Fucsovics Márton magyar teniszező jelenleg a világranglista 37. helyezettje, így rendre a világ legjobb játékosaival méri össze tudását. Játszott már Roger Federerrel és Novak Djokoviccsal is. A most rajtoló genfi tornának címvédőként már az új edzőjével, Olivier Taumával vág neki. Erről a tornáról, a tavalyi sikeréről és az edzőváltásról is kérdeztük. A kérdéseinkre e-mailben adott választ.
„Egy lépcsőfokkal feljebb léptem”
Tegnap indult a genfi ATP 250-es torna, amelyet tavaly ön nyert. Albert Ramos-Vinolast, Frances Tiafoe-t és Stan Wawrinkát is legyőzte a tornán, így megnyerte élete első ATP-versenyét. Mi volt a siker titka, milyen érzések kavarogtak akkor önben?
Boldogság. Minden profi teniszezőnek hasonló céljai vannak. Mindenki szeretne világelső lenni, Grand Slamet nyerni és ATP Tour-serleget a magasba emelni. Ezek közül nekem az egyik sikerült tavaly májusban. Mondhatnám, hogy kicsit váratlan volt, mert az előző héten már a selejtezőben kikaptam Rómában, de így volt időm jól felkészülni, és már éreztük egy ideje az edzőmmel, hogy bennem van egy nagy eredmény. Nehéz megmondani, hogy ez miért pont Genfben jött ki. Jó volt a pálya. Nagyszerűen éreztem a labdát, a játékot. Azt nem mondhatom, hogy könnyű sorsolásom volt, de a lényeg, hogy sikerült. Remélem, nem ez lesz az egyetlen kupám a tourról.
Idén is indul Genfben. Az edzőváltás után mire lehet képes, összejöhet a címvédés?
Ennek a kettőnek semmi köze egymáshoz. Szeretnék jól szerepelni Genfben, de ez minden héten, minden versenyre igaz. Megtanultam, hogy minden hét egy új lehetőség, a tenisz a győzelmekről szól, a vereségeket el kell engedni. Tavaly úgy érkeztem Genfbe, hogy előtte hat salakos meccsből kettőt nyertem, most tízből ötnél járok. Genf után jön a Roland Garros, ami egy újabb lehetőség lesz, hogy sikeresen zárjam az idei salakos szezonomat.
Az új edzője az az Olivier Tauma, akivel Sávolt Attila előtt edzett. Miért rá esett a választása? Mi az a játékelem, amire Taumával összpontosítani fognak az edzéseken?
Április eleje óta dolgozom együtt a régi-új edzőmmel, aki akkor is csatlakozott volna a szakmai csapatomhoz, ha Sávolt Attilával nem fejeződik be a közös munka. Olivier már február elején ott volt Szófiában, amikor döntőt játszottam. Tehát nem volt nehéz a döntés, mert nagyon jól ismerem, mindig nagyszerűen működött a kapcsolatunk. Az utóbbi hetekben a szervámon dolgoztunk többet, de mindig mindent gyakorolunk, erősítünk.
Sokak szerint ahhoz, hogy ön és a Magyar Teniszszövetség között megromlott a viszony, és ön lemondta a válogatottságot, Sávolt Attilának is jelentős mértékben köze volt. Így, hogy most már nem ő az edzője, lehetséges, hogy könnyebben rendezi a viszonyát a szövetséggel, és ismét válogatott lesz?
Nem szoktam pletykákkal foglalkozni, azzal, hogy „sokak szerint” mi miért történik. Vissza lehet keresni, hogy tavaly augusztus óta mit mondtam ebben a témában. Következetesen mindig ugyanazt. Nem változott a véleményem. Elsősorban teniszező vagyok, erre koncentrálok. Mindig fontos volt a válogatottság, a Davis-kupa, sajnálom, hogy az utóbbi időben a körülmények miatt nem játszhattam. Jövőre olimpia lesz Tokióban, és nagyon szeretnék ott lenni. Az MTK sportolójaként és a MOL-csapat tagjaként nemcsak támogatást kapok a felkészüléshez, de természetesen elvárások is vannak, amiknek szeretnék megfelelni.
A Grand Slam-tornákon ugyan sok pontot lehet gyűjteni, azonban nehéz mérkőzések vannak az ilyen tornákon. Ráadásul a kiemelkedő eredményekkel szerzett pontokat a következő szezonban nehéz megvédeni. A pontgyűjtéshez kénytelen az ember kisebb ATP- és Challenger-tornákat is beiktatni. Hogyan állt össze az idei versenynaptára?
Sajnos még nem indultam kiemeltként Grand Slamen, bár az idei Australian Openen közel álltam hozzá, és a Roland Garroson sem hiányzott sok. Nem foglalkozom a pontokkal, így azok megvédésével sem. Mindig a játékra, a mérkőzésre, az ellenfélre koncentrálok. Ha nyerek, akkor jönnek a pontok. Az idén nem indultam Challengeren, sőt, több mint egy éve csak Tour-versenyeken indulok. Amíg tudom tartani stabilan a helyem a top 50-ben, addig nincs tervben Challenger. A ranglistahelyezés nagyjából meghatározza a versenynaptárt. Inkább csak olyan döntések vannak, hogy egy Grand Slam előtti héten mi legyen a program, vagy két 500-as közül melyikre nevezzek. Azt azért ne felejtsük el, hogy az idei még csak a második évem az ATP Touron.
Az elmúlt években nagyon sokat fejlődött a tenisze, jó eredményeket ér el a világranglistán önhöz közel álló teniszezők ellen. Ám a top 20-as játékosok ellen még talán van hova fejlődnie. Miben kell fejlődnie, hogy több top 20-as játékost győzzön le?
Az elmúlt egy évben nyolc meccsem volt top 20-as játékosok ellen, és hármat megnyertem, de ebben nincs benne Goffin és Cecchinato legyőzése, úgy 50 százalékos a mérlegem. Természetesen azért dolgozom mindennap, olykor 5-7 órát keményen, hogy fejlődjek.
Roger Federer ellen játszott 2018-ban az AusOpenen, Novak Djokovics ellen pedig a US Openen. Máshogy készül fel az ember az ilyen szupersztárok elleni meccsre?
Amikor tavaly játszottam Rogerrel az Australian Openen, nem úgy mentem fel a pályára, hogy a győzelemre gondoltam. Idén Dubajban már nyerni akartam, és nagyon közel álltam a meglepetéshez. Engem mindig feldob, extrán motivál, ha egy nagy stadionban játszhatok Federer vagy Djokovics ellen. Szeretek velük teniszezni. Djokovics ellen vezettem januárban, Dohában, megnyertem az első szettet, és 1-2 ponton múlt a siker.
A genfi tornáról már esett szó. Tekintsünk kicsit távolabb. Május végén jön a Roland Garros, július elején a Wimbledon, majd a US Open és a kisebb tornák. Milyen céllal vág neki a Grand Slameknek és a többi tornának?
Amint már említettem, minden versenyre egyformán készülök. Azért nincs még elég tapasztalatom abban, hogy mi a jobb egy Grand Slam előtti héten: versennyel vagy edzéssel készülni. Most úgy néz ki, Wimbledon és a US Open előtt nem indulok versenyen. Ezt is meg kell tanulni.
Fucsovics Márton
Születési dátum, lakhely: 1992. február 8., Nyíregyháza
Kéz: Jobb (kétkezes fonák)
Profi: 2010 óta
Tornagyőzelmek: Genfi ATP 250-es torna (2018), juniorként Wimbledon (2010)
Világranglista: 37.
A világranglistán jelenleg a 37. helyen áll. Elérhető idén vagy a következő években a top 30 vagy esetleg a top 20 is?
A tavalyi szezonban sokkal profibb lettem, mint korábban, amikor Challengereket játszottam. Máshogy gondolkodom a pályán. Sokkal higgadtabban teniszezem. Taktikailag is sokat fejlődtem. A játék minden elemében egy lépcsőfokkal feljebb léptem. Tavaly úgy kezdtem az évet, hogy stabilizáljam a helyem a top 100-ban. Aztán ezt gyakorlatilag a tavasz végére teljesítettem, új célok kellettek. Szeretek reális célokat kitűzni magam elé. A profi tenisz mezőnye nagyon sűrű, sok a jó játékos, gyakran apróságok döntenek. Szeretnék egyszer én is a top 20 tagja lenni, de a top 10-et sem tartom elérhetetlennek.
Láttuk már együtt edzeni Federerrel és Djokoviccsal is. Milyen a viszonya a hétköznapokban a tenisz nagyágyúival? Van olyan, akivel kimondottan szeret edzeni, illetve készülni a tornákra?
Azt tapasztalom, hogy mindenki szeret velem edzeni. Tudják, hogy minden edzést nagyon komolyan veszek, és odateszem magam, jó ritmusban ütöm a labdát. Miamiban kétszer is edzettünk együtt Federerrel, mindkettő nagy élmény volt. Úgy érzem, befogadtak a fiúk, mindenkivel jó a kapcsolatom, vannak barátaim. Az, hogy egy versenyen kivel edzünk, sok mindentől függ, felsorolni sem tudnám, hogy csak az elmúlt hónapokban kikkel edzettem.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.