Az egyik korábbi műhelymunkán résztvevő fiatalok (A TéKa felvétele)
Szociológiai műhelymunka Martoson, majd Budapesten
Az Impulzus Társulás és a TéKa másodízben is ifjúságszociológiai műhelymunkát hirdetett. Általánosságban a kisebbségi magyarság társadalmi folyamataival fognak foglalkozni – a szervezők emellett azt ígérik, a résztvevők bővíteni tudják majd a társadalomtudományi ismereteiket is.
A műhelymunka konkrét témái között három blokkot találunk. Az első a szlovákiai magyar egyetemisták 2020-as EDU Uni felmérésének kiértékelése, míg a második a kérdőíves kutatásokra és az interjúzás módszertanára vonatkozik. A harmadik téma végül a szlovákiai magyar társadalom jelenlegi helyzetét és történeti sajátosságait jelenti.
Az első hétvégére febuár 16-18-a között kerül sor Martoson. Bajcsi Ildikó történész, a két társulás elnöke lapunknak elmondta, itt a TéKa csapata, másrészt Morvai Tünde, a MTA Határon Túli Magyar Titkárságának vezetője tartja a foglalkozásokat. A műhely fő részét pedig a HUN-REN TK Kisebbségkutató Intézetének vezetőjének Papp Z. Attilának az előadásai, illetve feladatkijelölései jelentik majd. A második képzést majd márciusban, az MTA Domus Collegium Hungaricum épületében tartják.
Az első hasonló műhelyet még 2020-ban szervezte meg a két társulás. „Ennek célja egy szlovákiai magyar egyetemistákból, doktoranduszokból és fiatal kutatókból álló műhelycsoport létrehozása volt. Azért is volt fontos számunkra a szlovákiai magyar egyetemisták aktív közreműködése, mert ők közvetlenül is érintettek a kutatás témájában. Saját tapasztalataik által sokkal relevánsabb kérdéseket tehettünk fel a felvidéki egyetemistákat vizsgáló kérdőívben. Mindemellett aktív részvételt vállaltak a kérdőív népszerűsítésében is. Szervezetünk ennek fejében az alkalmak teljes költségét megtérítve olyan szociológiai képzést nyújtott számukra, amelyen belül megismerhették a lekérdezés alapú vizsgálatok, illetve az interjús kutatások módszertanát. Nem utolsósorban pedig egy kutatói csoport kialakítására is törekedtünk, amely a közösségi érzést is erősítette a résztvevő fiatalok körében” – közölte Bajcsi Ildikó.
„Bár a megelőző kutatásba több szlovákiai civil szervezet mellet például a Diákhálózat is nagyban aktivizálta magát, körülbelül 15 fő jelentkezett ezekre a műhelyprogramokra. Most is hasonló számú érdeklődőt feltételezünk. Ez a szám egyébként igazodik is a céljainkhoz.
Nem kívánunk tömegeket bevonni, tisztában vagyunk azzal, hogy egy kisebb csoportot tudunk jelenleg is megszólítani. Egy ilyen kutatás esetében sokkal hasznosabb egy kisebb, de annál inkább elkötelezett csoporttal dolgozni. Olyan fiatalokat várunk, akik számára ez nem csupán egy plusz feladat, hanem felvidéki magyarokként maguk is átérzik ennek a kutatásnak a jelentőségét”
– tette hozzá a szakember.
Ami a jelentkezést illeti, a formaságokat nem szerették volna túlbonyolítani a szervezők. Nem szabtak korhatárt, de alapvetően fiatal szlovákiai magyar kutatókat várnak. „A jelentkezésben a név mellett szeretnénk, ha a felsőoktatási intézményüket is megjelölnék a jelentkezők. Ezenkívül pedig örülnénk, ha arról is írnának pár szót az érdeklődők, hogy milyen motiváció vezeti őket a részvételben. A fentieket elég pár sorban összefoglalni és elküldeni 2024. február 8-ig az Impulzus Társulás következő e-mail címére: [email protected]”– zárta Bajcsi Ildikó.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.