Örökzöld téma a növényvédő szerek beszerzése. A védekezés célszerű megtervezése érdekében ajánlatos a tavasz beállta előtt pontosan összeírni azokat a növényvédő szereket, amelyeket az év folyamán felhasználunk.
Tervezett permetfelhasználás
Ezzel a módszerrel azt is megtervezhetjük, hogy mennyi rovar- és gombaölő szert, esetleg gyomirtót vásároljunk. ĺgy nem költünk felesleges pénzt, másrészt pedig nem kell tárolni a megmaradt növényvédő szert. A permetszerek kínálata ugyanis mindig nagyobb a keresletnél, a vegyszerek pedig túlontúl drágák ahhoz, hogy nagy készleteket halmozzunk fel belőlük. Időről időre azonban így is előfordul, hogy korábbi évekből fennmaradtak bizonyos szerek, amelyeket az adott évben már nem sikerült, vagy nem kellett alkalmazni. A következő évben óhatatlanul felmerül a kérdés, hogy fel lehet-e még használni a hosszabb ideig tárolt permetszereinket.
Jó tudni, hogy a nem megfelelő körülmények között, hosszú ideig tárolt növényvédő szerek összetételében vagy fizikai tulajdonságaiban káros változások állhatnak be. A permetszerek vegyi összetétele azonban ritkán változik meg, mert a gyártók – az egyes anyagok tulajdonságai szerint – tartósító adalékanyagokat is kevernek a szerekhez. Ha a permetszereket normális körülmények között tároljuk, nem valószínű, hogy a hő hatására esetleg hatóanyag-csökkenés következik be. Nedvesség hatására viszont – ami pincében, fészerekben történő tároláskor gyakori – jelentősebb mértékben is csökkenhet például a karbamát típusú gombaölő szerek esetében (ilyen például a Alto combi, a Bavistin, az Alert, a Rovral vagy a Konker stb.) a hatásfok. Viszonylagosan csökken a nedvszívó tulajdonságú permetszerek (ilyen például a por alakú rézgálic is) hatóanyaga azáltal, hogy a felszívott nedvesség a szer súlyát megnöveli.
A fizikai tulajdonságok megváltozása elsősorban a folyékony, emulzióképző szereknél következhet be, amit a permetanyag krémesedéséből, rétegeződéséből, üledékképződéséből meg lehet állapítani. Ilyen változás például fagy hatására következhet be, de a hőmérséklet emelkedésével, a permetszer összekeverése után többnyire eltűnik. Ilyen jelenség mutatkozhat például az olajat tartalmazó rovarölő szereknél, mint amilyen az Oleoekalux vagy a Nevikén. A permetszer akkor használható fel, ha az összerázása és vízbe öntése után megfelelő emulziót ad. Az ülepedett permetszert addig nem használhatjuk fel, amíg az ülepedés el nem tűnik, csak utána keverhetjük vízzel.
A por alakú permetszerek a hosszú tárolás következtében a nedvesség és nyomás együttes hatására csomósodhatnak. Ez a permetlé lebegőképességét befolyásolja, az apró szilárd részecskék hamarabb ülepednek. A szert azonban ilyenkor is felhasználhatjuk, de az alapos keverésről a permetlé készítésekor és a kipermetezés közben is folyamatosan gondoskodnunk kell.
A Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Fajtaminősítő Intézet (ÚKSUP) komáromi részlegének eddigi vizsgálatai és tapasztalatai azt mutatják, hogy a szakszerűen tárolt permetszerek nagy része határidő után is felhasználható, semmit, vagy csak alig észrevehető mértékben változik el, de ez is többnyire csak a szakszerűtlen tárolás következménye. Az előző évről felmaradt ám megfelelő gondossággal tárolt permetszerek tehát felhasználhatók, ám két évnél hosszabb ideig lehetőleg semmilyen permetszert ne tároljunk.A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Fajtaminősítő Intézet komáromi részlegének munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.