Talajtakarás tartós füvesítéssel

Az egyik leggazdaságosabb és legtermészetesebb talajápolási eljárás a füvesítés. Főként szőlő- és gyümölcsültetvényekben alkalmazható. Esztétikus és energiatakarékos, szakszerű fűtelepítés és megfelelő fűfajok esetén e módszer egyenletes, bakhátmentes talajfelszínt biztosít.

Javítja a természetes és mesterséges csapadék talajba jutását, felfogja a vízcseppeket, fékezi erejüket és megakadályozza a talaj kérgesedését.

Több szempontból előnyös

A füves sorközöket létrehozhatjuk egyrészt fűmagvetéssel, másrészt engedhetjük a természetes gyepvegetáció kialakulását úgy, hogy rendszeres kaszálással a kétszikű növényeket, gyomokat kiírtjuk, így ennek hatására az edzett, igénytelenebb (egyszikű) fűfélék megmaradnak, s minden kaszáláskor megújulnak. Itt említhető lehetőség még, amikor ültevény létesítése előtt év(ek)ben füvesítjük a területet, a telepítés előtt pedig a leendő facsíkokban glyfozát hatóanyagú herbicidekkel megszüntetjük a gyepesítést és minimális talajmozgatással elültetjük a fákat. Az elpusztított gyepesítés tartós maradványa mérsékli a gyomok csírázását, szerves anyagként szolgál és a telepítés első évében őrzi a talaj nedvességtartalmát.

Javítja a feltalaj szerkezetét

Az év során többször lekaszált fű fokozódó vastagságú takaróréteget alkot, javítja a körülbelül 20–30 cm vastag feltalaj szerkezetét, víz- és levegőgazdálkodását, megakadályozza a felszíni finomabb talajrészecskék erózióját, a fokozott bomlás és talajlégzés következtében a tápanyagok oldhatóbbá, könnyebben felvehetőbbé válnak. Mindemellett a talaj felső rétegének hőmérséklet-szabályozásában is szerepet játszi (télen csökkenti a fagyveszélyt, nyáron pedig óv az erős felmelegedéstől), számottevően csökkenti az evaporációt (talajfelületről, talajból való vízpárolgás), és a hasznos élőlényeknek búvóhelyül szolgál (például földigiliszta). Ezen túl csökken a tápanyagok kimosódásának és a lehullott csapadék elfolyásának veszélye. Többséges fűtakaró után nő a talaj szervesanyag-tartalma és biológiai aktivitása, a fűgyökérzet folyamatos képződése és elhalása a talaj tápanyagainak le- és fölfelé való kétirányú mozgását teszi lehetővé. Megfelelő tápanyag- és vízellátottság esetén előnyös a gyümölcsfák fejlődésére és terméshozamokra.

Egész évben művelhető

A füvesítés további nagy előnye, hogy az időjárástól függetlenül lehetővé teszi az állandó művelhetőséget, megkönnyíti és hatékonyabbá teszi a kézi és gépi munkát, a gépesített növényvédelmet, szüretidőben a gyümölcsszállítást, véd a talaj káros tömörödése ellen, valamint megakadályozza, késlelteti a gépek talajszerkezetet romboló hatását. Hosszabb idő (8–10 év) elteltével a füvesített talajok is tömörödnek, ami már csökkent gyökérfejlődést, hajtásnövekedést és terméshozamokat indukálhat. A fű csökkenti a porképződést, ami javítja a környezeti feltételeket és távol tartja az atkákat, amelyek a porral fedett leveleket kedvelik. Gyümölcsösökben és szőlőkben kedvezően befolyásolja a nyári mikroklímát azáltal, hogy a talajfelszín és a léghőmérséklet alacsonyabb, a relatív páratartalom magasabb. Csökkenti a napfény viszszaverését. Ez az előny különösen fontos a csemegeszőlők esetében, ahol a napfény mind a növényzetet, mind pedig a termést károsíthatja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?