Tavaszi kertészkedés

A gyümölcsfák és a szőlőtőkék oltásának a legjobb ideje április elején van, amikor a friss, lédús szövetek a legkönnyebben forrnak össze egymással. Lassan indul azonban a tavasz, így még most sem vagyunk megkésve.

A gyümölcsfák és a szőlőtőkék oltásának a legjobb ideje április elején van, amikor a friss, lédús szövetek a legkönnyebben forrnak össze egymással. Lassan indul azonban a tavasz, így még most sem vagyunk megkésve. Különös élményt nyújtó teljesítmény, ha fiatal (3-4 éves) fácska egyik ágába oltunk más fajtát, mert így több fajtát szüretelhetünk egy fáról. Ez nagyon előnyös a kisméretű kertekben, ahol nincs elegendő hely több meggy- vagy cseresznyefát ültetni, jóllehet azt szeretnénk, hogy egymás után fogyaszthassuk a folyamatosan érő fajták gyümölcsét. Az alma- és körtefáknál is specialitásnak számít, ha a fa egyik ágán piros, a másikon sárga gyümölcs érik. „Zöld futószalagot” hozhatunk így létre az őszibarack és a szilvafák gyümölcseiből is.

Az idős, nem megfelelő fajtájú szőlőtőkéket is most érdemes átoltani gyökérnyakba oltással. A művelet egyszerű, könnyen elsajátítható és biztonságos. Az átoltott tőke a következő évben (szerencsés esetben még az oltás évében!) fürtöket érlel.

Ápolni kell ezekben a hetekben a málnasorokat is. A gyomosodó talajt kapálva ügyelni kell arra, hogy a talaj felszíne alatt sekélyen elhelyezkedő gyökereket ne sértsük meg, ne vágjuk el! Egy-egy tövön ne hagyjunk meg 4-5-nél több termővesszőt, a többit tőből metsszük ki. A vesszőket kötözzük karó vagy huzaltámasz mellé, mert így kevesebb a veszélye annak, hogy az érett málnaszemeket a szél leverje.

A másfél méternél hosszabbra nőtt vesszők csúcsát vágjuk vissza; igaz, ez némi, csekély terméscsökkenéssel jár, de a gyümölcs minősége számottevően javul általa.

El lehet kezdeni a korai káposztafélék palántáinak kiültetését. Nem kell tartani attól, hogy a palánták az átmeneti lehűlés következtében károsodnak. E szabály alól csak a karalábépalánták képeznek kivételt, mert ezek a fagypont körüli hőmérséklet hatására elveszíthetik gumóképző tulajdonságukat.

Lehetőleg tápkockás palántákat ültessünk, mert ezek gyorsabban alkalmazkodnak a megváltozott a termőhelyhez. Minél nagyobb a tápkocka, és minél jobban átszőtték annak a talaját a palánta gyökerei, annál kisebb az átültetés stresszhatása! Szükség esetén ültethetünk szálas palántákat is, de csak az elég erős, zömök, sötétzöld levelű, fehér gyökerű palánták kerüljenek a kert jól előkészített talajába.

A kerti pázsit is gondozásra szorul az első tavaszi időszakban. A nyírás és a gyomtalanítás mellett fordítsunk most megkülönböztetett figyelmet a gyep táplálására. A komplex gyeptrágyák mindhárom, fontos tápanyagot (nitrogén, kálium, foszfor) harmonikusan tartalmazzák. Használatuk egyszerű: öt liter öntözővízben oldjon fel két merőkanálnyi anyagot. Ez a mennyiség 10 m2 gyepterület tápanyagellátásához elegendő.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?