A kajszi- és őszibarack, meggy és cseresznyefákat fertőzi, és súlyos betegségüket okozza a Pseudomonas syringae pv. syringae baktérium. A kórokozó a fák elhalását idézi elő. Az elhalás tavasszal, nyár elején lép fel. Ilyenkor a levelek, hajtások megfakulnak, lankadni kezdenek, majd elhalnak.
Rügypattanás után
A kajszi- és őszibarack, meggy és cseresznyefákat fertőzi, és súlyos betegségüket okozza a Pseudomonas syringae pv. syringae baktérium. A kórokozó a fák elhalását idézi elő. Az elhalás tavasszal, nyár elején lép fel. Ilyenkor a levelek, hajtások megfakulnak, lankadni kezdenek, majd elhalnak. Az elpusztult ágrész metszlapján barna elszíneződés képződik. Ez a kórokozó egyike a kajszi fák gutaütéseként ismert betegségnek. A kórokozó baktérium a növény felületén él. November és március között, ha hűvös, csapadékos az időjárás, gyorsan felszaporodik. A fába metszés, állati rágás vagy fagy okozta sebzéseken keresztül hatol be és fertőzi meg a fát. A már fertőzött fák fagyérzékenysége fokozódik. Mivel a kórokozó a téli időszakban fertőzi a gyümölcsfákat, az alakító és ifjító metszést is rügypattanás és virágzás között ajánlatos elvégezni, amikor a magasabb hőmérséklet már nem kedvez a baktériumok behatolásának. Ha a metszésre csak a téli időben van lehetőség, a metszést követően, lehetőleg azonnal, réz tartalmú gomba- és baktérium ölőhatású lemosó permetezést alkalmazzunk, amivel a sebeket lezárjuk. A nagyobb fás részek lezárását végezzük el sebkezelő szerrel is. A metszőollót és fűrészt ajánlatos a fák váltásánál klóros oldattal fertőtleníteni.
Egyébként a kajszi metszése csak a termőrefordulás után, az ötödik-hatodik évben aktuális. Ekkor sem szabad azonban túlságosan beavatkozni a kialakult koronaformába, inkább csak ritkítani kell. A későbbiekben is ezzel az alakító ritkítással lehet a fát egyensúlyban tartani. Ne felejtsük, hogy a vegetációs időszakban is alakíthatjuk a fák koronáját: a zöld metszés és a hajtásválogatás is folytatható a már kizöldült fakoronában. (www.kerpont.hu)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2021. 03.09.
Vetés és a palántanevelés a kertekben
2017. 04.06.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.