Erőteljes tiltakozást váltott ki a hazai sportszövetségek részéről a központi válságstáb azon javaslata, amely alapján a kormány októbertől megtilthatná sportrendezvények rendezését.
„A sportolók nem gépek, akiket tetszés szerint ki és be lehet kapcsolni”
A kormány jóváhagyására váró tervezet szerint kivételt csak azok a sportesemények képezhetnének, melynek szervezői biztosítani tudják, hogy valamennyi résztvevő rendelkezzen 12 óránál nem régebbi negatív koronavírusteszttel.
Ki fizetné a számlát?
„Helytelen, igazságtalan és diszkriminatív ez a döntés. Mi lennénk az első európai ország, ahol betiltják a futballmeccseket, a járvány szempontjából sokkal rosszabb helyzetben levő államokban sincs szó ilyesmiről – mondta szokásos higgadt hangján Ján Kováčik, a Szlovák Labdarúgó-szövetség elnöke a tegnapi sajtótájékoztatón. – Több mint 14 ezer alkalmazottunk van különböző szinteken, 100 ezernél több taggal. Mi nem egy baráti társaság vagyunk, akik időnként elugranak focizni. Ráadásul máig nincs tudomásunk arról, hogy futballesemény kapcsán fertőzési gócpont alakult volna ki bárhol is. Készek vagyunk arra is, hogy néhány fordulót nézők nélkül bonyolítsunk le, de ahhoz először le kell ülnünk tárgyalni az illetékesekkel, akik semmit sem konzultáltak velünk.”
Kováčik hozzátette, elképzelhetetlennek tartja, hogy – a válogatotton kívül – megszervezhető lenne a tömeges 12 órás tesztelés. „És ki fizetné ki a számlát? Több száz csapatról van szó minden hétvégén” – tette fel a költői kérdést Kováčik.
Mi marad a betegeknek?
Közleményében hasonló kérdéseket intézett az ország vezetőihez a kézilabda-szövetség is (SZH). „Csak a most szombati, fedett csarnokokban rendezendő meccsek esetében 6500 tesztre lenne szükség, ami az ország teljes napi tesztelési kapacitása. Hogyan tesztelnék le akkor azokat, akiknél ez valóban szükséges, a betegeket?”
A SZH indulattól sem mentes szövegében rámutat, a sportolók nem gépek, akiket tetszés szerint ki és be lehet kapcsolni: „Ha ez az intézkedés megvalósul, megint csak tévében nézhetünk sportot, amely Szlovákiát kivéve mindenhol zajlani fog. Felszólítjuk az országos tiszti főorvost, támassza alá konkrét adatokkal, mi alapján jutott erre a döntésre.”
Vége a sportnak?
A visszafogottabban fogalmazó szövetségek is arra figyelmeztetik a kormányt, a koronavírus-járvány első hullámát úgy-ahogy kiheverő klubok számára végzetes lehet egy újabb teljes leállás, amelyet indokolatlannak tartanak. Egyúttal arra kérik a vezetőket, a profi sport megmentése érdekében haladéktalanul dolgozzák ki az anyagi kompenzációról szóló rendelkezéseket. „Ha a kormány most sem nyújt segítő kezet a sportnak, akkor az megszűnhet ezen a szinten” – szögezte le a Szlovák Jégkorongszövetség közleményében.
Kivárásra játszva
A válságstáb által javasolt intézkedésekről ma kellene döntenie a kormánynak, a labdarúgó Fortuna Ligát irányító Ligás Klubok Uniója ennek fényében dönt majd a további lépésekről. Szintén kivár a Tipos Extraligát szervező Profi Jégkorongklubok Szövetsége is, amely péntekre tervezte a bajnokság nyitányát. A Kassai Nemzetközi Békemaraton szervezői szintén a hivatalos szervekhez fordultak, hogy a hétvégi (egyébként is minden szempontból redukált) esemény kivételt kaphasson. A sportági szövetségek képviselőit szerda délelőttre tárgyalni hívta Anton Siekel, a Szlovák Sport- és Olimpiai Bizottság elnöke.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.