A rügypattanás előtti permetezést korábban alapvetőnek, az egész évi növényvédelem hatékonyságát meghatározó kezelésnek tartották. Ugyanis számos kártevő és kórokozó ellen a rügyfakadás előtti lemosó permetezés nélkül nem lehet eredményesen védekezni.
Rügypattanásig alapozó kezelés
Almásokban, körtésekben
Az almásokban a téli metszés és a faápolási munkák befejezése után, a fák virágzása előtt már végezhető a kórokozó gombák elleni rezes kezelés és a kártevők elleni Oleoekolos permetezés. (Szlovákiában csak ez a készítmény engedélyezett.) A kártevők ellen feltétlenül indokolt a pirosbimbós állapotig elvégzett kezelés, hiszen a további védekezés lehetőségei már korlátozottak. A kaliforniai pajzstetűk és a vértetűk valamint az atkák, bimbólikasztók, sodrómolyok ellen a most végzett kezelés elengedhetetlen. A kártevők későbbi tömeges elszaporodását akadályozzuk meg, ha időben elvégezzük az Oleoekolos (1%) permetezést.
A körtésekben tavaly a körte levélbolha, és főleg a füstösszárnyú körte levélbolha szaporodott fel káros mértékben. A kártevő tömeges megjelenését azokban az ültetvényekben is észlelték, ahol intenzív kémiai védekezést folytattak. Elszaporodását gátolhatjuk, ha a fehérbimbós állapotig elvégezzük a tavaszi lemosó permetezést a fent említett készítménnyel. Elengedhetetlen az alma és a körte ventúriás varasodása és a tűzelhalás elleni, azonos időpontban végzett rezes permetezés is.
Az őszibarackosokban
Az őszibarack ültetvényekben, amelyekben tavaly kaliforniai pajzstetű, levéltetű valamint takácsatkák károsítottak, ajánlatos elvégezni az Oleoekolos permetezést. Ajánlott továbbá tafrinás levélfodrosodás elleni rezes permetezés megkezdése is.
A szilvaültetvényekben a rügypattanás előtti permetezést ugyancsak főként a kaliforniai pajzstetűk elleni védekezés indokolja. Az Oleoekolos permetezéssel a már kelőfélben levő atkák és levéltetvek ellen is védekezünk.
A szőlő permetezése
Szőlőben metszés után az első két levél kifejlődéséig szintén használjunk Oleokekolt. A készítmény jól írtja a rügypattanáskor károsító atkát, kendermagbogarat valamint a szőlőiloncát.
A permetezést gondosan végezzük el, a permetlé mindenütt áztassa át, mossa le a fák törzsét, vázágait, még a fa tetején levő leghosszabb vesszőket is, mert ott is letelepednek a pajzstetvek, atkák, levéltetvek. A törzset a föld színéig permetezzük meg, mert a kéregrepedésekben is nagyon sok kártevő lárvája, bábja, petéje vészeli át a telet. A virágzás kezdetén már ne permetezzünk, mert ez hatással lehet a virágok kötődésére, az egyéb rossz körülményekkel párosulva akár 20–30 százalékos terméskiesést is okozhat.
Az Oleoekol egy különösen előnyös szerves foszfátok csoportjához tartozó készítmény, melynek hatását fokozza a mikroemulziós repceolaj. Amíg a legtöbb rovarölő szernek 15 fok alatti hőmérsékleten hatásuk már csökken, addig az Oleoekol megbízhatóan kifejti ki hatását 5 C fok esetén. Azonban ne permetezzünk, ha a meteorológiai előrejelzés éjszakai fagyokat jósol. A készítménynek jó a tojásölő hatása is: a kipermetezett vékony olajréteg megakadályozza a rovarok és tojások légzését. Kórokozók, ellen külön használjunk réz és kénkészítményeket, melyek az áttelelő veszélyes kártevő gombabetegségek okozóját pusztítják.
A szerző a Központi Mezőgazdasági Ellenőrzési és Növényvédelmi Intézet (ÚKSUP-OOR) komáromi részlegének a munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.