Az ősszel végzett lemosó permetezés az utolsó kémiai beavatkozás a termesztett kultúráinkban. Egyre többen felismerik jelentőségét, s indokolt esetben elvégzik.
Réztartalmú szerekkel
Az idei nyár elsősorban a kórokozóknak kedvezett, egymás után több hullámban fertőztek a betegségek, s kényszerítettek bennünket újabb és újabb növényvédelmi kezelésre. Tavasszal támadt a monília, az őszibarack leveleit tönkretette a levélfodrosodás, majd korán megjelent a lisztharmat először almán, később egyre több növényen, az almát az egész tenyészidőszakban károsította a varasodás betegség. A csonthéjasokat nyáron támadta a sztigminás, fómás és gnomóniás levélbetegség, a cseresznyén korai lombhullást okozott a blumeriellás levélfoltosság, dión hasonló kárt okozott a gnomóniás betegség, s a szőlőt a nyár második felében alaposan meglepte a peronoszpóra. A kellemesen meleg, de párás őszi időjárásban a kórokozók sokáig fertőztek, s nagy mennyiségben alakították ki áttelelő képleteiket, amelyeket a lombozaton, a vesszőkön vagy a fa más részein találhatunk meg. És még nem ért véget a sor, hiszen ősszel aktivizálódnak a baktériumos, gombás ágelhalást okozó kórokozók.
Klasszikus értelemben a lemosó permetezést a lombhullás 50-70%-os állapotában ajánljuk elvégezni, ekkor már a réz nem károsítja az érzékeny csonthéjasokat sem. Talán legfontosabb kérdés a kivitelezés módja. Ahogy a neve is mutatja, itt a hangsúly a lemosáson van, vagyis a bőséges és a fa (tőke) minden részét elérő, bevonó permetezésről van szó. Törekedni kell arra, hogy a kéreg rücskös felületét, a repedéseket az esetlegesen a fán maradt múmiákat is áztassuk el permetszerrel, s ezt a tökéletes bevonást nem lehet helyettesíteni a töménység emelésével sem. Ezen túlmenően a lehullott lombot is alaposan át kell áztatni (fertőtleníteni) a permetlével. Kivétel természetesen, ha a lombot összegyűjtjük, elszállítjuk, elégetjük, vagy leforgatjuk.
Az őszi lemosó permetezéshez leginkább a réztartalmú, esetleg a réz + szerves fungicid tartalmú készítményeket használhatjuk. A készítményeknél az engedélyezett dózis gyakran tól-ig határral van megadva, ilyenkor alkalmazhatjuk a magasabb értéket. Az olajtartalmú és kén, poliszulfidkén hatóanyagú készítményeket inkább tavaszi lemosásra lehet használni.
A réz az alapvető célkitűzés, a kórokozók áttelelő képleteinek elpusztítása mellett segíti a hajtások beérését, ezáltal a fiatal vesszők kevésbé károsodnak a téli fagytól. Amennyiben a szüret után beteg, sérült koronarészeket kellett eltávolítani, a rezes lemosás segít az ágelhalások megelőzésében is. Az őszi lemosó permetezéssel a jövő évi termést védjük! (Tóth)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.