Fotó: Prime Video
SOROZATDARÁLÓ: Cowboyok és rejtélyek
A western az egyik legnehezebben házasítható műfaj. Időről időre azért vannak próbálkozások, de ezekből rendre olyan balgaságok sülnek ki, mint a Wild Wild West vagy a Cowboyok és űrlények. Az Odakinn című sorozat sokkal ügyesebb az elődeinél.
Mystery box. Az amerikai szaksajtóban így nevezik azokat a sorozatokat, melyeknek a szerkezete alapvetően egy nagy, leginkább természetfeletti rejtély köré épül. A mystery box sorozatok egyik legismertebb képviselője a Lost – Eltűntek, de ide szokás sorolni A hátrahagyottakat, a Westworldöt vagy akár a Stranger Thingset is. A Prime Video új sorozata, az Odakinn (eredeti címén Outer Range) egyértelműen berakható a mystery box skatulyába, még akkor is, ha elsőre inkább egy sima modern westernnek látszik.
A sorozat középpontjában két család évtizedes viszálykodása áll, amelyek egymás szomszédságában élnek. Abbotték élete nagy küzdelem, privát tragédiák váltják egymást anyagi mélyrepülésekkel: alig bírják fenntartani a családi farmot, és félő, hogy a sokkal gazdagabb, jobb kapcsolatokkal rendelkező szomszédaik, Tillersonék egy joghézagot kihasználva ki tudnak harapni egy nagyobb területet a földjükből. A klasszikus drámai alaphelyzet fokozásaként az Abbott és a Tillerson fiú egy részeg este összefut egy kocsmában, a két srác között verekedés támad, a Tillerson fiú belehal, a bepánikoló Abbotték pedig eltüntetik a holttestet, és megpróbálják megúszni a dolgot. A családok és farmerek közti viszálykodás régi, kedvelt western alaphelyzet, az Odakinn azonban attól lesz más, hogy a holttestet nem csak úgy elássák a ranchen, hanem a családfő, Royal Abbott egyenesen egy a földjén levő óriási lyukba dobja be, ami első látásra valamiféle dimenziókapunak tűnik. Ráadásul feltűnik a farmon egy furcsa, magányos idegen, Autumn is, aki fizet Royalnak azért, hogy a területén kempingezhessen, ám nagyon gyorsan kiderül róla, hogy nem a vadkemping iránti szenvedélye hajtja.
Ahhoz képest, hogy az Odakinn Brian Watkins showrunner első ilyen jellegű munkája, kimondottan hatásos darab, és erős atmoszférájával gyorsan bevonzza a nézőjét. A Nem vénnek való vidék óta tudjuk, hogy Josh Brolin szófukar westernhősnek született, Royal Abbott szerepében viszi a hátán a sorozatot, de az őt kísérő mellékszereplőkre sem lehet panasz. A nézők egy részét talán zavarhatja az egyre több és egyre vadabb rejtély feltűnése, a sorozat pedig nem igazán dolgozik azon, hogy magyarázatokkal lásson el bennünket, pontosabban a magyarázatok többségét az utolsó epizódokra hagyja. Az alkotóknak azonban szerencsére sikerül a sci-fis, időutazásos/dimenziókapus elemeket ízlésesen vegyíteni a modern neowesternes jegyekkel, így a végeredmény egy izgalmas, látványos és hangulatos sorozat lett, ami épp annyi rejtélyre ad választ az első évad végén, hogy ne legyünk elégedetlenek, és várjuk az esetleges folytatást. Lapzártáig az Amazon Prime Video még nem rendelte be a második évadot, viszont a készítők azt nyilatkozták, hogy vannak az ötleteik.
Tóth Csaba
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.