A fehéroroszok sokkolták a szlovákokat

Zsolna |

<p>A szlovák labdarúgó-válogatott továbbra sem biztosította be Európa-bajnoki részvételét, miután péntek este Zsolnán óriási meglepetésre 1:0-ra kikapott Fehéroroszországtól. Szlovákia sorozatban három meccsen maradt nyeretlen a kvalifikációban, de továbbra is a saját kezében van a sorsa.&nbsp;</p>

A szlovák kezdőcsapatban elöl az a Michal Ďuriš kapott lehetőséget, aki vezeti a cseh bajnokság góllövőlistáját. A sérülés után visszatérő Ján Ďurica nem lépett pályára, a védelem tengelyében Škrtel és Saláta szerepelt. A szlovákok számára egyszerű volt a képlet, ha nyernek, Eb-részvételt ünnepelhetnek. Ján Kozák együttese aktívan is kezdett, az 5. percben Mak beívelt szabadrúgása után Hubočan fejelt mellé. A fehéroroszoknál sérülések miatt sok volt a hiányzó (Sitov, Kalacsov, Kornyilenko), főleg beívelésekkel próbálkoztak, és a vártnál sokkal keményebb ellenfélnek bizonyultak. A kezdeti szlovák fölény után kiegyenlítődött a játék. A 21. percben Hamšík egy erős lövéssel újra felpezsdítette a szurkolókat, de a labda magasan a kapu fölé szállt. A 29. percben Mak óriási helyzetbe került, egy védővel a nyakán ballal lőtt, a kapus már verve volt, de Dragun a gólvonal előtt mentett. Néhány perccel később pedig jött a sokk, egy beadás után Dragun fejelt a hálóba, Švento a kapufa mellett már csak beleérni tudott a labdába, menteni nem – 0:1. A fehéroroszok pedig nem elégedtek meg ennyivel, kisvártatva Nehajcsik lőtt kapásból a kapu fölé.  Egyre nyilvánvalóbbá vált, amit Ján Kozák már többször elmondott: az utolsó lépést a legnehezebb megtenni. A közönség próbálta felrázni a hazai csapatot, amelyből viszont hiányzott az átütőerő.  Az 57. percben Kuckával szemben szabálytalankodott Martinovics 17 méterre a kaputól, a megítélt szabadrúgásnak Weiss futott neki, remekül csavart lövését viszont Gorbunov kiszedte a felső sarokból.  Itt már Ján Kozák is érezte, hogy kockáztatnia kell, lehozta a védekező középpályás Pečovskýt, és helyette a csatár Nemecet küldte pályára. A 64. percben pedig emberelőnybe is került a szlovák válogatott, mert Martinovics ezúttal Ďurišt vágta fel, és megkapta második sárgáját. Két perccel később viszont az égiek is a fehéroroszok mellett álltak: Kucka tisztára játszotta magát, és lőtt, de a kapufát találta el! Valamivel később Hamšík is tisztán lőhetett, de a labda a kapu mellé szállt.  A szlovák csapatban Weisst Stoch váltotta, Alekszandr Hackevics fehérorosz kapitány védekező játékosokat hozott be, hogy megpróbáljon ellenállni a szlovákok fokozódó nyomásának. A vendégek belevetődtek a lövésekbe, önfeláldozóan blokkolták a labdákat, Mak két jó helyzete is így ért véget. A PAOK szélsője helyett az utolsó tizenkét percre Duda állt be, aki első labdaérintéséből majdnem meglepte a fehéroroszokat, de lövés helyett megtolta a labdát, és odalett a lehetőség. Öt perccel a lefújás előtt Poljakov mentése majdnem a saját kapujában kötött ki, de Gorbunov nagyot nyújtózkodva hárított.  Már a hosszabbításban Ďuriš jó pozícióból a fehérorosz kapus kezébe fejelt. Az öt perc ráadásban a nagy szlovák igyekezet ellenére nem született gól, Škrtel is előre ment már, de a kapus az ő lövését is hárította.  Maradt a 0:1, az ünneplés pedig (az ukránok elleni meccshez hasonlóan) másodszor is elmaradt Zsolnán. A szlovákok 322 perce, a macedónok elleni hazai selejtező óta nem lőttek gólt.  Mivel az ukránok 2:0-ra győztek Macedóniában, pontszámban beérték a táblázaton a szlovákokat. Az egymás elleni mérkőzések a szlovákoknak kedveznek, vagyis ha Szlovákia hétfőn győzni tud Luxemburgban, akkor második helyezettként kijut az Európa-bajnokságra.  Szlovákia–Fehéroroszország 0:1 (0:1) Góllövő: Dragun (34.) Sárga lap: Škrtel, Weiss, ill. Sztaszevics, Martinovics. Piros lap: Martinovics (64.) Játékvezető: Göcek (török), 9859 néző.  SZLOVÁKIA: Kozáčik–Hubočan, Škrtel, Saláta, Švento–Kucka, Pečovský (59. Nemec)–Mak (78. Duda), Hamšík, Weiss (70. Stoch)–Ďuriš. FEHÉROROSZORSZÁG: Gorbunov–Poljakov, Martinovics, Szivakov, Bordacsev (40. Volodko)–Sztaszevics, Dragun, Renan Bressan, Nyehajcsik (68. Politevics)–Gorgyejcsuk, Szignyevics (71. Kiszljak).