Alekszandr Ovecskin
Sztárok a jégen - Ovecskin, Lundqvist és a többiek
Több igazi világklasszist is láthatunk a jégen Pozsonyban és Kassán – néhányat közelebbről is bemutatunk közülük.
Alekszandr Ovecskin (Oroszország)
Utoljára 16 éve fordult elő, hogy a világbajnokságon ott volt az NHL alapszakaszának akkori gólkirálya és a kanadai táblázat alapján legeredményesebb játékosa is: a cseh Milan Hejduk és a svéd Peter Forsberg. (A statisztikához hozzátartozik, hogy 2008-ban is jelen volt a vb-n a gólkirály és a kanadai táblázat legjobbja is, de akkor ez egy és ugyanazt a személyt, bizonyos Alekszandr Ovecskint jelentette…)
Most megismétlődik ez a szokatlan felállás, ráadásul a két topjátékos ugyanazt a válogatottat fogja erősíteni: az oroszokét. A szbornaja már-már olimpiai erősségű keretet nevezett a szlovákiai vb-re, amelyből kiemelkedik az észak-amerikai bajnokság alapszakaszában a Washington színeiben 81 gólt szerző Ovecskin és a Tampa Bay mezében 128 pontig jutó Nyikita Kucserov. De Jevgenyij Malkin vagy Ilja Kovaljcsuk neve sem cseng éppen rosszul…
Az valószínűnek tűnik, hogy az orosz csapathoz a magángépével érkező Ovecskin nem egy sorban kap majd helyet Malkinnal. „Az olimpián egy sorban szerepeltünk, és nem működött. Ráadásul Ovecskin Washingtonban Kuznyecovval játszik, miért kellene megbontani azt, ami már egyszer bevált?” – tette fel a költői kérdést Malkin.
A 33 éves Ovecskin eddig nyolc érmet szerzett világbajnokságokon, és fantasztikus lövőképességeit az is jelzi, hogy az NHL-es játékosok közül neki kellett a legkevesebb, szám szerint 1031 mérkőzés, hogy elérje az 5000 kapura tartó lövést. A tengerentúli bajnokság történetében eddig csak kilenc hokis jutott el 5000 kapuralövésig, de a korábbi csúcstartó Marcel Dionne-nak 184 meccsel többet kellett játszania ehhez. Ha tehát a kiváló orosz balszélső megindul, a kapusoknak nem sok esélyük marad – a vb-n pedig ez akár aranyérmet is jelenthet az oroszoknak.
Jakub Voráček (Csehország)
A cseh válogatott 29 éves szélsője eddig hat világbajnokságon szerepelt, és kétszer érmes is lett – 2010-ben aranyat, 2011-ben bronzot szerzett. A nyolc évvel ezelőtti szlovákiai vb-ről őrzött kellemes emlékei is hozzájárultak ahhoz, hogy a Philadelphia Flyers játékosa most is készséggel állt Miloš Říha szövetségi kapitány rendelkezésére. „A szlovákok biztosan remekül megszervezik a tornát. Nyolc évvel ezelőtt is fantasztikus volt a hangulat” – nyilatkozta Voráček, aki abban bízik, hogy ismét éremmel térhet haza a „szomszédban rendezett” vb-ről.
Voráček 2006 óta játszik a tengerentúlon, 2008-ban jutott először szóhoz az NHL-ben, a Columbus csapatában. A 2011/12-es szezontól a Philadelphia játékosa (a 2012/13-as lockout kivételével, amikor a KHL-ben szereplő Lev Prahát erősítette). Az amerikai klubbal 2015-ben újabb öt évre szóló szerződést kötött, 66 millió dollár értékben, amivel bekerült a tíz legjobban fizetett NHL-es játékos közé.
Voráček már fiatalon megmutatta, hogy a válogatottban a döntő pillanatokban is képes hideg fejjel reagálni – a 2010-es cseh vb-diadalt megelőző elődöntőben 2:1-es svéd vezetésnél, hét másodperccel a rendes játékidő lejárta előtt adott gólpasszt Karel Rachůneknek. Később a 2015-ös és a 2017-es vb-n is ő viselte a cseh válogatott kapitányi mezét – most is ő lesz a Říha-csapat vezéregyénisége. Richard Reichel másodedző szerint nemcsak a pályán, hanem az öltözőben is kulcsfontosságú szerep hárul majd Voráčekre: „Sugárzik belőle a tapasztalat, és felül tud emelkedni a dolgokon. Bízunk benne, hogy ezt a lazaságot a többiekre is átruházza.”
John Tavares (Kanada)
A kanadai center nyolc éve is itt volt Szlovákiában – akkor egy nagy neveket nélkülöző gárda tagja volt. Most éppen ő lesz a kanadaiak egyik nagy neve: a Toronto játékosa 47 gólt szerzett az NHL idei szezonjában, ezzel a harmadik volt a góllövőlistán.
Tavaresnek ez lesz a negyedik vb-je, utoljára 2012-ben szerepelt a tornán, és még sosem szerzett érmet világbajnokságon, viszont tagja volt a 2014-es olimpiai bajnok együttesnek.
A Toronto csalódást keltő playoff-kiesése után Tavares szeretne dobogós hellyel vigasztalódni Szlovákiában. „Hosszabb playoffra számítottunk, csalódás, hogy kiestünk, de a hazámat képviselni, és harcba szállni a vb-aranyért szintén óriási lehetőség” – indokolta a kétszeres junior-világbajnok hokis a vb-részvételét.
A 28 éves támadó egyébként remek szezont zárt, a lőtt gólok és a szerzett pontok (88) tekintetében is pályafutása legjobb idénye van mögötte.
Már az utánpótlás-korosztályban felfigyeltek rá, milyen kiválóan olvassa a játékot, de akkor még sokat kritizálták a gyorsaságát. Tavares ezen a téren rengeteget fejlődött, és mára az NHL egyik leggyorsabb játékosát tisztelhetjük benne.
Alan Vigneault, a kanadaiak szövetségi kapitánya is csak a legnagyobb dicséret hangján szólt Tavaresről: „Számítok rá a pályán és a pályán kívül is, a tehetsége és a tapasztalatai nagy hasznára lehetnek a csapatnak.”
Henrik Lundqvist (Svédország)
A svédek a bőség zavarával küzdöttek a vb-keret összeállításakor: összesen 97 svéd hokis szerepel az NHL-ben, közülük 18-an itt lesznek a szlovákiai tornán is. Nem hiányzik a nevezésből Henrik Lundqvist sem. A 37 éves legendás kapus talán már túlvan pályája csúcsán, ám így is kulcsember lehet – sokéves tapasztalata, sajátos védési stílusa is predesztinálja erre.
Néhány nappal a vb előtt Lundqvist azzal került be a hírekbe, hogy megszellőztette, nem biztos, hogy a New York Rangersből fog visszavonulni, bár még kétéves szerződése van az együttessel. „Az én koromban már bármi megtörténhet” – nyilatkozta a kapus, hozzátéve, hogy mostantól csak a világbajnokságra koncentrál.
Gazdag pályafutása során nyert olimpiát (2006) és világbajnokságot is (2017), emellett van egy olimpiai ezüstje és két vb-2. helye, s érdekesség, hogy 2002-ben kulcsfigura volt a svéd inline hokiválogatottban is, vagyis a tipikus Lundqvist-féle terpeszeket görkorcsolyán is tudja produkálni.
A New York Rangers kapusokhoz kapcsolódó rekordjait ő tartja, beleértve a győzelmek számát, a legtöbb kapott gól nélküli meccset és a legtöbb playoff-győzelmet is.
Ahol Henrik király uralkodik, ott a támadóknak nem sok babér terem, a svédek ezért is bíznak benne, hogy a 2017-es és a 2018-as vb-diadaluk után Pozsonyban mesterhármast ünnepelhetnek. Legutóbb a csehek tudtak három egymást követő évben vb-t nyerni, 1999 és 2001 között.
Patrick Kane (USA)
Az előző világbajnokság legértékesebb játékosa, a Chicago Blackhawks jobbszélsője a statisztikákat nézve élete legjobb szezonját zárta. 110 pontot ét el, és meccsenként átlagban 22:29 percet töltött jégen, miközben nem kellett sérülés miatt egy találkozót sem kihagynia.
Bár a playoff-kiesés minden tengerentúli játékost megvisel, Kane talál pozitívumokat a vb-szereplésben is. „Szeretek széles pályán játszani. Támadóként sokkal több a területed, jobban tudsz helyzeteket kialakítani, és azt csinálhatsz a koronggal, amit csak akarsz, úgyhogy ez egy teljesen más jégkorong” – magyarázta Kane, aki tavaly bronzéremig vezette az amerikaiakat, akik most is éremesélyesként vágnak neki a tornának.
A pályán zseniális, háromszor nyert Stanley-kupát, a 2015/16-os szezonban pedig zsinórban 26 mérkőzésen ért el pontot, de a pályán kívül botrányokba is keveredett – egyszer összetűzésbe keveredett egy taxisofőrrel, mert nem tudott neki visszaadni: a számla 14 dollár 80 cent volt, Kane és az unokatestvére pedig 15 dollárt adott a sofőrnek. Végül feltételes büntetést kaptak.
Négy éve nemi erőszakkal vádolták, de nem volt elegendő bizonyíték ellene, a tanúvallomásokban pedig több ellentmondás is volt, így Kane-t felmentették.
Most már csak a hokira koncentrál, Szlovákiában a jégen mutatott teljesítményével szeretne a címlapokra kerülni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.