Termesztett bimbóskel

Nem eléggé megbecsült és elterjedt káposztaféle nálunk a bimbóskel, annak ellenére, hogy a hideget is jól viseli, így szinte egész télen át frissen szedhető és fogyasztható. Formáját és ízét tekintve olyan, mint egy apró kelkáposzta.

Nem eléggé megbecsült és elterjedt káposztaféle nálunk a bimbóskel, annak ellenére, hogy a hideget is jól viseli, így szinte egész télen át frissen szedhető és fogyasztható. Formáját és ízét tekintve olyan, mint egy apró kelkáposzta. Erre utal elnevezése is, bár amennyivel kisebb, íze annyival lágyabb és rostozata is finomabb óriás rokonánál. Könnyen emészthető, vitamindús ételek készítésére alkalmas.

Táplálkozási értéke fölülmúlja a többi káposztaféléét: 90–13mg/g C-vitamint és sok B1- és B2-vitamint, ásványi sót, íz- és zamatanyagot tartalmaz. A termés nagy részét a hűtőipar dolgozza fel, ilyen formában itthon és külföldön egyaránt keresett cikk. Felhasználási lehetősége szerint megkülönböztethetünk a friss fogyasztásra, ipari feldolgozásra és mélyhűtésre alkalmas fajtákat. A bimbóskel kétéves növény, az első évben a 25–150 cm hosszú karószáron a levélnyelek hónaljában fejlődnek ki a diónyi, tömör kelkáposztafejek, a kelbimbók. A második évben ezekből hajtja a virág a magszárakat. Egy-egy növényen 50–80 bimbó fejlődik, így tövenként 0,6–1 kg terméssel számolhatunk. Biológiai igényei a többi káposztaféléhez hasonlóak, hőoptimuma 13 C fok körüli, de a hosszú tenyészidejű fajták a mínusz 15–20 C fokot is elviselik károsodás nélkül. Tápanyagigénye nagy, különösen nitrogénből, káliumból és bórra is szüksége van. Figyelni kell azonban arra, hogy a túlzott nitrogénadagolástól a bimbók fellazulhatnak. A bimbóskelt csak szabadföldön ültetik, a rövid tenyészidejűek alkalmasak másodtermesztésre is. A hosszú tenyészidejű fajták a télállóbbak. Az őszi és téli betakarításhoz április elejétől június közepéig ültetjük, a palántanevelésre 4–5 hetet számoljunk.

A betakarítás fő időszaka október–november, de a télálló fajták kisüzemben a téli fagyok után is szedhetők. A hideg hatására (miután a fagy megcsípte), jobb lesz a bimbók íze, nagyobb lesz a cukortartalmuk és csökken a káposztaíz. A bimbók fejlődése az őszi esők hatására indul meg. Az október előtt kifejlődött bimbók lazák, kinyílnak és így értéktelenebbek. A bimbóképződést siettethetjük, ha szeptemberben, amikor a törzs elérte a megfelelő magasságát, a tenyészőcsúcsot kitörjük, nem sértve meg a levélkoronát. ĺgy a felső bimbók is elérik a szabványban előírt méretet. A bimbókat kézzel szedjük. Télen az egész tövet kiszedve, szedjük le a termést.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?