izomgyulladás
rosszabbodása agyhártyagyulladás
Guillain-barré szindróma
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.