Davis-kupa: Gombos Norbert győztes bemutatkozása

<p>Gombos Norbert győzelemmel debütált a Davis-kupában: a nádszegi származású teniszező 6:4, 3:6, 6:3, 6:4-re győzte le az osztrák Dominic Thiemet, a másik egyesben pedig Lukáš Lacko öt játszmában nyert Andreas Haider-Maurer ellen, így az első nap után Szlovákia 2:0-ra vezetett az I. csoport Euro-afrikai zónájának 2. fordulójában.</p>

Gombos Norbert a 2005-ös Davis-kupa-döntőt csak a tévében nézte, viszont már akkor arról álmodott, hogy egyszer ő is pályára léphet a teniszezők csapatversenyében. Kilenc éve a szlovákok az elsőségért harcoltak a Davis-kupában, s a pozsonyi NTC-ben azokban az időkben rendre telt ház, négyezer néző biztatta a hazaiakat. Az I. csoportban már nem olyan forró a hangulat, az osztrákok elleni összecsapás első perceiben a maroknyi vendégdrukker volt hangosabb, de idővel a hazaiak is belejöttek. Gombos Norbert ugyanis élete első Davis-kupa-meccsén nagyszerű teljesítményt nyújtott. „Az adogatásomban bízom” – nyilatkozta a világranglistán 164. Gombos a mérkőzés előtt, ahol nem ő volt az esélyes. Tavaly ugyan kétszer is legyőzte Dominic Thiemet, ám az osztrákok fiatal tehetsége azóta bekerült a legjobb százba, jelenleg a 79. helyen áll. Gombos korábban csak egyszer győzött le Top 100-ba tartozó versenyzőt, a nádszegi származású játékos mostani jó formáját látva azonban Miloš Mečíř kapitány is bizakodott. S nem is ok nélkül. Gombos az egész meccsen csak egyszer veszítette el az adogatását (igaz, az a második játszmájába került), az első szettben 4:4-nél, a harmadikban rögtön 1:0-nál brékelte az ellenfelét, s ennek köszönhetően ezeket a szetteket meg is nyerte. A negyedik játszmában 2:2-ig mindkét teniszező hozta az adogatásait, ezután Gombos elnyerte Thiem szerváját, s ezzel fontos lélektani előnybe került. A következő pontért ugyan nagyon megszenvedett (ötször is volt egyenlő), de végül azt is csak behúzta, így már 4:2-re vezetett. Thiem előtt 4:3-nál még felcsillant egy reménysugár, hogy visszanyerje elvesztett szerváját, de Gombos ezt a kemény játékot is megnyerte, amikor pedig 5:4-nél a győzelemért adogatott, a legnagyobbakat megszégyenítő magabiztossággal fejezte be a meccset. „Sampras style” – jegyezte meg egy újságíró a lelátón Gombos szuverenitását látva. „Norbert ma egyszerűen jobb volt – ismerte el Dominic Thiem is – Végig ő irányította a játékot, ő diktálta a tempót. Nem tudtam a saját ritmusomban játszani.” Gombos 14 ászt ütött (ellenfele csak négyet), s rengeteg pontot szerzett félelmetes – általában 210 km/h-s – első adogatásának köszönhetően. „Fantasztikus érzés volt így debütálni a Davis-kupában – mondta a boldog Gombos a mérkőzés után. – Nem izgultam, magam is meglepődtem egy kicsit, hogy a kritikus helyzeteket is milyen jól kezeltem. Igyekeztem nem előreszaladni, mindig csak az adott labdamenetre koncentrálni, s nagyon boldog vagyok, hogy így sikerült.” A másik péntek délutáni mérkőzésen Lukáš Lacko öt játszmában, három órás drámai csatában 7:6, 4:6, 4:6, 6:2, 6:3-ra legyőzte Andreas Haider-Maurert, így Szlovákia az első nap után 2:0-ra vezetett. A találkozó szombaton (14.00) a párossal folytatódik, vasárnap (13.00) pedig Lukáš Lacko Dominic Thiemmel, Gombos Norbert pedig Andreas Haider-Maurerrel találkozik, de a kapitányok egy órával a kezdés előtt még cserélhetnek. Az összecsapás győztese szeptemberben a Világcsoportba kerülésért játszhat.