Nagy Ádám gyorsan beilleszkedett a Bristol Citybe. (Fotó: Bristol City/ Facebook)
Légióskörkép: Gulácsi kirobbanthatatlan, Nagy Ádámnak jót tett a váltás
Megvizsgáltuk, mennyi játéklehetőséget kaptak az elmúlt hónapokban a magyar labdarúgók a külföldi bajnokságokban.
Az elmúlt évek tükrében meglepő, hogy milyen sok magyar légiós kap rendszeresen szerepet aktuális klubjában. Bár nem szabad megfeledkezni arról, hogy sok esetben ezek nem túl nívós labdarúgó-bajnokságok nem túl erős csapatai, de ha a kapott játékidőt nézzük, a legtöbbjük, úgy tűnik, jó helyen van.
Az alapemberek
A Red Bull Leipzig szenzációs őszt tudhat maga mögött, hiszen továbbjutott a BL-ben és vezeti a német bajnokságot: Gulácsi Péter kirobbanthatatlan a kapuból, a 17 őszi fordulóból 16-szor az ő nevével kezdődött a csapat összeállítása, és az összes Bajnokok Ligája-csoportmeccsen is ő védett. Október végi sérüléséig Willi Orbán is kihagyhatatlan láncszeme volt a csapat védelmének, addig minden egyes percet a pályán töltött a bajnokságban, 9 meccsen egy gólt szerzett, a BL-csoportkör első három fordulójában is végig a pályán volt. Térdsérüléséből azonban máig sem épült fel, és hétfőn jött a szomorú hír, miszerint áprilisig egészen biztosan nem játszhat, így kihagyja a márciusi Nemzetek Ligája-playoff mérkőzéseit is.
Baráth Botond első szezonjában alapemberré vált az amerikai Sporting Kansas csapatában, a 27 éves középhátvéd összesen 21 mérkőzésen lépett pályára és egy gólt szerzett. Csapata azonban nem jutott be a rájátszásba, és a 67 kapott góllal sincs mit dicsekedni.
Nikolics Nemanja ismét sikeres évet zárt a Chicago Fire színeiben, a 32 éves csatár 12 gólt szerzett a szezon során és összességében impozáns, 97 meccs/51 gólos mérleggel távozik három év után a klubtól. Hogy hol folytatja, egyelőre rejtély.
Kádár Tamás helye is megkérdőjelezhetetlen a Dinamo Kijev csapatában, bár október második felétől kezdve több meccset is kihagyott sérülés miatt. Az ukrán fővárosban már unják, hogy évek óta a nagy rivális Sahtar Donyeck hátát lesik, így a csapatban komolyabb változások várhatók, és Kádár akár már a januári átigazolási szezonban távozhat. Ugyanakkor arról is suttognak, hogy a patinás ukrán klub pénzügyi gondok miatt rendez majd kiárusítást.
A magyar válogatott két, Cipruson légióskodó középhátvédje, Szalai Attila (Apollon) és Lang Ádám (Omonia) is rendszeres játéklehetőséghez jutott az ősszel, de a két görögországi légiós, Korhut Mihály (Arisz) és a kapus Megyeri Balázs (Atromitosz) sem panaszkodhat: ha egészségesek voltak, játszottak. Utóbbi az Európa-liga selejtezőjében is pályára lépett, és részt vett a DAC kiejtésében.
Ha pedig DAC, akkor ne feledkezzünk meg a dunaszerdahelyiek magyar hármasáról: a Kalmár Zsolt–Vida Máté–Vida Krisztofer trió mindegyik tagja alapembernek számított az őszi szezonban, de Kalmárt két sérülés is hátráltatta, míg Vida Krisz továbbra is hiába vár a válogatottmeghívóra.
Nincsenek túlságosan szem előtt, de Kleinheisler László a horvát Osijekben, Eppel Márton pedig a kazah Almatiban számított alapembernek, utóbbi 16 góllal zárta a 2019-es bajnokságot, bajnoki ezüstéremhez segítve csapatát.
Dicséretet érdemel Nagy Ádám is, aki úgy tűnik, jó döntést hozott azzal, hogy a Bolognából a Bristol Cityhez igazolt. Érkezése óta két bajnokit leszámítva mindig a kezdőcsapatban kapott helyet, és kimagasló angoltudásával is belopta magát a szurkolók szívébe. Ráadásul jelenleg a Premier League is elérhető távolságban van...
Végezetül említsük meg Dzsudzsák Balázst is, aki az egyesült arab emírségekbeli Ittihad Kalba mind a 12 bajnokiján szerepet kapott az ősszel, és három gólt szerzett.
Hol kezdenek, hol nem
Szalai Ádám hat év után visszatért a Mainzba, de sem neki, sem csapatának nem igazán megy a szekér. A Mainz a bentmaradásért küzd, Szalai pedig 14 mérkőzésen csak egy gólt hozott össze, igaz, az három pontot ért. Szalait általában le- vagy becseréli edzője, a 32 éves támadó csak három Bundesliga-meccsen volt végig a pályán.
Sallai Rolandnak sem indult jól a szezon, az első kilenc fordulóban két meccsen összesen 35 percet játszott. A csapatot sújtó sérülési hullám óta viszont sokkal több lehetőséget kap a 22 éves szélső, aki ezután már négyszer a kezdőcsapatba is befért, de gólt egyelőre nem szerzett.
Szoboszlai Dominik hiába a Salzburg egyik legnagyobb csillaga, a 18 őszi bajnoki forduló alatt ötször nem kapott szerepet edzőjétől, hatszor pedig csak csereként állt be. A BL-csoportkörben viszont 5 meccsen is kezdett, így talán kijelenthető, hogy Szoboszlai elsősorban a csapat kettős terhelése miatt nem számít kihagyhatatlannak a bajnokságban. A magyar futball egyik legnagyobb tehetsége egy-egy gólt szerzett a BL-ben és az Osztrák Kupában, míg a bajnokságban kétszer talált be.
Hasonló cipőben jár Holman Dávid a Slovanban: a 26 éves irányító is két fronton szerepelt az ősszel, az Európa-liga-csoportkörben négy meccsen lépett pályára, a Fortuna Ligában viszont csak 12-szer, ebből ötször csereként.
A svájci Lugano színeiben három magyarért szoríthattunk, nemcsak a bajnokságban, de az Európa-liga főtábláján is. Közülük az azóta Fradihoz igazolt Vécsei Bálint, valamint Holender Filip egyaránt 5 EL-meccsen és 14 bajnokin lépett pályára – Vécsei többnyire kezdőként, Holender pedig csereként. A középhátvéd Kecskés Ákosnak 13 bajnoki és 2 EL-meccs jutott.
Sallói Dániel, aki magyar válogatott kerettag már volt, de pályára még nem lépett a nemzeti csapatban, Baráth Botond csapattársaként a Kansas Cityben szerepel, de a 23 éves támadó csak egy gólig jutott a 2019-es szezonban – holott egy évvel korábban még 14 találatot szerzett.
És akik alig játszottak
„Van három-négy jó meccse, aztán összeomlikˮ – mondta Nagy Dominikról a Legia egyik volt játékosa, Sylwester Czereszewski. A tízszeres válogatott Nagy szeptember óta nem kapott lehetőséget a lengyel listavezetőnél, januári távozása borítékolható. A középpályás egy interjúban elmondta, hazatérni nem szeretne, holott a Fradival és a Fehérvárral is hírbe hozták.
Balogh Norbert, aki korábban sem a Palermóban, sem az APOEL-ben nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, szeptemberben az angol másodosztályú Hull Citybe igazolt, ahol több mint egy hónap elteltével kapott először lehetőséget tétmeccsen, de 18 percnyi játék után megsérült, és azóta sem épült fel.
Szőke Adrián még csak 21 éves, és mindenképpen jó jel, hogy a holland élvonalbeli Heracles Almelo csapatában pallérozódik, de a vajdasági születésű, magyar U21-es válogatott középpályás egyelőre nem tudott berobbanni a kezdőcsapatba, összesen hét bajnokin kapott szerepet, egyszer kezdőként.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.