<p>Jelenlegi tanítványa egykor a riválisa volt, de most tökéletes az összhang közöttük. Gergely Istvánnal, a magyar férfivízilabda-válogatott szlovákiai származású kapusedzőjével Nagy Viktorról, Benedek Tiborról és a magyar vízilabda kilátásairól is beszélgettünk.</p>
BŐD TITANILLA
Hogyan élte meg a kispadról kapusedzőként a magyar válogatott barcelonai sikerét?
Tíz éve voltam először magyar válogatott, pont Barcelonában. Ez tehát egy érdekes jubileum, tíz évvel az akkori vb-cím után ismét a válogatott mellett vagyok, de más szerepkörben, kapusedzőként. Ez kicsit déja vu érzés volt: akkor játékosként lettem világbajnok, most pedig a szakmai stáb tagjaként. Nagy siker és elismerés ez számomra is, büszkeséggel tölt el, hogy egy új csapatban, új edzővel, új játékosokkal ilyen sikert tudtunk elérni. Külön öröm számomra, hogy bár korábban azt tartották, Magyarországon nincsenek jó vízilabdakapusok, ez alatt a nyolc hónap alatt, amióta együtt dolgozunk a válogatottal, a többiek által talán lebecsült képességű kapusok egyikéből a világ legjobbja lett.
Mire vezethető vissza a magyar kapusok bírálata?
Nem tudom, én soha nem értettem egyet ezzel az állítással. Korábban teljesen más volt a felfogás, az edzés, de egy pici változtatással eljutottunk odáig, hogy Nagy Viktor a világ legjobb kapusa lett a vb-n. Azzal nem is szeretnék foglalkozni, hogy korábban mi nem működött.
Mennyit lehet elárulni a siker receptjéből? Minek köszönhető a javulás?
Nagyon sok minden változott. Minden egyes mérkőzésre nagyon tudatosan készültünk, az ellenfél minden egyes játékosára mind a kapuban, mind a mezőnyben külön felkészítettük a csapatot. A kapusok tehát pontosan tudták, melyik játékos hova lő. Olyan erőnléti edzést állítottam össze nekik, amivel biztosított volt, hogy még a vb-döntő után is tudtak volna védeni, nem fáradtak el a végére. Teljesen más módszereket vezettünk be, köztük reflexgyakorlatokat, lábtempógyakorlatokat, az indításokat is gyakoroltuk. Nemcsak ki akartuk tölteni az edzéseken rendelkezésünkre álló időt, hanem igyekeztünk hasznosan tölteni minden percet.
Benedek Tibor szövetségi kapitány a döntő utáni nyilatkozataiban azt mondta, végig érezte, benne van az arany a csapatban, s hogy ez az aranyérem a magyar válogatottnak rendeltetett. Ön is így érezte?
Ez az érzés mindig a győztesekben van benne. Aki úgy megy ki, hogy ezt nem érzi, az nem is tud nyerni. Ezt azért többen érzik egy világbajnokság alatt, s a meccsek alatt eldől, hogy ez helyes megérzés volt-e. Tibi arra is utalt, amivel én is maximálisan egyetértek, hogy aki mindent megtesz a sikerért, az sokkal közelebb kerül hozzá. Mi mindent megtettünk a sikerért. Ez nemcsak arra vonatkozik, hogy minden edzésen ott van-e valaki vagy sem, százszázalékos erőbedobással csinálja-e végig a tréningeket, vagy nem, hanem arra is, hogy a felkészülés során a nap minden egyes percében arra gondol, hogy világbajnok akar lenni, s azon gondolkodik, mit tehetne azért, hogy biztosan az is legyen. Barcelonában minden összeállt, de ezáltal a jövő évi budapesti Európa-bajnokság sokkal nehezebb lesz. Most már nem onnan kell kezdenünk az építkezést, ahonnan idén, hanem a barcelonai utat kell folytatni.
A londoni olimpia után a szurkolók kissé szkeptikussá váltak, s attól tartottak, hosszú éveket kell várni az új sikerekre. A mostani vb-diadal hatására azonban újra az a jelszó: vízilabdában mi vagyunk a császárok. Tényleg azok vagyunk?
Egy világbajnoki aranyéremmel a nyakunkban, s úgy, hogy a vb legjobb játékosa Varga Dénes lett, a vb legjobb kapusa pedig Nagy Viktor, kijelenthető, hogy jelen pillanatban mi vagyunk a világ legjobb csapata. Csak egy címet hagytunk ott Barcelonában, a legjobb góllövőét, de arra nincs szükségünk, mert mi csapatban dolgozunk. Az biztos, hogy a topcsapatok közé tartozunk, ahogy az is biztos, hogy az elkövetkező években nem fogunk tudni minden meccset megnyerni. Az viszont száz százalék, hogy megtanultuk, hogyan kell nyerni, és ez előnyt jelent számunkra.
Nagy Viktor a szurkolók kedvence lett, az ellenfeleket pedig az őrületbe kergette. Mutogatott, cukkolta a támadókat, bevetette a lelki terrort is. Ő mindig is ilyen volt, vagy ez szintén a mentális felkészülés része?
Ez benne van, kicsit korlátozni is kell nála, hogy ne fáradjon teljesen bele. Mindenkinek van egy stílusa, amin nem célszerű változtatni. Az edző akkor jár jól, ha az edző a stílust úgy próbálja erősíteni, hogy a kapus még jobban védjen. Én nem akartam Viktorban ezt elnyomni, bár valamilyen szinten ezt kordában kell tartani, nem szabad, hogy ez legyen a fő tevékenysége. Ha a védés mellett beleférnek a grimaszok, az rendben van, de alapvetően a védésre kell koncentrálnia. Ő ezt meg is oldotta, egy rossz szavam nem lehet rá.
Milyen egyébként a viszony önök között? A 2008-as pekingi olimpia előtt éppen ön szorította ki Nagyot az ötkarikás csapatból.
Valószínűleg akkor még nem érett meg arra, hogy a válogatott tagja legyen. De úgy gondolom, ezt sikerült feldolgoznia, az pedig, hogy most a vb-ről aranyéremmel és a legjobb kapus címmel tér haza, egy beteljesülés. Ennél pozitívabb dolog nem is történhetett vele. Szerintem maximálisan belátta, hogy ez az út. Pekingben nem veszített el semmit, inkább nyert azáltal, hogy olyan érzelmekkel és tapasztalatokkal lett gazdagabb, amelyek végül hozzásegítették ahhoz, hogy most így tudjon védeni, és világbajnok legyen. Egy olimpia pedig még biztosan előtte áll.
Ezek szerint kezdettől fogva jól ment a közös munka?
Amikor Viktor megtudta, hogy én leszek a kapusedző, ő volt az első, aki felhívott, mennyire örül. Semmi rossz érzés nincs kettőnk között, teljesen nyitott a kapcsolatunk, pozitívan állt hozzá mindenhez. A felkészülési időszak alatt persze volt sírás-rívás, nyavalygás, mert voltak olyan feladatok, amiket nem szerettek volna megcsinálni, vagy már nagyon fáradtak voltak, de mindig meg tudtam őket győzni, hogy ennek van értelme. A bizalom már akkor is teljes volt, s most ezzel a győzelemmel meg is szilárdítottuk egy jó hosszú időre.
Miben nő Nagy Viktor a többi kapus fölé a világon? Mitől ő a legjobb?
Ez nagyon egyszerű: többször tette a labda elé a kezét, mint a többiek. Többet védett. De ez mindig változik, most ő a legjobb, lehet, hogy két hét múlva más lesz. Az időzítés volt a kulcsfontosságú, ő akkor tudott a legjobb lenni, amikor a legfontosabb volt. Ezt az állapotot nem lehet örökké fenntartani, de ott maradhat a csúcson, ha a következő eseményen megint úgy tudunk időzíteni, hogy ő legyen a legjobb kapus. Ez az én feladatom, az övé pedig az, hogy azt csinálja, amit mondok neki, és hozzátegye azt, amitől ő Nagy Viktor.
Benedek Tiborral milyen az együttműködésük? Miben különbözik a stílusa Kemény Dénesétől?
Dénessel nem dolgoztam együtt mint edző, így ezt nem tudom megmondani. Tiborral nagyon harmonikus az együttműködésünk. Amikor Tibi beválasztott a stábjába mint csapatvezetőt és kapusedzőt, számítottam rá, hogy őszintén és nyíltan beszélhetünk egymással. Mindig is ilyen volt a kapcsolatunk, akkor is, amikor együtt játszottunk. Ez be is igazolódott. Ha kikéri a véleményem, akkor minden kertelés nélkül elmondom neki, ő pedig meghallgat. Nem azt szeretné hallani, amit ő gondol, hanem amit a segítői gondolnak. Sokszor kikéri a tanácsunkat, és meg is fogadja őket. Nagyon jó kis stáb vagyunk, remekül kiegészítjük egymást, senki nem akar a másik pozíciójára törni, mindenki a saját dolgát végzi, de azt a legjobb tudása szerint. Benedek Tibor ezért is nagy edző, mert hallgat az embereire, és ők ezt bizalommal hálálják meg.
Mit jelent ez a barcelonai világbajnoki cím a magyar vízilabdának?
Ez egy csapat sikere, ami mindig többet ér, mint egy egyéni első hely, mert a táblán az szerepel, Magyarország, nem pedig az adott versenyző neve. A győzelem a nemzeti büszkeséget is erősíti, a vízilabdának pedig bizonyíték, hogy ez a sportág nem hanyatlik Magyarországon, hanem csak kicsit megpihent, összeszedte az erejét. Kiderült, hogy a stábban vannak olyan emberek, akik hitet és erőt tudnak adni a játékosoknak, akik minden kételkedés ellenére mégiscsak világsztárok. A magyar vízilabdában vannak olyan rejtett tartalékok, amelyeknek köszönhetően a csúcson tud maradni, még akkor is, ha egy pillanatra úgy tűnik, elveszett vagy esetleg lefelé fog csúszni. Lám, mégis vannak olyan szakemberek, vezetők, játékosok, akik nemzetközi szinten a csúcsra tudják juttatni ezt a sportágat.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.