Őseinktől olyan környezetet örököltünk, melyben a növényzet, az állatok és az ember is probléma nélkül élhetett.Az utóbbi években azonban tanúi lehetünk egyes növény- és állatfajok pusztulásának, s annak, hogy az emberiséget különféle ún. civilizációs betegségek fenyegetik.
Termelés műtrágyák nélkül
A biokertészkedők tudják, hogy jó termést érhetnek el műtrágyák és növényvédő szerek nélkül, jóformán az alapiskolai tananyag gyakorlati alkalmazásával. Viszont a legtöbb kertészkedő annak örül, ha növényei dúsan nőnek, színük haragoszöld. Tudják , hogy ezt a talaj bőséges nitrogénellátásával érhetik el. Ezért sok esetben mértéktelen nitrogéntartalmú műtrágyát szórnak kertjükre. A nitrogéntartalmú műtrágyák nagyon könynyen oldódnak és kissé csapadékosabb időben is a felszíni valamint a föld alatti vizeket szennyezik. ĺgy az ilyen műtrágyával csak a vizek szennyezését érjük el. Nem sokkal szerencsésebb az sem, ha a kedvező csapadékmennyiség lehetővé teszi a nitrogén túlzott felvételét. Ugyanis a zöldség és a gyümölcs is képes a nagymennyiségű nitrogén raktározása. Ilyen termény pedig az ember egészségére káros.
A növények optimális nitrogénellátását a biokertészkedők a pillangós növények vetésével oldják meg. Ezek képesek a gyökerükön élő baktériumok segítségével megkötni a levegőben levő nitrogént. ĺgy a későbbiekben termesztett növények is hozzájutnak az optimális nitrogénmennyiséghez. A természet és az ember védelme érdekében nagyon fontos volna, ha kertünkben több pillangós növényt – száraz- és zöldbabot, borsót, szóját, díszkertekben lóbabot és más pillangósvirágú növényt termesztenénk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.