A pigmentfolt olyannyira gyakori jelenség, hogy szinte mindenkinek akad belőle legalább egy-kettő. Szerencsére csak esztétikai problémát okoz, de ennek ellenére sokakat nagyon zavar és szívesen megszabadulnának tőle.
Röviden a pigmentfoltokról – mitől alakulnak ki és hogyan kezelhetőek?

Vajon létezik erre hatásos módszer? Egyáltalán miért jelennek meg? Cikkünkben ezekre a kérdésekre keressük a válaszokat.
A pigmentfoltok típusai, kialakulásának okai
Mielőtt elkezdenénk kezelni a foltokat akár a Helia-D Cell Concept termékeivel, akár más kozmetikumokkal, érdemes tisztában lenni a jelenség hátterével.
Pigmentfoltnak azt nevezzük, amikor a bőrben lévő pigmentsejtek a kelleténél több festékanyagot termelnek, emiatt a bőr természetes árnyalatánál sötétebb, barnás elszíneződések keletkeznek. Nem összetévesztendő az anyajegyekkel, ugyanis ezek a foltok halványabbak, és nagyobb területen is kialakulhatnak.
Három típusba sorolhatjuk őket, hisz nem mindegy, hogy öregségi foltról, PIH-ről, vagy májfoltról van szó:
- Öregési, vagy más néven napfoltok: lassan, az életkor előrehaladtával alakulnak ki, az UV-sugárzás hatására. Általában nem lehet eltüntetni, maximum halványítani.
- PIH: bőrgyulladások vagy pattanások után visszamaradó elszíneződés, ami idővel magától is eltűnik, de a folyamat a megfelelő kozmetikumok használatával lerövidíthető.
- Májfolt, más néven melasma: hormonális okok miatt jelenik meg, jellemzően várandósság alatt vagy fogamzásgátló szedésekor. Amint a hormonháztartás helyreáll, idővel magától is eltűnik.
Hogyan kezelhetőek a pigmentfoltok?
Az elszíneződések halványítására léteznek professzionális kozmetikai kezelések (pl.: Mezobooster, IPL, rádiófrekvencia), ugyanakkor egy jól felépített otthoni rutinnal is eredményesek lehetünk.
Érdemes kifejezetten a pigmentfoltok halványítására szolgáló, speciális kozmetikumokat használni, ilyen például a már említett Helia-D Cell Concept termékcsaládjának halványító széruma, ami kétféle aktív peptidet tartalmaz, melyek nemcsak halványabbá teszik a foltokat, de segítenek megelőzni a továbbiak kialakulását is.
Emellett célszerű beépíteni a rutinba a retinoidfélék használatát, valamint rendszeresen alkalmazni AHA-savas hámlasztót. Ez utóbbi abban segít, hogy gyorsabban “kipörgeti” a felgyűlt melanint a bőrből, ezáltal csökken a foltok láthatósága.
Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy nem minden elszíneződés tüntethető el teljesen, jellemzően a napfoltok azok, amik esetében maximum némi javulás érhető el. Ezért itt érdemes inkább a megelőzésre helyezni a hangsúlyt.
Hogyan előzhető meg a pigmentfoltok kialakulása?
Mivel az öregségi foltok az UV-sugárzás miatt jelennek meg, ezért a megelőzés első számú módszere a fényvédelem.
Minden nap használjunk fényvédő krémet azokon a bőrfelületeken, amiket közvetlenül ér a napfény (arc, kézfejek, nyak), valamint erős napsütésben takarjuk el a bőrünket ruhával, a fejünkre tegyünk széles karimájú kalapot, nyáron pedig délelőtt 11 és délután 15 óra között húzódjunk árnyékba.
pr
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.