Lionel Messi lett az év labdarúgója

Lionel Messi
Milánó |

Lionel Messi, az FC Barcelona ötszörös aranylabdása nyerte az év játékosa címet a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) milánói díjátadó gáláján hétfő este.

A 32 éves támadó pályafutása során hatodszor lett a legjobb a FIFA szavazásán. A voksoláson a szurkolók szavazatai (25 százalék) mellett a szövetségi kapitányok, válogatott csapatkapitányok és újságírók voksai döntöttek.

A holland Virgil van Dijknek, a Liverpool védőjének így nem sikerült a duplázás azt követően, hogy az Európai Labdarúgó Szövetségnél ő lett a legjobb, míg az ugyancsak jelölt Cristiano Ronaldo nem vett részt az eseményen.

Érdekes

Messi 1987. június 24-én született Rosarióban, ötévesen kezdett el futballozni, majd a Newell's Old Boys-hoz igazolt. Tizenegy esztendősen növekedésihormon-hiányt diagnosztizáltak nála, de klubjának nem volt elég pénze ahhoz, hogy állja a kezelés költségeit, ekkor csapott le rá az FC Barcelona, amely végül az egész családot Európába költöztette.
 

Első hivatalos mérkőzését 2004. október 16-án játszotta a Barca színeiben, ezzel a klub történetének harmadik legfiatalabb játékosa lett, aki bajnoki találkozón pályára lépett. Első gólját 2005. május 1-jén az Albacete ellen szerezte. Akkor ő volt az együttes legifjabb gólszerzője, de a rekordot azóta Bojan Krkic és később Anssumane Fati is megdöntötte.
 

2005 nyarán aranyérmet nyert az U20-as világbajnokságon az argentin válogatottal, hat góljával megszerezte a torna gólkirályi címét és a legjobb játékosnak járó elismerést is kiérdemelte.
 

Ezután José Pekerman szövetségi kapitány a felnőtt válogatottba is behívta Messit, aki augusztus 17-én a magyarok ellen mutatkozhatott be a Puskás Ferenc Stadionban - akárcsak annak idején Diego Maradona. A debütálás nem sikerült fényesre, Messi csereként beállva alig egy percet töltött a pályán, amikor a német Markus Merk játékvezető kiállította, mert lekönyökölte Vanczák Vilmost.
 

2006-ban 17 bajnoki mérkőzésen hat gólt szerzett, sérülés miatt veszélybe került világbajnoki szereplése, ám végül ott lehetett a németországi tornán.
 

Ugyan már Frank Rijkaard irányítása alatt is voltak emlékezetes mérkőzései - többek között mesterhármast lőtt a Real Madridnak, ami korábban csak Romáriónak sikerült az 1993/94-es szezonban -, de az igazi áttörést Josep Guardiola 2008-as kinevezése hozta meg Messinek.
 

A tréner irányításával a Barcelona 14 nagy trófeát gyűjtött be, köztük két Bajnokok Ligája- és három bajnoki elsőséggel. Ez idő alatt Messi a világ legjobb futballistájává nőtte ki magát, az Aranylabda-szavazásokon sorozatban négyszer diadalmaskodott. Elképesztő formában futballozott, eddigi karrierje legeredményesebb idénye a 2010/11-es volt, amely során 55 tétmérkőzésen 53-szor volt eredményes és 24 gólpasszt adott. Ezzel ő lett a spanyol futballban az első játékos, aki átlépte az ötvenes határt.
 

A 2012-es év a rekordok döntéséről szólt, a Bayer Leverkusennek öt gólt lőtt a Bajnokok Ligájában, elsőként volt képes erre a legrangosabb európai kupában, majd mindössze 24 évesen ő lett a Barcelona történetének legeredményesebb játékosa, megelőzve César Rodríguezt (232 gól). 2012. december 9-én a Real Betis ellen szerzett két találatával 86-ra növelte az egy naptári évben szerzett góljai számát, és ezzel megdöntötte a legendás Gerd Müller 1972-ben felállított csúcsát.
 

A 2013/14-es idény nagy egyéni sikerekkel, de csapat szinten kudarcokról maradhat emlékezetes Messi számára: a Barcelonában többek között minden idők legeredményesebb gólszerzője lett a Real Madrid elleni El Clásicókon, ugyanakkor az együttes öt év elteltével első alkalommal maradt trófea nélkül. A válogatottal a döntőig menetelt a brazíliai világbajnokságon, ott azonban 1-0-s vereséget szenvedett a németektől, ugyanakkor őt a torna legjobb játékosának választották.
 

A következő szezonban a katalán sztárcsapat, immáron Luis Enrique irányításával visszatért a sikerek útjára: az együttes történelmet írt a bajnoki cím és a kupagyőzelem mellett a Bajnokok Ligájában is diadalmaskodott, ezzel másodjára vitte véghez ezt a bravúrt, amely korábban még egyetlen csapatnak sem sikerült. Messi 43 góllal zárta az idényt, s Neymarral, valamint Luis Suárezzel kiegészülve félelmetes triót alkotott, az "MSN-trió" rekordot jelentő 122 találattal zárta az idényt. Messi pedig begyűjtötte ötödik aranylabdáját.
 

Ezt követően bár továbbra is a legjobbak között maradt egyénileg, amit jelez, hogy háromszor is övé lett az európai Aranycipő, de sem csapata, sem ő nem nyerte el a legnagyobb nemzetközi díjakat. A Barcelona rendre már a finálé előtt kiesett a Bajnokok Ligájából, hazai környezetben három-három spanyol bajnoki címmel és Király Kupa-győzelemmel vigasztalódott, Messi azonban lemaradt az Aranylabdáról. A válogatottal sem sikerült trófeát nyernie sem a Copa Americákon, sem a 2018-as vb-n, amelyen már a nyolcaddöntőben búcsúzott Argentína.
 

Az előző idényben a spanyol bajnokságban 36, a Bajnokok Ligájában pedig 12 góllal segítette a Barcelonát, amellyel megnyerte a La Ligát, ugyanakkor a BL-ben az elődöntőben búcsúzott. A Copa Américán ugyancsak a legjobb négyig jutott az argentin nemzeti csapattal.

Messi több mint 600 mérkőzésen lépett pályára a Barcelona színeiben és 600-nál is több gólnál tart, jelenlegi szerződése 2021 nyaráig szól.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?