Intézményesített nemi diszkrimináció
Ilyen előzmények után nem véletlen, hogy a játékosok egyre többet hallatták a hangjukat, és a demokráciára és egyenjogúságra oly’ büszke országban kikérték maguknak, hogy kevesebb pénzt keressenek, mint a labdarúgásban kevésbé sikeres férfi honfitársaik.
Megan Rapinoe személyében ráadásul egy karakteres, erős nő állt a mozgalom élére, aki már januárban kijelentette, hogy a világbajnoki győzelem után magasról tesz a szokásokra, és nem megy el a Fehér Házba, nem üdvözli Donald Trumpot.
„Nagyok az elvárásaink, de azt gondolom, ez arra sarkall bennünket, hogy kihozzuk a legjobbat magunkból. Arra számítunk, hogy megnyerjük az összes mérkőzést, és él bennünk az az érzés, hogy ha tíz perccel a lefújás előtt még az ellenfél vezet 2–0-ra, mi akkor is higgyünk abban, hogy győzni fogunk. Ez mélyen belénk van kódolva” – nyilatkozta. Igaz, Trump viszontválaszában sem volt köszönet, az elnök annyit mondott, előbb nyerni kell, utána dumálni – ez pláne felpaprikázta a csapatot. Aztán jött a március, amikor a nemzetközi nőnap alkalmából a válogatott 28 játékosa nem akármilyen meglepetéssel rukkolt elő: együttesen fellépve beperelték az Egyesült Államok Labdarúgó-szövetségét, hangoztatva, hogy a férfiválogatott játékosaihoz képest kevesebbet fizet nekik, egyenlőtlen játékfeltételeket biztosít, és nem reklámozza olyan mértékben a futballistákat, mint a férfiakat. Azzal példálóztak, hogy egy barátságos mérkőzés megnyerése esetén a nők legfeljebb 99 000 dollárt keresnek, míg a férfiak 263 ezret, márpedig ez „intézményesített nemi diszkrimináció”.
Mindezt úgy, hogy a sportágban a világ legjobbjának számítanak, az erősebb nem képviselői pedig csak egy vb-bronzot tudnak felmutatni – azt is még 1930-ból...
Rapinoe népszerűbb Trumpnál
A New York Times egyik jegyzete kiemelte, hogy természetesen megvannak az okai a különbségnek, hiszen „a világ a férfiak sportjával többet foglalkozik, olyan nyereséges vállalkozásként tekint rá, amelybe érdemes befektetni. És a rendszert a férfiak hozták létre.”
Ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy amíg napjainkban a sportolók 40 százaléka nő, addig a médiatortának mindössze egy négyszázalékos szeletét kapják meg. 2000 óta az egyetlen női sportoló, aki az év sportolója lehetett a Sports Illustratednél, Serena Williams volt. Hosszú évek óta ő az egyetlen nő a világ 100 legjobban fizetett sportolóinak a listáján. Amikor a szombati, wimbledoni döntőt követően feltették neki a kérdést, mikor jön el az idő, amikor csak a teniszre koncentrál és befejezi egy egyenlőségért folytatott harcot, annyit felelt: „Az a nap csak akkor jön el, amikor már a síromban fekszem.”
Serena komoly segítséget kapott, Rapinoe ugyanis nem fogja vissza magát, így amikor a vb-győzelmet követően a CNN vendége volt, továbbra is Trumpnak címezte az üzenetét. „Az elnök kirekeszt engem, és a hozzám hasonlóakat, kirekeszti a színes bőrűeket és olyan amerikaiakat is, akik lehet, hogy rá szavaztak. Le kellene számolni a Make America Great Again-szlogennel is, mert ez azokra az időkre vonatkozik, amikor csak kevesen érezték jól magukat az Egyesült Államokban” – mondta. Az amerikai Public Policy Polling közvélemény-kutató intézet friss kutatása szerint jelenleg Rapinoe nyerésre áll: ha indulna egy mostani elnökválasztáson, akkor 17 százaléknyi bizonytalan ember mellett 42 százalék rá szavazna és csupán 41 százalék választaná Trumpot.
Rapinoe szerint több szeretet és kevesebb gyűlölet, több hallgatás és kevesebb beszéd kell, így válhat ez a világ jobb hellyé. „Igazi csapat vagyunk, rózsaszín és lila a hajunk, van tetoválásunk. Vannak nálunk fehérek és feketék, heteroszexuálisok és homoszexuálisok” – mondta, majd hozzátette: „Melegek nélkül nem nyerhetsz világbajnokságot. Ilyenre még sosem volt példa a sportágban.”
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.