Modern szak az agrárszektor jövője érdekében

agro

A szepsi Agrotechnikai Szakközépiskola Szlovákiában egyedüliként indított magyar nyelvű képzést az Agromechatronika szakon. A mezőgazdasági gépeket manapság nagyban érinti a digitalizáció, ezért volt szükség egy ilyen kísérleti jellegű szakképzés elindítására.

Az agrárszektorban nagy hiány mutatkozik a szakképzett munkaerőből a szolgáltatást, diagnosztikát, javítást és a gépek értékesítését illetően. Ez egy modern szak, amely specialistákat képez a számítógépekkel vezérelt gépek kezelésére. Tehát manapság a traktorista fogalma nem azt jelenti, mint 40-50 évvel ezelőtt, a jó szakembert manapság az agrárvállalatok is megfizetik.

Az érettségi bizonyítvány mellett a végzős diákok szakmunkás bizonyítványt is kapnak. Már a szakmai gyakorlat idején az iskolával szerződött agrárvállalatoknál is kapnak a diákok munkaajánlatokat, és a tanulmányaik befejezése után náluk vállalhatnak munkát. A legjobban teljesítő diákok a főiskolán folytatják tanulmányaikat. Az sem mellékes szempont, hogy a hét két napján az arra szerződött agrárvállalatoknál szerezhetnek szakmai gyakorlatot a diákok, mégpedig a lakóhelyük közelében. Továbbá teljesen ingyenesen biztosítják a vezetői engedély megszerzését a traktorra. De sok más egyéb előnyt is biztosítanak, amelyről szívesen tájékoztatják személyesen is az érdeklődő szülőket, illetve a diákokat.

A tanulmányi szak végzős hallgatója képes szerviztechnikusi tevékenységek elvégzésére a mezőgazdasági gépesítés területén, az elektronikusan vezérelt mezőgazdasági gépek kezelésére és javítására, illetve megismeri a mezőgazdasági gyártás során használt gépek szerkezetét, miközben elektronikai alapismeretekkel is gyarapszik. A képzés célja, hogy a gépészetben alkalmazott vezérlő és szabályozó automatizált rendszerek kezelésében jártas, és az agrárszektor igényeinek megfelelően kiképzett gépészeti szakembereket készítsen fel a szektornak. A diák képes lesz az agrárvállalatok alkatrészeinek és gépelemeinek kézi és gépi megmunkálására, illetve összeszerelésére, mechanikus, hidraulikus, elektromos és elektronikus rendszerek hibáinak diagnosztizálására, mezőgazdasági járművek, berendezések és gépek javítására, karbantartására és összeszerelésére, ezek üzembe helyezésére és üzemeltetésére, a motorok tesztelésére, és a károsanyag-értékek kibocsátásának megfelelő beállítására. Ezen felül a gépek és alkatrészek értékesítésében is tapasztalatokat szerez, csakúgy, mint a munkafolyamatok megtervezésben, ellenőrzésében és az eredmények kiértékelésében. Képes lesz a motorhibák diagnosztizálására, szerviztechnikusi tevékenységek elvégzésére, korszerű mezőgazdasági gépek kezelésére. A tanulmányok befejeztével az abszolvensek szakmunkás bizonyítványt is kapnak.

A szakmai gyakorlat az 1. és 2. évfolyamban, valamint a 3. évfolyam első félévében az iskola tanműhelyében valósul meg, a 3. évfolyam 2. félévében és a 4. évfolyamban pedig közvetlenül mezőgazdasági vállalatoknál kötött szerződés keretében történik.

https://sosmoldava.edupage.org/

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?